Algorytm zastąpi Photoshopa? Deep Photo Style Transfer pozwala zmienić oświetlenie, porę dnia, a nawet porę roku na zdjęciach

Może już niedługo będziemy mogli automatycznie przeklejać efekt z jednego zdjęcia na drugie, dzięki nowemu algorytmowi Adobe. Zobaczcie przykłady jego zastosowania.

Zespół inżynierów z Adobe i Cornell Uniwewrsity pracuje nad algorytmem Deep Photo Style Transfer, który będzie pozwalał na automatyczne dostosowanie oświetlenia, kolorystyki zdjęcia, pory dnia czy roku do zdjęcia wzorca.

Oprogramowanie Deep Photo Style Transfer jest rozwinięciem idei aplikacji automatycznie zmieniających zdjęcia, jak np. Prisma, która imituje efekt różnych stylów malarskich. Jednak nowy algorytm Adobe, zamiast obrazów mistrzów malarstwa, do zmiany naszego zdjęcia używa innego zdjęcia referencyjnego, które możemy wybrać.

Zdjęcie referencyjne

Pierwsze efekty są całkiem niezłe, chociaż widać, że algorytmy jeszcze nie są dopracowane do wszystkich rodzajów zdjęć. Największe wrażenie robi transformacja krajobrazu miejskiego sfotografowanego w ciągu dnia przy wykorzystaniu zdjęcia nocnego miasta. Oprogramowanie rzeczywiście bardzo zgrabnie zmieniło porę dnia, dodając nawet światła w niektórych oknach wieżowców.

Oryginał
Zdjęcie referencyjne
Efekt

Zobacz również: Skuteczny sposób na usuwanie kosmyków włosów na zdjęciach

Czy ta metoda przemówi do profesjonalnych fotografów? Raczej nie, przynajmniej nie do tych, którzy wolą nie stosować tak drastycznej obróbki do swoich zdjęć. Jednak w niektórych przypadkach tego typu narzędzie mogłoby być przydatne i pozwolić zaoszczędzić czas, np. kiedy potrzeba szybko i tanio zmienić efekt pory dnia na zdjęciu wykorzystywanym do reklamy czy jako grafiki ilustrującej dany produkt lub miejsce. Taki algorytm wydaje się też dobrym rozwiązaniem dla amatorów, którzy chcą mieć świetne oświetlenie na słabych zdjęciach, np. krajobrazowych czy podróżniczych. Wystarczy cyknąć zdjęcie interesującego nas miejsca, nawet w samo południe, dobrać do niego zdjęcie z ciekawym oświetleniem i gotowe. Szkoda tylko, że nie o to chodzi w fotografii…

Po więcej przykładów wykorzystania algorytmu Deep Photo Style Transfer zapraszam na stronę Fujun Luan oraz do oficjalnego opisu tego projektu.

Źródło: www.dpreview.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Jak LED-y podbijają świat fotografii, filmów i oświetlenia miejskiego Sesja z dziećmi to nic trudnego? Jesteście w ogromnym błędzie 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Canon wypuszcza nową kolekcję ubrań specjalnie dla entuzjastów fotografii Czy Sony przestanie sprzedawać matryce innym firmom fotograficznym? Zaplanuj fotograficzną wyprawę z PhotoPills. Teraz także na Androidzie Jak w praktyce radzi sobie Sigma USB Dock z back i front focusem? Holga 120N: zmartwychwstanie Sony Digital Filter, czyli zaawansowany filtr ND i HDR w formie aplikacji do aparatów Sony NEX-3 jako cyfrowa przystawka do Nikona na klisze. Ten Frankenstein naprawdę działa Laowa 24 mm f/14 Replay 2x Macro - zanurz się w świecie makro Truskawki, które wcale nie są czerwone? Na tym zdjęciu nie ma ani jednego czerwonego piksela Coś dla prawdziwych fanów tej marki. Limitowane wersje Nikona D5 i D500 na targach CP+ Uno II - minimalistyczny plecak do różnych zastosowań Kreatywna wizytówka z Instaxów to nowy trend wśród fotografów Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie Na tej wystawie nie zobaczycie fizycznych odbitek. Tak wygląda sztuka przyszłości Lukasa Renlunda Oto StyleShoots – robot do robienia zdjęć. Czy zastąpi żywego fotografa? Na podstawie okładek NY Times widać, jak fotografia zyskiwała na popularności LAB-BOX - wywołaj swój film nawet w słoneczny dzień na zewnątrz Jak działa Smooth Trans Focus w nowym obiektywie Sony 100 mm f/2.8 G Master? Stereo-Nikkor 35 mm f/3.5 - unikatowy obiektyw 3D dostępny na eBayu za jedyne 25 tys. dolarów Fujifilm odświeża temat organicznych matryc. Czym są, dlaczego mają być lepsze i kiedy je zobaczymy?

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu Halima Aden – pierwsza kobieta w hidżabie na okładce magazynu "Allure" Spójrz szerzej! Obiektyw Fisheye-Nikkor 6 mm f/2.8 na wystawiony na sprzedaż