Jak powstało to zdjęcie?

Podziel się:

Fotoreporter, sęp i głodujące dziecko. Historia ze śmiercią w tle

W roku 1993 za sprawą fotoreportera z RPA, Kevina Cartera, świat ujrzał przenikliwy obraz klęski głodu w Afryce. Zdjęcie przedstawiające wycieńczoną z głodu sudańską dziewczynkę oraz sępa czekającego na jej śmierć, poruszyło światową opinię publiczną. Niestety, mimo tego oraz innych obrazów ukazujących tragiczny los wielu mieszkańców Afryki, do dnia dzisiejszego, co kilka minut klęska głodu zabiera ze sobą kolejne istnienia.

To zdjęcie zna chyba każdy. Oto niezwykła historia fotografii pociągu z dworca Montparnasse

Jedną z najważniejszych ikon XIX-wiecznej fotografii jest „Niezwykły wypadek na Gare Montparnasse". Zdjęcie to stało się niezwykle ważnym elementem w kulturze masowej i do dzisiaj można się z nim spotkać w wielu domach, pubach, restauracjach, sztuce masowej. Jaka jest jego prawdziwa historia?

Trzy Tygodnie Mody, trzy europejskie stolice mody, jedna historia fotografii Tomasza Lazara

Tomasz Lazar jest znany przede wszystkim z wyśmienitych społecznych fotografii dokumentalnych i kadrów ulicznych, o których pisaliśmy wielokrotnie. Tym razem, jako pierwsi w Polsce, prezentujemy jego najnowsze zdjęcia, na których uwiecznił kulisy imprez z serii Fashion Week w trzech prestiżowych stolicach mody w Europie: Londynie, Mediolanie i Paryżu. Fotograf opowiedział nam historię, która stoi za powstaniem tych zdjęć.

Historia antywojennego zdjęcia Paula Hansena, które wygrało World Press Photo 2013 [wywiad]

Niezwykle wymowna fotografia, która wygrała główną nagrodę World Press Photo 2013 wywołała ogromną dyskusję na wielu frontach. Jej autor, szwedzki fotograf Paul Hansen, zdradził nam jak powstało jego zdjęcie.

Kąt ujemny pośladków, czyli jak powstało zdjęcie Wacława Wantucha?

Wacław Wantuch jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów aktu. Jego charakterystyczne geometryczne fotografie, zgromadzone dotychczas w trzech albumach, będzie można podziwiać na 3. Opolskim Festiwalu Fotografii. Fotograf opowiedział nam, jaka historia (dość zaskakująca) kryje się za wybranym przez niego zdjęciem.

Historia polskiego zdjęcia, które podbiło Internet

To zdjęcie widział chyba każdy, kto ma dostęp do Internetu. Ptaki przy brzegu Wisły wraz z karmiącym je człowiekiem ułożyły się w doskonale symetryczną kompozycję, którą uchwycił mieszkający w Krakowie fotograf Marcin Ryczek. Udało nam się zamienić kilka słów z autorem najsłynniejszej polskiej fotografii ostatnich tygodni.

Czego można się nauczyć, fotografując na końcu świata?

Przez znaczną część 2012 roku pracowałem nad dokumentacją powstawania programu „Kobieta na krańcu świata” prowadzonym przez Martynę Wojciechowską. Fajne zlecenie i bardzo ważne doświadczenie, skrajnie różne warunki pracy: od parnej dżungli Indonezji po wietrzne stepy Kirgistanu. Opowiem Wam, czego nauczyłem się w trakcie tych wypraw.

Poruszające zdjęcie z powodzi, dwukrotnie nagrodzone Grand Press Photo. Poznaj jego historię

Zdjęcie Piotra Króla wykonane w Brzegu podczas powodzi, która dotknęła rejon Opolszczyzny, otrzymało w konkursie Grand Press Photo 2011 III nagrodę w kategorii „Wydarzenia” – zdjęcia pojedyncze oraz Nagrodę Mecenasa - firmy Nikon. Z autorem rozmawiamy o historii, która stoi za tą poruszającą fotografią, a także o trudnej sztuce wyboru, która przypada w udziale fotoedytorom.

Przykładowa obróbka zdjęcia typu fashion [wideoporadnik]

Często w mailach pytacie, jakimi sposobami obrabiam zdjęcia. Dziś pokażę Wam obróbkę jednej z fotografii studyjnych z ostatniej sesji. Do tego celu wykorzystałem jedynie znane z poprzednich poradników narzędzia. Zapraszam!

"Linia brzegowa" - jak powstawał pierwszy długoterminowy projekt Tomasza Lazara?

Tomasz Lazar zasłynął w Polsce, kiedy jego czarno-białe zdjęcie z demonstracji w Nowym Jorku otrzymało 2. nagrodę w kategorii Ludzie w wiadomościach w konkursie World Press Photo. Nagle wszyscy skupili się na jego projekcie z USA, nieco zapominając, że Tomek ma w swoim portfolio wiele innych wyśmienitych kadrów. Rozmawialiśmy z fotografem o tym, jak powstało jedno z najważniejszych zdjęć z cyklu "Linia brzegowa". Dowiecie się, jaka historia stoi za tym zdjęciem - skąd wziął się pomysł na fotografię, jaka jest jego idea, jakie były okoliczności powstania.

Jak sfotografować 440-tonowego Jezusa? Serdeczność, cierpliwość i doświadczenie

Ma wysokość 36 metrów (w koronie), waży ponad 440 ton. Nawiązuje do pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro i jest od niego wyższy o metr. To największy posąg Jezusa na świecie. Historię powstawania fotoreportażu "Chrystus Król", wykonanego dla "Newsweek Polska", opowiedział mi jego autor, członek Napo Images - Adam Lach.

Polska historia jednego z najlepszych zdjęć w historii National Geographic

To fotografia, która znalazła się na okładce magazynu National Geographic z 1996 r. oraz wśród 100 najlepszych zdjęć w historii NG. Fotografia ukazująca problem wiary w burzliwie zmieniającym się Meksyku. Jakie były powody jej wykonania, jak długo autor pracował nad realizacją tego tematu i czego się w tym czasie nauczył? O historii tego wyjątkowego zdjęcia opowiada jego autor - Tomasz Tomaszewski - jeden z najlepszych polskich fotografów.

Fotoreportaż, który przyprawił autora o depresję

Chciał wnikliwie obserwować umieranie starego człowieka, sfotografować to i upamiętnić. Kontrowersyjny i nagradzany na najważniejszych polskich konkursach fotoreportaż Mikołaja Nowackiego pokazuje ostatnie dwa miesiące życia 101-letniej Pani Wacławy Pindelskiej. My pokazujemy od początku do końca, jak fotograf z Wrocławia wykonał swój znany cykl i jaka historia kryje się za jego zdjęciami. Tym samym rozpoczynamy nowy cykl na Fotoblogii.