Mikroencyklopedia

Podziel się:

Co to jest spust migawki w aparacie fotograficznym?

Spust migawki to podstawowy przycisk w aparatach fotograficznych, który służy do wyzwalania migawki i wykonywania zdjęć. Przeważnie znajduje się na górze aparatu.

Jak wybrać film do aparatu?

Współczesne filmy fotograficzne oferują ich użytkownikom niemały wybór. Wiele z nich ma swoje unikatowe charakterystyki. Jeśli nie wiecie, czego potrzebujecie – zapoznajcie się z tym przewodnikiem.

Co to jest temperatura barwowa?

Kolorystyka zdjęć jest zależna od źródła światła, jakie oświetla fotografowaną scenę. Różne źródła światła np. słońce, żarówka czy świeca oferują inną temperaturę barwową światła, co przekłada się na ciepłą lub zimną dominantę.

Jak działa klasyczny aparat fotograficzny?

Klasyczne aparaty fotograficzne (pot. analogowe) różnią się od aparatów cyfrowych tym, że obraz jest naświetlany na błonie fotograficznej, a nie jest rejestowany przez cyfrową matrycę światłoczułą.

Jak wybrać aparat fotograficzny?

Wybór aparatu fotograficznego to niełatwe zadanie, szczególnie teraz, kiedy na rynku jest tak szeroka oferta. Podpowiadamy, jaki rodzaj aparatu wybrać, kierując się kilkoma kryteriami, jak: gabaryty, jakość zdjęć i funkcjonalność.

Co to jest dynamika tonalna?

Dynamika tonalna lub rozpiętość tonalna to, najprościej mówiąc, różnica między najjaśniejszym ,a najciemniejszym punktem w fotografowanej scenie. Mierzy się ją w EV (exposure value), czyli przysłonach.

Jak czyścić matrycę? Oto proste i sprawdzone rozwiąania

Czyszczenie matrycy to bardzo delikatna sprawa. Przy zachowaniu środków ostrożności można to bez problemu zrobić w zaciszu domowym. Przyda się do tego gruszka oraz specjalny zestaw do czyszczenia.

Co to jest obiektyw fisheye (rybie oko)?

Rybie oko to obiektyw ultraszerokokątny, który charakteryzuje się bardzo szerokim kątem widzenia i dużymi zniekształceniami obrazu dzięki nieskorygowanej dystorsji. Kąt widzenia takiego obiektywy wynosi ok. 180 stopni.

Co to jest i jak działa aparat dalmierzowy?

Aparat dalmierzowy to rodzaj aparatu fotograficznego, który wykorzystuje dalmierz. Jest to sposób ustawiania ostrości, uzyskiwany przez nałożenie się dwóch obrazów w wizjerze (obraz stereoskopowy).

Co to jest aparat superzoom oraz aparat hybrydowy?

Aparat hybrydowy lub superzoom to aparat cyfrowy, który oferuje obiektyw zoom, pokrywający duży zakres ogniskowych - od szerokiego kąta do mocnego zbliżenia.

Co to jest aberracja chromatyczna?

Aberracja chromatyczna jest cechą soczewki, która dotyczy rozwarstwienia światła. Na zdjęciach wada ta ujawnia się przez barwne poświaty wokół obiektów.

Co to jest bezlusterkowiec?

Bezlusterkowiec to aparat cyfrowy z wymienną optyką, w którym nie zastosowano lustra, a podgląd obrazu jest dostępny na ekranie LCD albo w wizjerze elektronicznym dzięki funkcji live view.

Co to jest złoty podział i trójpodział kadru?

Złoty podział i trójpodział kadru, to sposoby wyznaczania mocnych punktów w kompozycji zdjęcia. Dzięki temu fotografia odpowiada naturalnej percepcji człowieka i zyskuje lepszy odbiór.

Co to jest wizjer w aparacie?

Wizjer w aparacie to układ optyczny lub elektroniczny, który pozwala na podgląd kadru przed zrobieniem zdjęcia. Po przyłożeniu oka, użytkownik ma możliwość zobaczenia tego, co „widzi” obiektyw.

Co to jest lustrzanka cyfrowa?

Lustrzanki to aparaty, które zdominowały rynek aparatów fotograficznych i mimo rozwoju bezlusterkowców nie zanosi się na szybką detronizację. Czym charakteryzuje się lustrzanka cyfrowa?

Czym się różni matryca APS-C od FF?

Format APS-C oraz FF (pełna klatka) informują o fizycznym rozmiarze matrycy. Różnice polegają głównie na przeniesieniu głębi ostrości, rozpiętości tonalnej oraz szumach.

Co to jest Mikro Cztery Trzecie?

Mikro Cztery Trzecie to nazwa systemu obiektywów i aparatów cyfrowych bez lustra firm Panasonic i Olympus, format matrycy, oraz jednocześnie proporcje obrazu.

Jak działa tryb priorytetu przysłony (A/Av)?

Priorytet przysłony lub preselekcja przysłony (A/Av) to tryb półautomatyczny na kole nastaw PASM, którego zadaniem jest automatyczny dobór odpowiedniego czasu otwarcia migawki do wybranej przysłony.

Na czym polega kompozycja zdjęcia?

Kompozycja zdjęcia (obrazu) polega na ułożeniu jego elementów tak, by ze sobą spójnie współgrały. Jest to podstawowa umiejętność, którą musi opanować każda osoba zajmująca się sztukami wizualnymi.

Co to jest czas BULB?

Czas BULB to czas otwarcia migawki w aparacie w pełni kontrolowany przez fotografa. Migawka aparatu będzie otwarta tak długo, jak długo będzie trzymany spust migawki. W wielu aparatach na kole PASM.