Poradniki autorskie

Podziel się:

Podstawy fotografii. Prosty portret, otwarta przysłona i minimum sprzętu

Do zrobienia szybkiej sesji zdjęciowej potrzebujemy naprawdę niewiele. Wystarczy amatorski aparat, jasny obiektyw i osoba, którą będziemy fotografować. Zobaczcie jakimi zdjęciami może zaowocować taka błyskawiczna sesja!

Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik]

Każdy z nas słyszał o Perseidach, meteorach które możemy podziwiać co roku w połowie sierpnia. Jednak mało kto mówi o Geminidach, czyli bardzo aktywnym, grudniowym roju meteorów. A to wielki błąd. W 2017 roku Geminidy będą najlepiej widoczne w nocy z 13 na 14 grudnia. Postaram się szybko wytłumaczyć, czym są, jak je i gdzie je oglądać i jak dobrze sfotografować.

Podstawy fotografii - czułość ISO. Jak działa i dlaczego zdjęcia bywają zaszumione? [wideoporadnik]

Czułość ISO to ostatni element trójkąta ekspozycji. To parametr, który określa wrażliwość sensora na światło. Im wyższa czułość tym matryca będzie mocniej reagować na światło. Podwyższenie czułości skutkuje jednak pojawieniem się szumu na zdjęciach. Co jeszcze warto wiedzieć o czułości ISO? Tłumaczę w praktyce.

Jak sfotografować Superksiężyc? [poradnik]

3 grudnia czeka nas niezwykłe zjawisko. Będziemy mogli zaobserwować Superksiężyc, czyli moment, gdy pełnia Księżyca wypada najbliżej Ziemi na jego orbicie. Księżyc będzie wtedy wyglądać na największy na w tym roku. Radzimy, jak się do niego dobrze przygotować i wykonać świetne zdjęcia.

The Same Day Wedding Project (TSDWP) – pierwszy tak wymagający i zwariowany projekt w naszej karierze

The Sam Day Wedding Project (TSDWP) to pomysł, który był z nami już kilka sezonów jednak dopiero w tym roku zmobilizowaliśmy naszych partnerów i współpracowników, aby zrealizować ten z pozoru wariacki i prawie niewykonalny projekt. Chcieliśmy połączyć nową technologię z tradycyjną prezentacją zdjęć, jaką jest album z wklejanymi fotografiami w formacie 20 cm na 30 cm i zaprezentować go parze młodej nie miesiąc, nie tydzień po ślubie, ale jeszcze tej samej nocy.

Jakub Kaźmierczyk w ogniu pytań, czyli fotograficzne Q&A [wideo]

Nie ma dnia, żeby na moje skrzynki nie przyszło kilka wiadomości z różnymi pytaniami. Pytacie zarówno o sprzęt, jak również obsługę klienta czy moje początki z fotografią. W tym wideo obszernie odpowiedziałem na najciekawsze pytania.

10 powodów, dla których nie warto wiązać się z fotografem górskim

Szukasz chłopaka, który kocha góry i fotografię? A może jest już twoim partnerem i zachodzisz w głowę, co jest z nim nie tak? Poważnie zastanów się, czy warto planować życie z takim osobnikiem. Oto 10 powodów, dla których nie warto wiązać się z fotografem górskim.

"Unplugged Wedding", czyli ślub z zakazem fotografowania. O co chodzi i czy warto?

Idea "Unplugged Wedding" walczy z kochaną rodziną państwa młodych i samozwańczymi fotografami, którzy często uprzykrzają życie zawodowym fotografom.

Zobacz to, co nieuchwytne - zdjęcia highspeed w domowym zaciszu

Krople wpadające do miski, wino wlewane do kieliszka czy sklejanie kilku zdjęć - to tylko niektóre z pomysłów na zdjęcia, które możecie przygotować w bardzo prosty sposób w domu. Wystarczy tylko aparat, szybkie lampy błyskowe, kilka akcesoriów i sporo cierpliwości i samozaparcia. W dzisiejszym poradniku pokażę wam, jak zrealizować takie zdjęcia. To naprawdę świetna zabawa, całość jest prosta do wykonania, a efekty potrafią zaskoczyć.

Dlaczego czasami fotografuję za darmo?

Fotografowanie za darmo i TFP, to kontrowersyjny temat, sam należę do grupy na FB "Nie fotografuję za darmo", a jednak nieraz robiłem coś za darmo lub TFP i wcale nie zamierzam przestać dalej tak postępować.

Błysk w fotografii sportowej. Sprawdzamy lampę Quadralite Reporter 360 TTL

Światło błyskowe pozwala nam zamrozić ruch, jak również nadaje zupełnie innego charakteru fotografiom. W dzisiejszym poradniku sprawdzę, jak lampa Quadralite Reporter 360 TTL radzi sobie podczas fotografowania podczas wypadu na narty. Zapytałem również o szereg rad w tej kwestii Przemka Jakubczyka - fotografa, który specjalizuje się w tego typu fotografii.

Aparat to nie tylko dobry obrazek na wysokiej czułości!

Od długiego czasu przeglądam różnego rodzaju fora internetowe, komentarze na serwisach fotograficznych czy grupach na Facebooku. Konkluzja najczęściej jest taka - aparat jest tak dobry, jak jego zdjęcia na wysokiej czułości. Prawda w tej sprawie jest jednak o wiele bardziej złożona.

Po mojemu - system archiwizacji i backup

Tysiące zdjęć, gigabajty danych, RAIDy, NASy, backupy - jak to wszystko ogarnąć? Dziś pokazuję mój sposób - jeszcze nie jest idealnie, ale pracuję nad tym.

Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą

Wiele osób wraz z nadejściem zimy odkłada aparat do torby, gdzie czeka aż do wiosny. Chcemy Wam pokazać, że zimą także można fotografować i to nie tylko bałwany.

Zdjęcia ze smakiem, czyli fotografia kulinarna - sprzęt, światło, dodatki i sztuczki [wideoporadnik]

Zastanawialiście się kiedyś, jak robić smakowite zdjęcia kulinarne? W dzisiejszym poradniku zdradzę kulisy mojej pracy - zobaczycie, jaki sprzęt wykorzystuję w moich sesjach, pokażę również ciekawe modyfikatory światła, a także różne sztuczki.

Optymalna archiwizacja i wygodne zarządzanie danymi - radzimy, jak się za to zabrać [poradnik]

W poprzednim artykule pisałem o samej istocie backupu, jak również w skrócie wytłumaczyłem Wam, na czym polegają systemy RAID. Dziś podzielę się z Wami sposobami na optymalną archiwizację, tak, aby dostęp do danych był szybki, zarówno z komputera domowego, jak i drugiego końca świata.

Duży może jeszcze więcej - lampa Quadralite Atlas 600 TTL w praktyce

Lampy błyskowe są nieodzownym elementem wyposażenia fotografa. Dziś przyjrzymy się flagowemu produktowi Quadralite - Atlas 600 TTL i sprawdzimy, jak sobie radzi w praktyce: fotografując modelki przy mocnym słońcu, niesfornych redaktorów w sesji portretowej oraz piękne, perłowe Infiniti Q50 w plenerze.

5 powodów, dla których fotograf powinien mieć dobry monitor [poradnik]

Możesz mieć świetny aparat, ale jeśli wyświetlisz zdjęcia na słabym monitorze, Twoja praca może pójść na marne. Podpowiadamy, dlaczego dobry monitor jest tak ważny w pracy fotografa.

„Władca barw" - recenzja pierwszego w Polsce VOD o fotografii

Dianę i Rafała, czyli duet DR5000, dobrze znamy. Rozpoznajemy ich po świetnych zdjęciach, a także bardzo przystępnych filmach na temat fotografii. Jestem właśnie po drugim seansie „Władcy barw” - ich pierwszego materiału w formie filmu na życzenie (VOD) na temat fotografii. Czy udało im się w ciągu 73 minut w prosty, przejrzysty i zrozumiały sposób omówić zawiły temat zarządzania barwą?

Usuwać czy nie? Oto jest pytanie!

Cyfrowa fotografia sprawiła, że rola fotografa to nie tylko zrobienie zdjęcia, ale również wywołanie tegoż, przygotowanie do druku i wydrukowanie. Gdy patrzę na fotografie jednego z najbardziej znanych fotografów świata, gdzie usunięto kilka osób, to rzeczywiście wyglądają one dużo lepiej, niż oryginały. Co jednak na to etyka fotoreportera, fotografa National Geographic? Z drugiej strony, czego się spodziewać po fotografach w czasach, gdy sportowcy na największych zawodach mają poukrywane silniki w rowerach. Gdzie jest zatem granica takiej obróbki?