Poradniki autorskie

Podziel się:

Capture One i NAS - praca na wielu komputerach [wideoporadnik]

Pracujecie z Capture One i macie serwer NAS? Dzięki temu możecie pracować na wielu komputerach nad jednym materiałem! Koniecznie zobaczcie, jak to zrobić.

W torbie fotografa - Filtry fotograficzne - Protector, Polaryzacyjny i ND [wideo]

Filtry na obiektywy to niezbędne wyposażenie torby każdego fotografa. W tym odcinku pokażę wam filtry, z których korzystam i jakie efekty można dzięki nim uzyskać.

Backup w terenie - jak i na czym go robić? [wideoporadnik]

Wakacje to czas, kiedy robimy najwięcej zdjęć. Jednak, jak zadbać o robienie kopii zapasowej w terenie? O tym opowiem w filmie.

Karty pamięci i mnóstwo oznaczeń - jak je rozszyfrować? [wideoporadnik]

Na kartach pamięci znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju oznaczeń, które w pierwszym momencie mogą wprowadzić niemały zamęt. W dzisiejszym poradniku podpowiem wam, którymi parametrami należy się sugerować wybierając kartę do aparatu.

NAS czy DAS? Wybieramy dysk do naszych potrzeb [wideoporadnik]

Kiedy dysk w naszym komputerze pęka w szwach, musimy zdecydować się na zewnętrzne rozwiązanie. Co będzie lepszym wyborem - dysk sieciowy, czy podłączany przez USB? Jakie są różnice między nimi? W tym wideoporadniku zajmę się właśnie tym tematem.

Archiwizacja komputera przy pomocy Time Machine i WD Backup - jak to zrobić? [wideoporadnik]

Archiwizowanie komputera na bieżąco naprawdę potrafi uratować skórę. Jak jednak się do tego zabrać i wykorzystać proste narzędzia? Wszystkiego dowiecie się z wideoporadnika!

Jak sfotografować Superksiężyc? [poradnik]

31 stycznia 2018 roku czeka nas niezwykłe zjawisko. Będziemy mogli zaobserwować Superksiężyc, czyli moment, gdy pełnia Księżyca wypada najbliżej Ziemi na jego orbicie. Księżyc będzie wtedy wyglądać na największy na w tym roku. Radzimy, jak się do niego dobrze przygotować i wykonać świetne zdjęcia.

Jak ulepszyć warsztat podczas sesji miłosnej?

Uwielbiam obserwować zakochanych ludzi. Łapać emocje towarzyszące im w życiu, zatrzymywać iskry krążące w przestrzeni.

Backup 3-2-1 to zasada, którą powinien znać każdy fotograf [wideoporadnik]

3 kopie, 2 typy nośników i 1 kopia poza domem - to zapewni bezpieczeństwo Waszych danych. Ale jak wykorzystać to w praktyce? Podpowiadam w moim wideoporadniku.

Fotografia koncertowa, czyli zdjęcia w 5 minut. Jak fotografować, żeby nie fałszować?

Fotografia koncertowa to rodzaj fotoreportażu, ale bardzo specyficznego, który nie pokazuje zwykłego, codziennego życia, a emocje, interakcję artysty i odbiorcy, wspaniałą pasję. I podobnie, jak muzyka to nie tylko zbiór nut, tak dobre zdjęcia koncertowe nie powinny być tylko suchą relacją z wydarzenia.

Podstawy fotografii. Prosty portret, otwarta przysłona i minimum sprzętu

Do zrobienia szybkiej sesji zdjęciowej potrzebujemy naprawdę niewiele. Wystarczy amatorski aparat, jasny obiektyw i osoba, którą będziemy fotografować. Zobaczcie jakimi zdjęciami może zaowocować taka błyskawiczna sesja!

Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik]

Każdy z nas słyszał o Perseidach, meteorach które możemy podziwiać co roku w połowie sierpnia. Jednak mało kto mówi o Geminidach, czyli bardzo aktywnym, grudniowym roju meteorów. A to wielki błąd. W 2017 roku Geminidy będą najlepiej widoczne w nocy z 13 na 14 grudnia. Postaram się szybko wytłumaczyć, czym są, jak je i gdzie je oglądać i jak dobrze sfotografować.

Podstawy fotografii - czułość ISO. Jak działa i dlaczego zdjęcia bywają zaszumione? [wideoporadnik]

Czułość ISO to ostatni element trójkąta ekspozycji. To parametr, który określa wrażliwość sensora na światło. Im wyższa czułość tym matryca będzie mocniej reagować na światło. Podwyższenie czułości skutkuje jednak pojawieniem się szumu na zdjęciach. Co jeszcze warto wiedzieć o czułości ISO? Tłumaczę w praktyce.

The Same Day Wedding Project (TSDWP) – pierwszy tak wymagający i zwariowany projekt w naszej karierze

The Sam Day Wedding Project (TSDWP) to pomysł, który był z nami już kilka sezonów jednak dopiero w tym roku zmobilizowaliśmy naszych partnerów i współpracowników, aby zrealizować ten z pozoru wariacki i prawie niewykonalny projekt. Chcieliśmy połączyć nową technologię z tradycyjną prezentacją zdjęć, jaką jest album z wklejanymi fotografiami w formacie 20 cm na 30 cm i zaprezentować go parze młodej nie miesiąc, nie tydzień po ślubie, ale jeszcze tej samej nocy.

Jakub Kaźmierczyk w ogniu pytań, czyli fotograficzne Q&A [wideo]

Nie ma dnia, żeby na moje skrzynki nie przyszło kilka wiadomości z różnymi pytaniami. Pytacie zarówno o sprzęt, jak również obsługę klienta czy moje początki z fotografią. W tym wideo obszernie odpowiedziałem na najciekawsze pytania.

10 powodów, dla których nie warto wiązać się z fotografem górskim

Szukasz chłopaka, który kocha góry i fotografię? A może jest już twoim partnerem i zachodzisz w głowę, co jest z nim nie tak? Poważnie zastanów się, czy warto planować życie z takim osobnikiem. Oto 10 powodów, dla których nie warto wiązać się z fotografem górskim.

"Unplugged Wedding", czyli ślub z zakazem fotografowania. O co chodzi i czy warto?

Idea "Unplugged Wedding" walczy z kochaną rodziną państwa młodych i samozwańczymi fotografami, którzy często uprzykrzają życie zawodowym fotografom.

Zobacz to, co nieuchwytne - zdjęcia highspeed w domowym zaciszu

Krople wpadające do miski, wino wlewane do kieliszka czy sklejanie kilku zdjęć - to tylko niektóre z pomysłów na zdjęcia, które możecie przygotować w bardzo prosty sposób w domu. Wystarczy tylko aparat, szybkie lampy błyskowe, kilka akcesoriów i sporo cierpliwości i samozaparcia. W dzisiejszym poradniku pokażę wam, jak zrealizować takie zdjęcia. To naprawdę świetna zabawa, całość jest prosta do wykonania, a efekty potrafią zaskoczyć.

Dlaczego czasami fotografuję za darmo?

Fotografowanie za darmo i TFP, to kontrowersyjny temat, sam należę do grupy na FB "Nie fotografuję za darmo", a jednak nieraz robiłem coś za darmo lub TFP i wcale nie zamierzam przestać dalej tak postępować.

Błysk w fotografii sportowej. Sprawdzamy lampę Quadralite Reporter 360 TTL

Światło błyskowe pozwala nam zamrozić ruch, jak również nadaje zupełnie innego charakteru fotografiom. W dzisiejszym poradniku sprawdzę, jak lampa Quadralite Reporter 360 TTL radzi sobie podczas fotografowania podczas wypadu na narty. Zapytałem również o szereg rad w tej kwestii Przemka Jakubczyka - fotografa, który specjalizuje się w tego typu fotografii.