Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta

Kainuu mogłoby być źródłem narodzin cywilizacji, ale dzisiaj jest znane jako miejsce z największą liczbą samobójstw w Finlandii oraz bastion narodowej partii Prawdziwa Finlandia. To zderzenie Wschodu z Zachodem, wolnego rynku z totalitaryzmem i część kraju z najszybciej zmniejszającą się populacją mieszkańców.

© Aapo Huhta

W fińskiej mitologii świat powstał ze złotych i żelaznych kaczych jaj, a pierwszy człowiek zrodził się ze znudzonej bogini stworzonej przez wiatr. Według tej mitologii początki ludzkości mają swoje źródła w miejscu zwanym Kalevala, dziś znanym jako Kainuu, położonym przy fińsko-rosyjskiej granicy.

Aapo Huhta, młody fiński fotograf, razem z pięcioma innymi fotografami postanowił zbadać to miejsce i ludzi. Pracując jako kolektyw, każdy z nich postanowił pokazać własną wizję tego miejsca. Aapo jeździł od domu do domu, próbując znaleźć interesujących ludzi i sytuacje. W wielu z tych domów ludzie początkowo myśleli, że Aapo jest włamywaczem albo co najmniej kimś podejrzanym, ponieważ po tej okolicy nie kręci się zbyt wielu obcych.

Naszym celem jako grupy fotografów było pokazanie tego prawdziwie fińskiego regionu. Mając w głowach te wszystkie fińskie baśnie, próbowaliśmy połączyć je z tym, co dzieje się tam teraz. Inspirowaliśmy się klasykami fotografii społecznej, takimi jak: Walker Evans, Joel Sternfeldt, Alec Soth i Bryan Schutmaat.

Oto co Aapo mówi o swoim sposobie pracy nad zdjęciami:

Lubię robić projekty fotograficzne o miejscach. To zamyka mnie w określonej przestrzeni, ale wcale nie zmusza do dokonywania oczywistych wyborów. Uważam, że moja fotografia jest dokumentem, a jej podstawą jest esej. Bardziej lubię wprawiać w zakłopotanie, niż odnajdywać odpowiedzi. W taki sposób fotografia działa najlepiej, przynajmniej według mnie. Daje jedynie wskazówki lub skojarzenia.

Aapo obecnie żyje na Brooklynie jako student na wymianie w School of Visual Arts w Nowym Jorku. W Helsinkach studiuje na Aalto University of Arts and Design. Jednocześnie pracuje jako wolny strzelec dla wielu fińskich pism. Ostatnio jego zdjęcia zostały wybrane przez Magnum Photos w ramach programu „30 under 30” do prezentacji prac z Kainuu w Birmingham w czasie Photographic Show w marcu.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających Śladami współczesnego nomada Erik Johansson - perfekcyjna manipulacja „Gdzieś na znikającej ścieżce” – pochwała wiejskiego życia na zdjęciach Ivety Vaivode LOMOGRAFIA. Nie myśl! Działaj szybko! The Sochi Project. Siedmioletni dokument fotograficzno-dziennikarski "Frymografia" - ryzyk-fizyk Dramaturgia monumentalnych przestrzeni 365 portretów w 365 dni. Projekt fotograficzny Tomasza Janusza Szeremety „Lubię pozostawiać niedosyt” - fotografie z lotu ptaka Kacpra Kowalskiego Emocjonalna podróż między fotografią a literaturą Eksplodujące, ulotne piękno przypadkowości Oto co robi mama-fotograf, kiedy jej syn śpi "1001 złych uczynków", czyli cała prawda o chłopakach ze Śląska Królewski retusz z Krakowa "Lens chimping", czyli po co nam dodatkowa soczewka do obiektywu? Richard Tuschman pokazuje, jak połączyć malarstwo z fotografią Fotografia uliczna to "umiejętność machania młotkiem". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.2] Urok fotografii analogowej, czyli kto jeszcze powiększa zdjęcia w ciemni? "Polska to fascynujący i fotogeniczny kraj podobny do Indii". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.1] "Frymografia" - w złym jest dużo dobrego Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji? 5 analogowych aparatów fotograficznych, które chciałbym mieć

Popularne w tym tygodniu:

Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Jan Kempenaers sfotografował opuszczone obiekty w dawnej Jugosławii. Wyglądają jak statki obcej cywilizacji Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego? Najpiękniejsze sceny myśliwskie i zdjęcia przyrody w konkursie im. Włodzimierza Puchalskiego