Jak obrabiać pliki RAW?

Podziel się:

8K Helium - nowa matryca 8K Super 35mm od RED

RED zaprezentował nową matrycę 8K Helium, która jest trochę większa od formatu Super 35mm, dzięki czemu będzie obsługiwać dużo więcej obiektywów.

Dwa sposoby na lokalną zmianę balansu bieli [wideoporadnik]

Bywają sytuacje, w których balans bieli na zdjęciach jest po prostu nierówny. W dzisiejszym poradniku pokażę Wam, jak sobie z tym poradzić za pomocą Photoshopa CS i Lightroom 4.

Obrabiaj skórę i zachowaj fakturę [wideoporadnik]

Obróbka skóry to temat rzeka - nie ma na nią jednego sprawdzonego sposobu. Każde zdjęcie jest inne i wymaga indywidualnego traktowania. Dzisiaj przedstawiam Wam kolejną metodę na obróbkę skóry z zachowaniem jej faktury.

Naturalny portret - obróbka na przykładzie w Adobe Photoshop [wideoporadnik]

Po mojej ostatniej sesji dostałem od Was kilka maili z prośbą o pokazanie obróbki, jaką zastosowałem. Pokażę więc krok po kroku, jakich narzędzi użyłem, aby obrobić przykładowy portret w dosyć naturalny sposób.

Wygodna praca na dwóch monitorach [wideoporadnik]

Obróbka zdjęć na małym ekranie to mordęga. Jeśli dysponujemy drugim monitorem, warto zwiększyć przestrzeń roboczą i cieszyć się znacznie wygodniejszą pracą. Jak to zrobić?

Dotyk Photoshopa, czyli Adobe Nav + Photoshop [wideoporadnik]

Photoshop to dobrze zaprojektowane narzędzie ze świetną nawigacją, jednak inżynierowie Adobe poszli o krok dalej, umożliwiając synchronizację komputera z iPadem. O tym połączeniu opowiem w dzisiejszym wideoporadniku.

Profilowanie aparatu przy użyciu X-Rite Color Checker [wideoporadnik]

Zarówno na forum, jak i w komentarzach pod ostatnim poradnikiem pojawiły się pytania o tworzenie profilu aparatu. Dziś pokazuję, jak to zrobić w oparciu o X-Rite Color Checker.

Efektywna obróbka plików RAW w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Pamiętacie poradnik sprzed tygodnia? Prosiliście mnie o przygotowanie podobnego, ale z wykorzystaniem innego programu. Dziś pokazuję, jak poradzić sobie z plikami RAW przy użyciu Lightrooma.

Efektywna obróbka plików RAW [wideoporadnik]

Słuchamy Waszych opinii i zgodnie z prośbami staramy się tworzyć materiały, które mogą być Wam przydatne. Jednym z nich jest obróbka plików RAW - temat rzeka, z którym wielu fotografów sobie nie radzi. Oto moja metoda na efektywne wywoływanie zdjęć z poziomu Adobe Camera RAW.

Szybkie, masowe wywoływanie plików RAW [wideoporadnik]

Wróciliście ze ślubu i czeka na Was góra zdjęć w formacie RAW do wywołania? Przeraża Was perspektywa nieprzespanych nocy przy komputerze? Jest na to rada - Adobe Bridge oraz Camera Raw.

Jak poradzić sobie z krzywym horyzontem czy dużą dystorsją? [wideoporadnik]

Niestety, nawet najlepsze obiektywy nie są pozbawione wad, ale z pomocą przychodzi Photoshop. Jeśli macie problem z dystorsją, aberracją chromatyczną czy mocnym winietowaniem, wystarczy trochę pracy w Photoshopie i problem zniknie. Postaram się rozjaśnić te pojęcia i pokażę Wam, jak walczyć z tymi niedoskonałościami.

Adobe Camera RAW i Photoshop - stopniowy filtr i gradient [wideoporadnik]

Czy zdarza Wam się fotografować krajobrazy bez założonego filtra na obiektyw? Często, nawet przy dalszej obróbce, otrzymuje się zbyt jasne niebo lub na odwrót - odpowiednio naświetlone niebo, a zbyt ciemny krajobraz. W tym wideoporadniku pokażę, jak w prosty sposób poradzić sobie z tym problemem.

Korekcja balansu bieli w Adobe Camera Raw [wideoporadnik]

Jak szybko i skutecznie ustawić balans bieli, obrabiając pliki RAW? Jak zapisać później ustawienia, aby móc z nich w przyszłości skorzystać? Oto pierwszy odcinek długiej serii wideoporadników dotyczących obróbki zdjęć.