Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Co to jest balans bieli? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć [Poradnik]

Mogę się założyć, że każdy z Was miał problem z uzyskaniem odpowiedniej kolorystyki na zdjęciach. Fotografie wykonywane w domu były żółte, a w pochmurny dzień - niebieskie. Za te wszystkie niuanse odpowiada dobrze zbalansowana biel. Dziś odpowiemy na pytanie, co to jest balans bieli.

Pogotowie Lightroom - premierowy odcinek programu, w którym obrabiam wasze zdjęcia

To w gruncie rzeczy pierwszy odcinek mojej serii materiałów wideo "Pogotowie Lightroom" - wcześniej pokazałem wam tylko pilota, który miał was zachęcić. I zachęcił! Dostaję od was całą masę fotografii! Oto pierwsza z nich.

Affinity Photo - czy Adobe ma powody do obaw? [recenzja]

Affinity Photo miał być prawdziwym konkurentem Photoshopa, a jego główną zaletą jest model sprzedaży, który opiera się o jednorazowy zakup. Jak jednak program wypada w starciu z codzienną obróbką?

Jak szybko i efektownie obrobić zdjęcia z wakacji? [wideoporadnik]

Wakacje właśnie się rozpoczęły. Statystyki są jasne - to czas, w którym powstaje najwięcej zdjęć. Po przyjeździe chcemy je jak najszybciej obrobić i pokazać znajomym. Jak to zrobić? Pokażę Wam w dzisiejszym, krótkim jak espresso poradniku.

Color Efex Pro 4 - zestawienie najciekawszych filtrów, które urozmaicą Twoje zdjęcia

Od niedawna zestaw wtyczek Google Nik Collection dostępny jest za darmo. Internet wręcz huczał kiedy ta informacja ujrzała światło dzienne. Nic dziwnego - w końcu to potężny zestaw zaawansowanego oprogramowania. Które narzędzia Color Efeksa Pro polubiłem najbardziej?

Szybsza selekcja serii zdjęć dzięki układaniu w stosy w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Jeśli robisz dużo zdjęć seryjnych, HDR'ów czy panoram, doskonale wiesz, że ich późniejsze przeglądanie i segregowanie to droga przez mękę. Jak sobie z tym poradzić w zaledwie kilka minut?

Oto najważniejsze, co powinieneś wiedzieć o przygotowaniu zdjęć do internetu [wideoporadnik]

Nieostre zdjęcia, brzydkie przejścia tonalne czy wreszcie różnice kolorystyczne między różnymi przeglądarkami. To najczęstsze problemy przy publikacji zdjęć w Internecie. Jak sobie z nimi poradzić?

Mądra archiwizacja danych uchroni Cię od bolesnej straty Twojego fotograficznego dorobku [poradnik]

Niestety, utrata danych zdarzyła się niemal połowie osób, z którymi miałem do czynienia w ostatnim czasie. Kiedy podczas ostatniego wykładu zapytałem na sali, kto spotkał się z takim problemem, zobaczyłem las rąk. Jak się przed tym uchronić?

Histogram - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym tajemniczym wykresie [poradnik]

Zastanawiałeś się kiedyś, do czego służy wykres, który możesz zobaczyć przy przeglądaniu zdjęć w aparacie, w programach do obróbki zdjęć czy nawet jeszcze podczas kadrowania? To histogram i od dziś nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic.

Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć

Adobe Photoshop to wciąż symbol programów do obróbki zdjęć i popularna aplikacja w kręgach profesjonalistów od fotografii i grafiki. Coś za coś - abonament w Creative Cloud kosztuje. Na rynku jest jednak sporo alternatywnych i darmowych programów do edycji fotografii. Wybraliśmy dla was te najlepsze, dzięki którym możecie zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Lepsze panoramy w Adobe Lightroom i Photoshop? Sprawdzamy jak działa nowa funkcja Boundary Warp

W zaprezentowanym niedawno Adobe Lightroom CC dodano funkcję łączenia zdjęć w panoramy. To była spora rewolucja. W ostatnich dniach umożliwiono dodatkowo usuwanie marginesów z nierówno złączonych zdjęć. Sprawdziliśmy jak nowa funkcja działa w praktyce.

Fotografie pocięte w czasie, czyli jak tworzyć time slice - fotograficzne przekroje czasowe

Mówi się, że fotografia to zatrzymywanie chwil w kadrze. A co jeśli chcemy pokazać dłuższy okres w jednym kadrze? Wtedy z pomocą przychodzi metoda time slice.

Usuwanie elementów z miejskiego krajobrazu - to takie proste! [wideoporadnik]

Każdy z nas ma czasem ten problem - denerwujące elementy, które wdarły się na nasze zdjęcia. Jak sobie z nimi poradzić w postprodukcji?

Problem z kolorami zdjęć w Internecie? Powiemy Ci co robisz źle – profile ICC, kalibracja monitora

Poprawne oddanie barw na ekranie, z punktu widzenia fotografa, ma kluczowe znaczenie. Tu chyba nie ma osoby, która by się ze mną nie zgodziła. Jak jednak sprawić, żeby kolory na monitorze odpowiadały tym, jakimi są w rzeczywistości i jak poradzić sobie z publikowaniem zdjęć w internecie? Odpowiedzią na te pytania jest przede wszystkim kalibracja monitora i mądre zarządzanie przestrzeniami barwnymi.

Corel After Shot 2 - czy może być alternatywą dla Lightrooma? [wideoporadnik]

Od dłuższego czasu prosiliście nas o materiały związane z aplikacjami Corela. Dziś bierzemy na warsztaty wywoływarkę RAW'ów - After Shot 2.

Tethering - co nam daje i jak zacząć z nim pracę? [wideoporadnik]

Praca z aparatem podłączonym do komputera jest nieodzownym elementem wielu sesji zdjęciowych. Jednak jak zacząć tę pracę?

Adobe Lightroom czy Photoshop - który program powinienem wybrać? [wideoporadnik]

Dobranie odpowiedniego oprogramowania do własnych potrzeb jest niezwykle ważne. Dziś, podyskutujemy o dwóch aplikacjach od Adobe.

Obrabiasz zdjęcia na kiepskim laptopie? Wyjaśnimy Ci dlaczego robisz źle [poradnik]

Podczas licznych warsztatów, które prowadzę, zawsze pytam uczestników na jakich monitorach obrabiają zdjęcia. Niestety zdecydowana większość ogranicza się do ekranów laptopów. W dzisiejszym poradniku napiszę dlaczego to jedno z najgorszych rozwiązań.

Zbiór metod korekcji skóry w pigułce. Praktyczny wideoporadnik dla fotografów

Metod korekcji skóry jest całe mnóstwo. Postanowiłem zebrać je w jeden poradnik, abyście mogli wybrać te, które będą najbardziej odpowiednie w Waszej pracy.

Narzędzia gradacji kolorystycznej w Capture One [wideoporadnik]

Po niedawnym poradniku w Adobe Photoshop na ten sam temat dostałem od Was pytania m.in na temat Capture One. Jak zmieniać kolorystykę na zdjęciach? W tym programie jest to jeszcze prostsze!