Pomoc przy kalibracji obiektywu [poradnik]

Pomoc przy kalibracji obiektywu [poradnik]

Fot. KB
Fot. KB
Redakcja Fotoblogia.pl
07.05.2011 08:19, aktualizacja: 01.08.2022 14:41

Jak ułatwić sobie kalibrację obiektywu w aparatach pozwalających na wprowadzenie korekcji autofokusu do pamięci?

Co to jest kalibracja?

Kalibracja to porównanie wartości pomiarowych dostarczanych przez badane urządzenie z wartościami standardu kalibracji o znanej dokładności. Ściślej mówiąc, kalibracja oznacza dosłownie porównanie. Często termin stosuje się jednak również jako określenie mające na celu wyrównanie wartości do normy, jakiej oczekujemy.

Pewnie wszyscy pamiętają słynną kartkę do precyzyjnej regulacji autofokusu obiektywów z poziomu korpusu aparatu (niektóre aparaty dają możliwość justowania szkieł w pewnym zakresie). Jeśli ktoś miał FF/BF (front focus/back focus), to mógł sobie dostroić autofokus w aparacie do danego szkła (można zapisać te wartości w pamięci aparatu).

Aby wyregulować AF, trzeba było ustawić aparat na statywie pod kątem 45 stopni do tej kartki. Pomijam fakt, że ustawienie aparatu (a raczej obiektywu) pod kątem 45 stopni jest w praktyce dość trudnym zadaniem. Jeśli już się z tym uporamy, zrobimy zdjęcie, wykalibrujemy obiektyw (np. 50 mm) i podepniemy drugi, żeby go wykalibrować to… musimy znowu ustawić aparat pod kątem 45 stopni - zmienia się ogniskowa i trzeba odsunąć lub przysunąć aparat do kartki kalibracyjnej.

FocCal 2.1XL
FocCal 2.1XL

Pewna firma wpadła na pomysł, żeby ustawić kartkę kalibracyjną pod kątem 45 stopni, a aparat ustawić w osi poziomo (albo pionowo, zależy jak się na to patrzy), czyli „normalnie”. Takie urządzenie kosztuje ok. 240 zł. Jeśli często kalibrujecie obiektywy, to taki wydatek może mieć sens, ale jeśli chcecie ustawić jedno czy dwa swoje szkła, to zakup jest zbędny. Postanowiłem zrobić taki gadżet, bo konstrukcja nie wydaje się skomplikowana. Prototyp wykonałem z tektury, ale finalna wersja będzie zrobiona z PCV, które jest obojętne na wilgoć i nie wypaczy się po jakimś czasie.

Potrzebne materiały:

1. Drukarka + papier wizytówkowy

  1. Tektura
  1. Nożyczki

Wydruk odpowiednich wzorów zrobiłem na zwykłej drukarce atramentowej na papierze wizytówkowym. Potem wzory nakleiłem na tekturę i wyciąłem po liniach zewnętrznych.

Przy sklejaniu całości należy zwrócić uwagę, żeby płaszczyzna do ustawiania ostrości (kontrastowy kwadrat) była na jednej linii z „zerem” na miarce głębi ostrości.

Tak wygląda strona do druku:

Obraz
Obraz

A tak wygląda FocCal po sklejeniu:

Obraz
Obraz
Obraz

Życzę ostrych obiektywów . Plik do samodzielnego wydruku i montażu jest dostępny po zalogowaniu na mojej stronie.


Autor: Konrad „Skibek” Skiba, autor blogu fotograficznego Zrób to sam, poświęconego domowym sposobom pozyskiwania często drogich rozwiązań.

Źródło: Skibek ZTS

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)