Czy BPG będzie nowym JPEG-iem?

JPEG to nadaj najbardziej popularny format do zapisywania zdjęć i grafiki. Pomimo wielu prób zdetronizowania go na przestrzeni lat, jak no JPEG 2000 czy WebP Google, JPEG jest wciąż używany przez prawie 70% stron internetowych i nie traci na popularności. Dzieje się tak głównie za sprawą relatywnie niedużego rozmiaru połączonego z przyzwoitą jakością plików JPEG. Nowy format BPG może to zmienić.

Pojawił się jednak nowy format, który może coś zmieni. Nazywa się BPG - Better Portable Graphics (Lepsza Grafika Przenośna) i został zaprojektowany przez francuskiego programistę Fabrice Bellard.

Porównaie kompresji z lewej JPEG, z prawej BPG

Jedną z największych zalet BPG, przewyższającą JPEG, jest możliwość zapisywania podobnej jakości obrazów, jak JPEG, ale w mniejszym rozmiarze: około połowa rozmiaru pliku. Ilustracje przedstawiają porównanie kompresji obrazu przez JPEG i BPG.

Porównaie kompresji z lewej JPEG, z prawej BPG

Zachęcamy do odwiedzenia strony xooyoozoo.github.io, gdzie można porównać kompresję JPEG-ów z lewej z kompresją BPG.

Porównaie kompresji z lewej JPEG, z prawej BPG

Bellard stworzył BPG po tym, jak Mozilla opracowała badania nad kodekiem wideo HEVC (np. H.265), który przewyższa inne technologie tego typu. Format BPG jest oparty na technologii HEVC.

Porównaie kompresji z lewej JPEG, z prawej BPG

Zobacz również: Jak wykonać przenośny softbox?

Jednym z wyzwań przy wprowadzaniu nowego formatu jest wdrożenie go do silników przeglądarek. Póki co osoby zainteresowane formatem BPG muszą korzystać ze specjalnych skryptów Java, żeby załadować obrazy.

Za jakiś czas zapisując nasze zdjęcia na stronę internetową może będziemy mieli do dyspozycji także format BPG.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Tak wygląda X edycja Kalendarza Fujifilm Najdroższa fotografia na świecie sprzedana za 6,5 mln dolarów Oto najlepsze zdjęcia zgłoszone dotychczas w Sony World Photography Awards 2015 Fotoreporter PAP w areszcie. Czy dziennikarz w pracy narusza mir domowy? 80% dofinansowania z UE na zdalne szkolenia informatyczne – ostatnie miejsca w 2014 roku! Adobe Lightroom 5.7 i DNG Converter 8.7: wsparcie dla Nikona D750 i Canona 7D MK II Portret - siła prostoty. Warsztaty z Arcadiusem Mauritzem Tablet Wacom z Biedronki za 119 zł, czyli must have każdego fotografa !ART COME OUT! z Wojciechem Wilczykiem BEiKS Roadshow 2014 – dziewiąta edycja rozpoczęta! Zwycięzcy 4. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Dzięki Lenstag odnaleziono skradziony sprzęt 10. edycja Kalendarza Fujifilm - autorem może być każdy Zmarł niepełnosprawny Piotr Radoń, któremu w zbiórce pieniędzy pomógł fotograf i internauci Cenne zdjęcia Polaków. 80,5 tysiąca za zdjęcie Witkacego! Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Ruszyła II edycja Warsaw Photo Days Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii! Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć drugiego etapu Prosta i darmowa wtyczka do migracji z Aperture do Lightrooma „Portrety z drogi” - zwycięzcy pierwszego etapu konkursu Wymierna siła fotografii Jakuba Szymczuka

Popularne w tym tygodniu:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Koniec Digart.pl. Onet zamyka legendarny polski serwis dla artystów Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Zostań fotoedytorem serwisów Grupy Wirtualna Polska Legendy w Berlinie – przed nami wystawa zdjęć Helmuta Newtona, Mario Testino oraz Jeana Pigozzi Eastreet 4 – rozpoczął się nabór do czwartej edycji projektu o fotografii dokumentalnej i ulicznej VSCO Mobile Presets 01 (MP1) - 58 mobilnych filtrów symulujących analogowy efekt Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax Pokaż swoje zdjęcia w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii