Poradniki autorskie

Podziel się:

TIFF czy PSD? Jaki format plików w Photoshopie?

Wybór odpowiedniego formatu plików jest bardzo ważny podczas postprodukcji. W tym filmiku zdradzę ci tajniki wyboru oraz wady i zalety poszczególnych typów plików.

Wystrzegaj się tych błędów, jako fotograf. Dzięki temu unikniesz problemów!

Jakie błędy najczęściej popełniają fotografowie? Nie tylko na zdjęciach, ale i przy krokach swojej fotograficznej podróży? Czy możesz coś z tym zrobić? Oczywiście, że tak. W tym filmiku powiem ci, co zrobić, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć popełnienia fotograficznego faux pas.

Nikon Z7 i obiektywy - unboxing, czyli co w pudełkach?

Od paru miesięcy używam Nikona Z7. W końcu czas na odpakowanie własnego. Co znajdziemy w pudełkach? I jakich obiektywów używam przy sesjach?

Zieniu rozmawia z Seanem Archerem o sposobie jego pracy

Czy można robić piękne zdjęcia w ciasnym pokoju i tanim aparatem? Sean Archer dowodzi, że można. Rozmawiałem z nim i opowiadał mi o wyjątkowym sposobie pracy. Nie przejmuj się tym, że nie stać cię na najlepszy sprzęt i nie masz profesjonalnego studia.

Byłem na targach Film Video Foto w Łodzi. Oto moje wrażenia

Jeżeli jesteście ciekawi, jak łódzkie targi wyglądają od drugiej strony - co było fajnego, a co mnie wkurzyło i dlaczego było mniej ludzi niż w zeszłym roku, to zapraszam do oglądania.

Światło studyjne w praktyce: softbox prostokątny

Ostatnio mówiłem wam, jak pracować z dużym softbloxem oktagonalnym, a teraz czas na coś mniejszego i zgoła innego. Mimo tego, że to też softbox, fotografowanie z nim wygląda zupełnie inaczej.

Kalibracja monitora - czym jest, jak, czym i po co ją robić?

Wszystko o kalibracji monitora. Jakie są rodzaje, jak ją zrobić i po co? Jakie parametry ustawić, i czym kalibrować? Czy można kalibrować laptopa? Wszystko w tym odcinku.

RAW vs JPG: Kiedy i dlaczego warto fotografować w RAW-ach?

Wprowadzenie do wiedzy tajemnej o RAW-ach - tylko to, co musisz wiedzieć.
Co właściwie zawiera RAW i kiedy warto, a kiedy nie warto robić RAW-ów. Co się dzieje ze zdjęciem gdy wczytujesz je do Lightrooma? Dlaczego jest takie frustrujące 'pyk'?

Capture One i NAS - praca na wielu komputerach [wideoporadnik]

Pracujecie z Capture One i macie serwer NAS? Dzięki temu możecie pracować na wielu komputerach nad jednym materiałem! Koniecznie zobaczcie, jak to zrobić.

W torbie fotografa - Filtry fotograficzne - Protector, Polaryzacyjny i ND [wideo]

Filtry na obiektywy to niezbędne wyposażenie torby każdego fotografa. W tym odcinku pokażę wam filtry, z których korzystam i jakie efekty można dzięki nim uzyskać.

Backup w terenie - jak i na czym go robić? [wideoporadnik]

Wakacje to czas, kiedy robimy najwięcej zdjęć. Jednak, jak zadbać o robienie kopii zapasowej w terenie? O tym opowiem w filmie.

Karty pamięci i mnóstwo oznaczeń - jak je rozszyfrować? [wideoporadnik]

Na kartach pamięci znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju oznaczeń, które w pierwszym momencie mogą wprowadzić niemały zamęt. W dzisiejszym poradniku podpowiem wam, którymi parametrami należy się sugerować wybierając kartę do aparatu.

NAS czy DAS? Wybieramy dysk do naszych potrzeb [wideoporadnik]

Kiedy dysk w naszym komputerze pęka w szwach, musimy zdecydować się na zewnętrzne rozwiązanie. Co będzie lepszym wyborem - dysk sieciowy, czy podłączany przez USB? Jakie są różnice między nimi? W tym wideoporadniku zajmę się właśnie tym tematem.

Archiwizacja komputera przy pomocy Time Machine i WD Backup - jak to zrobić? [wideoporadnik]

Archiwizowanie komputera na bieżąco naprawdę potrafi uratować skórę. Jak jednak się do tego zabrać i wykorzystać proste narzędzia? Wszystkiego dowiecie się z wideoporadnika!

Jak ulepszyć warsztat podczas sesji miłosnej?

Uwielbiam obserwować zakochanych ludzi. Łapać emocje towarzyszące im w życiu, zatrzymywać iskry krążące w przestrzeni.

Backup 3-2-1 to zasada, którą powinien znać każdy fotograf [wideoporadnik]

3 kopie, 2 typy nośników i 1 kopia poza domem - to zapewni bezpieczeństwo Waszych danych. Ale jak wykorzystać to w praktyce? Podpowiadam w moim wideoporadniku.

Fotografia koncertowa, czyli zdjęcia w 5 minut. Jak fotografować, żeby nie fałszować?

Fotografia koncertowa to rodzaj fotoreportażu, ale bardzo specyficznego, który nie pokazuje zwykłego, codziennego życia, a emocje, interakcję artysty i odbiorcy, wspaniałą pasję. I podobnie, jak muzyka to nie tylko zbiór nut, tak dobre zdjęcia koncertowe nie powinny być tylko suchą relacją z wydarzenia.

Podstawy fotografii. Prosty portret, otwarta przysłona i minimum sprzętu

Do zrobienia szybkiej sesji zdjęciowej potrzebujemy naprawdę niewiele. Wystarczy amatorski aparat, jasny obiektyw i osoba, którą będziemy fotografować. Zobaczcie jakimi zdjęciami może zaowocować taka błyskawiczna sesja!

Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik]

Każdy z nas słyszał o Perseidach, meteorach które możemy podziwiać co roku w połowie sierpnia. Jednak mało kto mówi o Geminidach, czyli bardzo aktywnym, grudniowym roju meteorów. A to wielki błąd. W 2017 roku Geminidy będą najlepiej widoczne w nocy z 13 na 14 grudnia. Postaram się szybko wytłumaczyć, czym są, jak je i gdzie je oglądać i jak dobrze sfotografować.

Podstawy fotografii - czułość ISO. Jak działa i dlaczego zdjęcia bywają zaszumione? [wideoporadnik]

Czułość ISO to ostatni element trójkąta ekspozycji. To parametr, który określa wrażliwość sensora na światło. Im wyższa czułość tym matryca będzie mocniej reagować na światło. Podwyższenie czułości skutkuje jednak pojawieniem się szumu na zdjęciach. Co jeszcze warto wiedzieć o czułości ISO? Tłumaczę w praktyce.