Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach

Dzięki projektowi Google Art możemy podziwiać arcydzieła sztuki światowej. Wybrane obrazy zobaczymy w "gigapikselowej" jakości. Niedawno na tę listę trafiło kilka dzieł Vincenta van Gogha.

W głównej siedzibie Google'a (Mountain View w USA) tęgie głowy z całego świata wymyślają nowe narzędzia i internetowe zabawki, żeby umilić czas, ułatwić pracę i przybliżyć świat internautom. Jednym z najnowszych pomysłów giganta jest Google Art Project. To narzędzie pozwala użytkownikom poznawać malarstwo, grafikę, rzeźby i inne dzieła sztuki światowej. W ramach projektu dostępne są użyteczne opcje tworzenia własnych kolekcji i dzielenia się swoimi "zbiorami". W bazie znajduje się już ponad 45 tysięcy zdjęć.

Są wśród nich dzieła Vincenta van Gogha. Reprodukcje robią niesamowite wrażenie. Siedząc przed swoim komputerem, możemy robić to, co bywa niedozwolone w muzeach. Gigapikselowe powiększenia pozwalają oglądać obrazy z nosem przy płótnie. Można badać faktury, śledzić pociągnięcia pędzla, odkrywać składowe tego, co tworzy obraz.

Nie bez powodu proponuję odkrywanie prac van Gogha. Był on postimpresjonistą. Jak wiemy, ta szkoła czerpała z tej samej teorii barw, która odnosi się fotografii. Badanie płócien mistrza w superrozdzielczości jest jak oglądanie RAW-ów. Dzięki takim zbliżeniom da się odkryć, że np. namalowana skóra człowieka może mieć w składzie odcienie zieleni, czerwieni i żółci i błękitu — te wszystkie kolory znajdują się na małym wycinku policzka autoportretu Vincenta.

To tak jak badanie piksela fotografii, w którym czasem możemy odkryć zaskakujące mieszanki barw. To fajne narzędzie może skraść Wam trochę czasu, ale mam nadzieję, że macie go w bród w wakacje. Być może kogoś malarstwo van Gogha urzeknie do tego stopnia, że pojedzie do Amsterdamu, gdzie mieści się muzeum imienia tego malarza w całości poświęcone jego twórczości.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Zobacz, jak wygląda edycja słynnych fotografii bez użycia Photoshopa Rozmiary zdjęć na Facebooku - ile razy tego szukaliście? Teraz wszystko w jednym miejscu Miniaturowy aparat, który nie wymaga używania rąk Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1] Nowy trend w fotografii ślubnej? Animowane GIF-y Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie, co było na rolce Spójrz szerzej! Obiektyw Fisheye-Nikkor 6 mm f/2.8 wystawiony na sprzedaż Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Zobaczcie jak przerabia się okładki płyt i reklamy na potrzeby rynku Środkowego Wschodu Halima Aden – pierwsza kobieta w hidżabie na okładce magazynu "Allure"