Podstawy fotografii

Podziel się:

Najlepsze Rozszerzenia Google Chrome dla Fotografów oraz Entuzjastów

Ukierunkowane nie tylko na fotografów ale również odpowiednie dla entuzjastów - fotografów. Dostępnych jest wiele rozszerzeń w przeglądarce Google Chrome, z których możesz korzystać. Google Chrome, będąca jedną z najnowocześniejszych przeglądarek oferuje szeroki wybór pod względem aplikacji, dodatków, wtyczek i wielu innych, których funkcja to edytowanie Twoich obrazków.

Wybieramy aparat cyfrowy – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Już od kilku lat większość osób, aby zrobić zdjęcie odruchowo sięga po swój telefon. Jednak jeżeli chcemy zrobić naprawdę dobre ujęcie to potrzebujemy aparatu cyfrowego, który swoimi parametrami zdecydowanie wyprzedza smartfony. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy.

Co to jest bokeh? Jak łatwo uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? [Poradnik]

Ustawiając ostrość na dany obiekt często nie zwracamy uwagi na to, jak rozmyte jest tło fotografii. Przy odpowiednim dystansie i ogniskowej obiektywu powstaje piękny bokeh - obiekty w tle rozmywają się w kształcie otworu przysłony. Jak kontrolować rozmycie? Jak sprawić, aby bokeh miał kształt serca, gwiazdy albo innego znaku? Okazuje się, że jest to bardzo proste. W tym poradniku pokażemy, jak zbudować odpowiednią nakładę na obiektyw, pozwalającą zmieniać kształt rozmycia tła zdjęć.

Co to jest balans bieli? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć [Poradnik]

Mogę się założyć, że każdy z Was miał problem z uzyskaniem odpowiedniej kolorystyki na zdjęciach. Fotografie wykonywane w domu były żółte, a w pochmurny dzień - niebieskie. Za te wszystkie niuanse odpowiada dobrze zbalansowana biel. Dziś odpowiemy na pytanie, co to jest balans bieli.

Co to jest przysłona i jak działa? Poradnik dla początkujących

Przysłona w obiektywie decyduje o tym, ile światła wpadnie do naszego aparatu podczas wykonywania zdjęcia. W tym poradniku tłumaczymy, co to jest przysłona i głębia ostrości i jak je wykorzystywać w fotografii.

Co to jest trójkąt ekspozycji w fotografii i jak go rozumieć? [Poradnik]

Trójkąt ekspozycji to pojęcie opisujące zależność między czasem ekspozycji, przysłoną i czułością ISO. Co to oznacza w praktyce? Na prostych przykładach wyjaśnimy najważniejsze pojęcia.

Jak dobrze sfotografować półcieniowe zaćmienie Księżyca? [poradnik]

Dzisiaj w nocy czeka nas półcieniowe zaćmienie Księżyca. Tłumaczymy, czym jest i jak je dobrze fotografować - nawet aparatem kompaktowym.

Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik]

Na rynku mamy całe mnóstwo aparatów, które prócz wyglądu czy wielkości, a także typu, różnią się między sobą rodzajem i wielkością sensorów. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się najpopularniejszym matrycom, które spotkamy w aparatach.

Dostałeś w prezencie aparat? Zobacz, jak wykorzystać jego potencjał

Współczesne aparaty potrafią naprawdę wiele. Nawet te małe, lekkie i niedrogie. Oferują wiele różnych trybów fotografowania, filmy 4K, filmy poklatkowe, malowanie światłem czy Wi-Fi. Pokazuję, jak okiełznać nowy aparat i skutecznie wykorzystać go do ciekawego opowiadania historii, na przykładzie Olympusa OM-D E-M10 Mark III. Zabrałem go na pierwszy spacer, by pokazać, co potrafi.

Siedem kroków do lepszych zdjęć miasta [poradnik]

Fotografujesz w mieście? Chcesz, żeby Twoje zdjęcia były lepsze? Jest kilka podstawowych zasad, które są kluczem do bogatego skarbca udanych miejskich fotografii.

Jak się przygotować do zimowego sezonu górskiego z aparatem?

Fotografuję zimą od wielu, wielu lat. Góry nauczyły mnie w praktyce, jak się przygotować do zimowej wyprawy z aparatem. To sprawdzone rady, z których sam korzystam.

Podstawy fotografii. Tłumaczymy czym jest czas naświetlania zdjęć [wideoporadnik]

Pierwszy odcinek nowej serii wideoporadników, w której będę tłumaczyć podstawowe zagadnienia fotografii. Zacznijmy od tematu prostego, ale niezmiernie ważnego - czasu naświetlania.

Prosty horyzont, czyli rzecz o zasadach w fotografii i powodach, aby je łamać [część I]

Trójpodział, złoty podział, mocne punkty, poziomy horyzont w 1/3 wysokości, linie prowadzące, ostrzenie hiperfokalne, rozmycie tła w portrecie, ostrzenie na oko bliżej fotografa itp., itd. – fotografią rządzi mnóstwo zasad. I wszystko jest dobrze do momentu, gdy ktoś spróbuje którąś z zasad złamać…

Co jest ważniejsze - sprzęt czy umiejętności?

Wielokrotnie już dyskutowaliśmy o sprzęcie i jego cenach. Niestety, z punktu widzenia zarobków większości z nas, gadżety fotograficzne są bardzo drogie. Zastanówmy się zatem, czy warto traktować kosztowny sprzęt jako "must have".

Maja Włoszczowska, Lidia Popiel i Piotr Pustelnik na jednej sesji. Z wizyty na backstage'u każdy fotograf sporo się nauczy

Kiedy większość z nas latem wybiera się na urlop i cieszy się słońcem, wtedy rozpoczynają się sesje fotograficzne kolekcji jesień/zima znanych marek odzieżowych. Odwiedziliśmy plan zdjęciowy Tatuum, by zobaczyć, jak w upalny dzień w kurtkach i szalikach pozują ambasadorzy marki: Lidia Popiel, Piotr Pustelnik i Maja Włoszczowska.

Jak pomóc modelce z pozowaniem podczas robienia portretów?

Często zdarza się tak, że nie fotografujemy profesjonalnych modelek, a nasze znajome, koleżanki, ukochane. Każdy artysta potrzebuje muzy! Jednak często obiekty naszych fotograficznych westchnień potrzebują kilku wskazówek, aby dobrze pozować.

Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik]

Burza, jak wszystkie zjawiska atmosferyczne, bywa bardzo nieprzewidywalna. Przy fotografowaniu musimy być przygotowani na gwałtowne opady deszczu, gradu, pioruny, grzmoty czy silne podmuchy wiatru. Radzimy, jak zrobić dobrze zdjęcia burzy: jaki sprzęt wybrać, jak go ustawić, jak zadbać o bezpieczeństwo.

5 szybkich rad, jak robić lepsze zdjęcia

Dostałem niedawno prośbę z eduweb.pl, by napisać kilka prostych porad, które pomogą lepiej fotografować. Wbrew pozorom, nie jest łatwo rzucić kilkoma uniwersalnymi radami. Ale wypiłem parę kaw, pogłówkowałem i oto, co mi wyszło:

Miasto - fotograficzne bogactwo możliwości [poradnik]

Miasto to prawdziwa kopalnia fotograficznych samorodków. Jak skorzystać z tego bogactwa i robić lepsze zdjęcia miejskie?

Wizjer optyczny czy elektroniczny? Tak to widzimy

Jeszcze niedawno większość fotografów nie wyobrażała sobie pracy z wizjerami elektronicznymi. Dzisiaj wielu za te gorsze uważa celowniki optyczne.