Katalog aparatów fotograficznychNikon D90
Nikon D90
Nikon D90
  • Rodzaj: Lustrzanka cyfrowa
  • Nośniki zapisu: SD
  • Maksymalny rozmiar zdjęcia: 4288 x 2848 px
  • Rozdzielczość matrycy: 12 Mpix
  • Rozmiar matrycy: APS-C (23.6 x 15.8 mm)
Ocena użytkowników
4.330 ocen
Twoja ocena

Nikon D90 to lustrzanka cyfrowa należąca do sprzętu klasy średniej. Aparat pojawił się na rynku w 2008 roku i zastąpił model Nikon D80.

Nikon D90 – informacje ogólne

Nikon D90 to godny następca Nikona D80. Dedykowany jest początkującym zawodowcom lub zaawansowanym amatorom. Powstał na drodze porozumienia między pomysłami producentów a uwagami użytkowników. Dzięki temu prezentuje wysoką klasę wykonania i świetną funkcjonalność.

Warto zaznaczyć, że Nikon D90 to pierwsza amatorska lustrzanka cyfrowa z możliwością nagrywania filmów w jakości HD. O sukcesie modelu D90 zadecydował również wysokiej klasy wyświetlacz LCD 3'' oraz matryca CMOS 12,3 Mpix z systemem czyszczącym. Aparat obsługuje 11-polowy autofocus i pozwala na nagrywanie filmów w trybie D-Movie.

Nikon D90 – matryca i procesor

Sercem Nikona D90 jest 12-megapikselowy sensor CMOS w formacie DX, który wspierany jest przez mechanizm automatycznego czyszczenia. Zakres czułości ISO matrycy mieści się w przedziale 200–3200. W trybie rozszerzonym wartości graniczne to ISO 100 oraz ISO 6400.

Producent wyposażył aparat w procesor Expeed, który pozwala na korzystanie z trybu seryjnego przy maksymalnej prędkości 4,5 kl./s.

Nikon D90 – autofocus

Jeśli chodzi o ogniskowanie, mamy tu do czynienia z 11-punktowym systemem AF z detekcją fazową. System autofocusu wykorzystuje asystę wbudowanej diody doświetlającej, a także umożliwia pracę w trybie Live View. Dostępne tryby AF w Nikonie D90 to AF-S, AF-C, AF-A oraz tryb manualny.

Nikon D90 – funkcje

Użytkownik Nikona D90 ma do dyspozycji kontrolę ekspozycji w trybach PASM. Skorzystać może również z domyślnych programów tematycznych (np. portretu, portretu nocnego czy makro). Obsługiwane formaty zapisu zdjęć to JPEG, 12-bitowy NEF oraz JPEG+NEF. Dzięki funkcji D-Movie możliwe jest również rejestrowanie filmów z dźwiękiem mono.

Nikon D90 – wydajność baterii

Na jednym ładowaniu akumulatora EN-EL3e użytkownik może wykonać średnio 850 zdjęć.

Nikon D90 – obudowa i wyświetlacz

Korpus Nikona D90 wykonano z dobrej jakości materiałów, a poszczególne elementy są właściwie spasowane. Wygodny grip w przedniej części obudowy i ergonomiczne rozmieszczenie przycisków korzystnie wpływają na wygodę pracy z aparatem. Do dyspozycji mamy wbudowaną lampę błyskową pop-up oraz wizjer podobny jak w modelu D80.

Ekran główny wykorzystany w Nikonie D90 ma 3 cale, regulowaną jasność i opcję podglądu Live View. Do dyspozycji otrzymujemy też pomocniczy wyświetlacz monochromatyczny, umieszczony na prawo od wizjera (w górnej części body).

Nikon D90 – cena

W dniu premiery za lustrzankę Nikon D90 należało zapłacić ok. 3300 zł.

Dane techniczne
ProducentNikon
RodzajLustrzanka cyfrowa
BagnetNikon F
Nośniki zapisuSD
Data premiery2008
Cena w dniu premiery
Nikon D90 - opinie (0)
Aparaty fotograficzne podobne do Nikon D90
Artykuły o Nikon D90