Poradniki o fotografii portretowej

Podziel się:

Pierwsze kroki strobisty - jak wykorzystać lampy systemowe w plenerze?

Nie ma złego czasu, aby rozpocząć przygodę z wykorzystaniem lamp błyskowych w plenerze. W tym poradniku użyję lamp systemowych i pokażę wam, co można z nich wyczarować.

Wiosenne portrety - kilka pomysłów do zrealizowania od zaraz

Wiosna to czas, kiedy wreszcie wychodzimy z domowych studiów i idziemy w plener. Aparat, jasny obiektyw, blenda i modelka - to wszystko, czego potrzebujemy do wiosennych portretów.

Ciekawe zdjęcia studyjne w domu? Sprawdzamy zestaw Quadralite Move 300 KIT

Za oknem ziąb, więc to dobry okres na zbudowanie domowego studia, w którym będziemy mogli zrobić ciekawe portrety i nie tylko. Wspólnie z firmą Quadralite przygotowałem poradnik, w którym pokazuję, jak można wykorzystać kosztujący 1200 zł zestaw Quadralite Move 300 Kit.

Nowe rozwiązania Quadralite - wybieramy lampę do naszych potrzeb

Będąc przygotowanym teoretycznie do błyskania w plenerze, trzeba dobrać odpowiedni sprzęt. Lampy różnią się konstrukcją, mocą, parametrami i mobilnością. Jaki typ oświetlenia powinniście wybrać? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym poradniku.

Sposób na ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i prostej lampy

W dzisiejszym poradniku mój zestaw wzbogaciłem o prostą lampę reporterską. Pokażę Wam jak w prosty sposób dodać naszym zdjęciom nieco innego charakteru.

Naukowe podejście do portretów

Fotografie wykonywane do CV, do portali społecznościowych czy zdjęcia nazywane biznesowymi, to w erze serwisów, takich jak LinkedIn czy Facebook, chyba najpopularniejsze rodzaje portretów. O ich roli niech świadczy fakt, że według badań w 40 milisekund jesteśmy w stanie wyrobić sobie zdanie o osobie, bazując na jej zdjęciu. Przeszukałem Internet i okazało się, że na temat fotografii portretowych (w krajach angielskojęzycznych nazywanych "headshots") przeprowadzono szereg badań. Poniżej prezentuję te, które mnie najbardziej zainteresowały.

Metoda na ciekawy portret przy użyciu lustrzanki, jasnego obiektywu i małej blendy

W tym wideoporadniku pokażemy, że zrobienie ciekawych, ładnych fotografii portretowych jest prostsze, niż może się wydawać. Bierzemy na warsztat tytułowy zestaw i sympatyczną modelkę. Co z tego wyszło? Zobaczcie sami!

Arcadius Mauritz radzi jak wykorzystać światło z okna w fotografii portretowej - Practice Makes Perfect

Wedle powszechnie znanego powiedzenia „Mistrz martwi się o światło”. I nie ma w tym ani krzty przesady. Światło w fotografii to najważniejszy jej element, wszystko inne schodzi na dalszy plan.

Wykorzystaj potęgę światła naturalnego w fotografii portretowej [poradnik]

Mimo że lato dobiega końca, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozwinąć skrzydła w fotografii portretowej. W dzisiejszym poradniku pokażę jak pracować z naturalnym światłem, aby efekty były naprawdę ciekawe.

Radzimy co zrobić z przepaleniami w portretach [wideoporadnik]

Słońce coraz śmielej wychodzi zza chmur, a my coraz częściej bierzemy aparat i modelki w plener. Co jednak zrobić kiedy pojawią się przepalenia?

Jak wydobyć piękno z oczu w fotografii portretowej? [wideoporadnik]

Dziś pokażę Wam mój sposób na obróbkę oczu, które w portrecie najczęściej grają pierwsze skrzypce.

Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik]

W ostatnim czasie prosiliście nas o poradniki z darmowego Gimpa. Wychodząc Wam na przeciw, przedstawiamy jak zabrać się za obróbkę portretu studyjnego.

Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast]

Na Waszą specjalną prośbę Jakub Kaźmierczyk przygotował szybki screencast, w którym w przyśpieszonym tempie pokazuje pełny proces obróbki jednego ze swoich ostatnich zdjęć. To słoneczny, jesienny portret, który powstał przy okazji sesji do jednego z poradników.

Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik]

Wiele osób twierdzi, że podstawowy obiektyw 18-55 mm f/3.5-5.6 do niczego się nie nadaje, a już na pewno, że nie da rady wykonać nim dobrego portretu. W dzisiejszym artykule postaram się udowodnić, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni

Jednym z fajniejszych patentów na ciekawy portret, jest użycie gadżetów do malowania światłem. Wystarczy aparat z długim czasem ekspozycji, statyw i jakieś narzędzie do świecenia. Dzisiaj pokażemy jak działa EL-wire.

Włączamy lampy i robimy zdjęcia! Kilka sposobów na oświetlenie portretowe w studio

Kiedy wreszcie skompletujemy nasz zestaw oświetlenia studyjnego, warto byłoby się dowiedzieć, jak go efektywnie wykorzystać. Żeby pokazać Wam możliwości jakie tkwią w lampach studyjnych, będę posiłkował się serią zdjęć, które zrobiłem przy pomocy lamp Quantuum Move 200, 300 i 400.

Twarz to nie portret! Czyli kilka rad dla portretujących.

Wyobraźcie sobie portret. Co widzicie? Popiersie jednego z Królów polski? Może portret pośmiertny, umieszczony na trumnie zmarłego? A może macie na myśli portret psychologiczny seryjnego mordercy? Otóż „portret” ma znaczenie o wiele szersze niż większość z was sobie wyobraża. Nadszedł czas zburzyć pomnik stereotypu „Portretu Twarzy”!

Obróbka portretu studyjnego w praktyce [wideoporadnik]

W ostatnim czasie dostałem do Was sporo pytań na temat obróbki portretów. Prezentuję więc kolejno wszystkie kroki, które wykonuję przy tego typu obróbce.

Szybko i celnie, czyli sesja portretowa Roberta Lewandowskiego

O tym, kogo będę fotografował, dowiedziałem się dopiero tydzień przed sesją. Nie mogłem wynająć profesjonalnego studia, więc sam zorganizowałem je w hotelu. W dodatku miałem z góry narzucone kadry i zaledwie 2 godziny na realizację. Wiele się przy tej okazji nauczyłem.

6 prostych kroków do udanego portretu [poradnik]

Portrety to dziedzina fotografii, z którą każdy prędzej czy później się zetknie. Fotografowanie ludzi to nie lada wyzwanie, ale trzeba robić to z głową.