Audubon Photography Contest 2017 - piękno dzikich ptaków w najlepszym wydaniu

Do konkursu Audobon 2017 napłynęło ponad 5500 zdjęć ukazujących piękno ptaków w najbardziej wolnej i kolorowej formie. Fotografowie z 49 amerykańskich stanów oraz 8 kanadyjskich prowincji pokazali, na co ich stać.

© Deborah Albert / Grand Prize / www.audubon.org

Audobon Photography Contest 2017 to współzawodnictwo poświęcone pięknu dzikich ptaków. Fotografowie z USA i Kanady brali udział w 3 kategoriach: profesjonalnej, amatorskiej oraz młodzieżowej. Jurorzy: Kenn Kaufman, Melissa Groo, Steve Freligh, Kevin Fisher oraz Sabine Meyer nie mieli łatwego zadania, wybierając tych 7 nagrodzonych zdjęć.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii, oprócz nagród pieniężnych i wycieczek, zapewnili sobie również prezentację ich prac podczas wystawy 2017 Nature’s Best Photography Exhibition w Smithsonian National Museum of Natural History.

Grand Prize (powyżej) trafiło w ręce Deborah Albert. Jej fotografia przedstawia pingwina białobrewego, zamieszkującego oceany półkuli południowej. Stary Nikon D90 z obiektywem 70–300 mm dobrze się sprawdził. Zdjęcie powstało na Antarktydzie.

Jedynie kilka z 18 gatunków pingwina rozmnażają się w regionach polarnych. Pingwin białobrewy rozszerzył swój rejon rozpłodu poza Antarktydę, dzięki czemu ten gatunek zaczął wędrować na cieplejsze wody.

W kategorii profesjonalnej pierwsze miejsce trafiło do Steve’a Mattheisa za zdjęcie przedstawiające puszczyka mszarnego ze stanu Wyoming. Do wykonania tej fotografii Steve wykorzystał Nikona D500 ze szkłem Sigma 120–300 f/2.8 Sport, umieszczonego na statywie Gitzo.

Zdjęcie powstało w parku narodowym Grand Tenton pewnego mglistego poranka. Fotograf poszedł polować na kadry sów. Jego uwagę przykuł widok puszczyka mszarnego, siedzącego na drzewie. Po tym, gdy ptak strząsnął trochę wody, ruszył w kierunku Steve’a. Podobno ptak wyglądał, jakby był pijany i dość nieudolnie latał.

Zobacz również: Wiosenne portrety. Jak zrobić dobre zdjęcia w plenerze?

Wyróżnieniem w kategorii profesjonalnej została uhonorowana Karen R. Schuenemann. Jej Nikon D5 i Nikkor 200–400 mm f/4 VR spisały się świetnie. Stado żurawi uchwyconych na zdjęciu wygląda po prostu majestatycznie.

Mroźne styczniowe popołudnie w Nowym Meksyku było dla Karen niesamowicie owocne. Stała i patrzyła, jak stado dzikich gęsi oraz żurawi urzęduje na polu kukurydzy. Czekała, aż odlecą, zamknięte w kadrze drzew. W pewnym momencie przez chmury przebiło się słońce, a ptaki ruszyły z miejsca.

Wśród amatorów najlepsza była Heather Roskelley. Na jej zdjęciu zobaczymy rudodrozda. Sama fotografia została wykonana Nikonem D7100 z obiektywem Nikkon Af-S 80–400 f/4.5–5.6 VR. Autorka upolowała kadr w Washington Park w Seattle, gdzie mieszka wiele rudodrozdów.

Honorowe wyróżnienie wśród amatorów trafiło w ręce Christophera Schlafa i ukazuje nurkujące łabędzie. Profesjonalny korpus Canon EOS 1D-x wraz z obiektywem 600 mm pozwolił mu na podglądanie ptaków z bezpiecznej odległości.

Podczas swoich obserwacji Christopher zauważył piękne światło i malownicze odbicie w tafli wody. Rodzice pisklaka zanurkowali w tym samym momencie. Fotograf wspomina, że była to niesamowicie widowiskowa chwila. Mimo opiekuńczych rodziców, pisklak ze zdjęcia jest jedynym, który przeżył z ósemki.

