Hasselblad X1D

Aparat fotograficzny
Hasselblad X1D

Bezlusterkowiec Hasselblad X1D to pierwszy na świecie aparat tego typu aparatu cyfrowego z matrycą średniego formatu. Światowa premiera modelu Hasselblad X1D odbyła się w 2016 roku.

Hasselblad X1D – matryca i wydajność

Hasselblad X1D jest pierwszym bezlusterkowcem ze średnioformatową matrycą – jest to sensor CMOS o rozdzielczości 50 Mpix o czułości ISO 100–25600.

Wydajność trybu seryjnego w przypadku X1D wynosi maksymalnie 2,3 kl./s, natomiast 35-polowy autofocus z detekcją kontrastu pozwoli na całkiem sprawne jak na średni format wyostrzanie obrazu.

Hasselblad X1D – obudowa

Korpus bezlusterkwca Hasselblad X1 został wykonany z aluminium, konstrukcja jest lekka i ergonomiczna, a waga aparatu z akumulatorem oraz kartką pamięci wynosi 725 g. Obudowa aparatu została uszczelniona w taki sposób, by zabezpieczyć go przed kurzem i złymi warunkami pogodowymi.

Producent wyposażył model Hasselblad X1D w wizjer elektroniczny (XGA), a także 3-calowy wyświetlacz z obsługą dotykową. Nie ma on wbudowanej lampy błyskowej, ale dzięki gorącej stopce podłączymy do niego lampę zewnętrzną. Skorzystamy też z dwóch slotów na karty SD, gniazd USB i HDMI, jak również podłączymy do aparatu mikrofon oraz słuchawki. Model X1D wykorzystuje nowe obiektywy XCD.

Hasselblad X1D – funkcje

Wprowadzone w modelu Hasselblad X1D funkcje, które stanowią praktyczny dodatek, to m.in. nagrywanie filmów w jakości Full HD (1080/30p) czy focus peaking. Analizując urządzenie pod kątem łączności bezprzewodowe, która może być użytecznym dodatkiem, producent pomyślał o wbudowanym module Wi-Fi (co prawda bez wsparcia dla NFC) oraz module GPS.

Hasselblad X1D – dla kogo?

Cyfrowy aparat średnioformatowy Hasselblad X1D to bezlusterkowiec dla profesjonalnych fotografów. Świadczy o tym wysoka jakość wykonania, specyfikacja, jakość zdjęć, a także cena.

Hasselblad X1D – cena

W dniu premiery za bezlusterkowca Hasselblad X1D miłośnicy fotografii musieli zapłacić ok. 42000 zł, co stanowiło cenę za sam korpus. Cena najtańszego obiektywu do aparatu X1D wyniosła natomiast blisko 10000 zł.

3.98
11 głosów
Dane techniczne
ProducentHasselblad
RodzinaHasselblad
RodzajBezlusterkowce
BagnetXCD
Karty pamięciSD/SDHC/SDXC, dwa gniazda
Maksymalna rozdzielczość8272 × 6200
Liczba pikseli50 Mpix
Rozmiar matycy43,8 x 32,9 mm (średni format)
Rodzaj matrycyCMOS
Czułość ISO100-25600
Formaty zapisuRAW 3FR, TIFF, JPEG
Minimalny czas naświetlania1/2000 s s
Maksymalny czas naświetlania60 minut s
Wymiary150 x 98 x 71 mm
Waga725 g
Zobacz pełną specyfikację

Hasselblad X1D: newsy, testy i recenzje

Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie