Interesujące wariacje z Polaroidem, czyli wzór dla Instagrama

Dzięki swojej popularności Instagram stał się integralnym elementem kultury. Robimy zdjęcia, dodajemy filtry i dzielimy się nimi ze światem. Tworzymy wirtualne galerie. Tanja Deuss uzyskała efekt, który z pozoru jest nieco podobny, jednak pochodzi z analogowego świata.

©Tanja Deuss / www.knusperfarben.de

Tanja Deuss pochodzi z Niemiec, z Dusseldorfu. Na jej pracach papier i obróbka chemiczna stają się równorzędne z fotografowanym obrazem. Na pierwszy rzut oka zdjęcia wyglądają na polaroidy, które ktoś potraktował filtrami z Instagrama. A jak w rzeczywistości powstały?

Deuss używa aparatu Polaroid SX-70. Po wywołaniu zdjęć autorka rozpoczyna proces zwany emultion lift: rozdziela papier i używa warstwy emulsji światłoczułej Polaroida, aby przenieść obraz na robiony ręcznie papier. Dzięki temu procesowi zdjęcia nabierają tekstury i zyskują na efekcie. W ten sposób powstała seria “Abheben".

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Zdjęcia z projektu zostały zrobione podczas podróży Deuss. Ukończone prace określa ona mianem Hybrilifts. Jeżeli zainteresował was proces tworzenia prac fotografki, zobaczcie film z warsztatów, które poprowadziła:

Więcej prac Tanji Deuss możecie znaleźć na jej stronie www.knusperfarben.de, profilach na Facebooku i Flickrze.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

"Upadłe księżniczki", czyli gdy szczęśliwe zakończenie nigdy nie nadchodzi Niesamowite krajobrazy Azji w obiektywie emeryta W czasie deszczu... fotografowie się nie nudzą! Żołnierki Kaczinu, zbuntowanej republiki birmańskiej, na zdjęciach Adriane Ohanesian Simon Menner sfotografował snajperów niemieckiej armii. Tylko gdzie oni się podziali? Bart Pogoda opowiada, czemu nie jest blogerem, tylko "One Man Show" [wywiad] Karolina Jonderko pokazuje, jak sfotografować utratę kogoś bliskiego Sentymentalna wyklejanka, czyli recenzja najnowszej książki Kuby Dąbrowskiego Portrety z zamianą ról Noc Ruch Światło-Czyli kreatywna fotografia sportowa Cz.1 Niskobudżetowa fotografia makro Alexeya Kljatova Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków Subtelne kadry Anety Ivanovy Sztuczny tłum w obiektywie Alex Prager Skąd czerpać inspirację? Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających Śladami współczesnego nomada Erik Johansson - perfekcyjna manipulacja „Gdzieś na znikającej ścieżce” – pochwała wiejskiego życia na zdjęciach Ivety Vaivode LOMOGRAFIA. Nie myśl! Działaj szybko! The Sochi Project. Siedmioletni dokument fotograficzno-dziennikarski "Frymografia" - ryzyk-fizyk

Popularne w tym tygodniu:

Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Sonda Cassini jest w kosmosie już od 20 lat. Oto najlepsze zdjęcia Saturna, które zarejestrowała ”Słabe żarty i mocne zdjęcia” to specjalność Elżbiety Adamskiej vel "Nieśmigielskiej" Portretowanie z mocą natury. Fotografka wykonała zdjęcia obiektywem z... wody Kolorowa fotografia ma już 110 lat. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze autochromy Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Malarskie prace Pawła Klareckiego przeniosą was w nowy wymiar fotografii krajobrazowej Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Oto najbardziej urocze zdjęcia psów w konkursie The Kennel Club Dog Photographer of the Year Łukasz Bożycki jedynym Polakiem nagrodzonym na prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej ASFERICO 2017 Czy rozwój technologii fotograficznej osiągnął już swój szczyt? Czy wymyślimy coś nowego?