Zachary Webster zajął pierwsze miejsce w kategorii młodzieżowej. Nikkor 600 mm z telekonwerterem x1.4, zapięty do Nikona D5 pozwolił mu bez przeszkód obserwować podniebne akrobacje żołen karminowych w Zambii.

Zdjęcie powstało na początku sierpnia zeszłego roku w Zambii, gdzie żołny karminowe często walczą między sobą o terytorium. Każde starcie trwa zaledwie kilka sekund – ptaki wzbijają się wtedy w powietrze i przelatują nad rzeką. Wyzwaniem dla Zachary’ego było znalezienie pary walczących zwierząt oraz sfotografowanie tej majestatycznej chwili, trzymając w rękach obiektyw 600 mm, a na pewno swoje on waży.

Wyróżnienie w kategorii młodzieżowej otrzymał Will Hillscher. Jego zaufany Canon EOS 550D z obiektywem 100–400 mm sprawdził się w przypadku fotografowania sępnika czarnego.

Will często podgląda sępniki ze względu na ich czyste czarne upierzenie oraz odrażające zwyczaje żywieniowe. Autor zdjęcia uważa te zwierzęta mimo wszystko za dostojne. Pewnego dnia obserwował grupę ptaków podczas uczty, gdy jeden z nich usiadł na drzewie i obserwował wszystko z odległości.

Wszystkim autorom serdecznie gratulujemy. Audobon jest organizacją non-profit, która zajmuje się ochroną ptaków. Możecie ją wesprzeć za pośrednictwem strony internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Kiliii Yuyan i jego nieznany świat rdzennych ludów Królewski retusz z Krakowa Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Liczy się spotkanie i to co z niego wynika, a nie tylko zdjęcia. Tomek Liboska pokazuje historie ludzi z Górnego Śląska Dzięki fotografii ta para artystów nadaje architekturze kompletnie nowe znaczenie ”Pokolenia” to fantastyczny materiał Arka Sołtysika na temat dorastania i przemijania Zdjęcie, które rozwiewa tajemniczą historię legendarnej pilotki Amelii Earhart 2-bitowa astrografia, czyli jak Game Boyem zrobić zdjęcia Księżyca i Jowisza Zatrważające zdjęcia z Mosulu - fotograf postanowił udostępnić je za darmo w sieci W XIX wieku fotografia ślubna była zdecydowanie mniej dynamiczna Tak się lata w Air Korio - najgorszej linii lotniczej świata. Interesujące zdjęcia wprost z Korei Północnej Julia Taits kontynuuje swój piękny projekt o albinosach. Jej bajkowe zdjęcia są wspaniałe Dzięki odrobinie cierpliwości Adam Makarenko tworzy na swoich zdjęciach nowy wszechświat Czy aparatem natychmiastowym można pomóc albinosom w Afryce? Rozmawiałem z Filipem Skrońcem Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Przemierzył 84 kraje oraz odbył samotną wyprawę na Syberię, aby sfotografować jej rdzennych mieszkańców Drew Geraci pokazuje, jak zrobić film poklatkowy na wysokości 4 tysięcy metrów Salzburg - miasto Mozarta w 3 aktach podczerwieni

Popularne w tym tygodniu:

Majestatyczne zdjęcia zwierząt hodowlanych to coś, czego jeszcze nigdy nie widzieliśmy. Są świetne! Królewski retusz z Krakowa Izabela Urbaniak dokumentuje beztroskie chwile spędzone z dziećmi - bez smartfonów i komputera Śpiące kaszaloty spermacetowe uchwycone w otchłani morza. Fantastyczne zdjęcia pełne głębi Diane Özdamar tworzy najbardziej urocze zdjęcia szczurów, jakie widzieliśmy Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie To gorsze niż śmierć. Trudna historia ofiar ataków kwasem w Wietnamie Lisy wcale nie są takie szczwane, jak mogłoby się wydawać. Ich wrażliwość pokazuje Roeselien Raimond 10-letni aparat, latarka z iPhone'a i trochę kreatywności wystarczyło, by trafić na okładkę "National Geographic" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Fran Mart pokazał piękno szkockiej natury z bardzo bliska