Kupujemy fotograficzne używki ? na co uważać? cz.2

Stara zasada handlu mówi, żeby kupować tanio, a sprzedawać drogo. W teorii wydaje się to proste, ale w praktyce już tak łatwo nie jest. Jeśli jednak poświęcisz trochę czasu na obserwowanie rynku, aukcji i ogłoszeń, to z pewnością uda Ci się kupić dobry sprzęt za niedużą kasę i później jeszcze na tym zarobić.

Fot. Claudio Matsuoka / Flickr
Fot. Claudio Matsuoka / Flickr
Krzysztof Basel

Poznaj cenę rynkową produktu

Żeby móc dobrze sprzedać lub okazyjnie kupić używany sprzęt trzeba poznać jego prawdziwą, rynkową cenę. Mówię tu o wartości, za jakie rzeczywiście są sprzedawane podobne sprzęty. Warto oczywiście zajrzeć na serwisy aukcyjne, a w szczególności do ostatnio zakończonych aukcji. Tylko dzięki temu będziesz mógł rozpoznać prawdziwą cenową okazję.

Bądź cierpliwy

To skuteczna rada zarówno dla osób sprzedających, jak i kupujących. Jeśli pozbywasz się swojego sprzętu, wystaw go na aukcji na długi czas ? 10 lub 14 dni. Wtedy więcej osób ma możliwość zapoznania się z Twoją ofertą. Cierpliwość jest również nie przeceniona, kiedy kupujemy wymarzony sprzęt fotograficzny.  Warto solidnie się rozejrzeć za dobrymi ofertami, poczekać z wyborem i znaleźć prawdziwą okazję.

Zwróć uwagę na zestawy, sprzedawaj osobno

Fot. Dusso Janladde / Flickr
Fot. Dusso Janladde / Flickr

Niektórzy pozbywają się hurtem całych zestawów, np. aparatu z obiektywem, dodatkowymi bateriami czy torbą. Zazwyczaj takie zestawy osiągają dużo niższe ceny w porównaniu do pojedynczych elementów sprzedawanych osobno. Sprzedawcy często wolą pozbyć się całego zestaw taniej, ale nie tracić czasu na wystawianie aukcji czy ogłoszeń na poszczególne elementy.

Niekiedy uda się trafić na naprawdę okazyjną cenę za zestaw aparat + kilka dodatków. Warto przyjrzeć się bliżej takiej ofercie. Często opłaca się kupić taki zestaw i za chwilę sprzedać wszystkie akcesoria czy dodatkowy obiektyw, który nie jest nam potrzebny. Jeśli dobrze wszystko obliczysz to pieniądze zarobione na ich sprzedaży mogą zrównoważyć cenę samego aparatu.

Nie kupuj korpusu w sklepie, ale ...

To nie nowość, że nowe przedmioty tracą kilkadziesiąt procent swojej wartości zaraz po uruchomieniu. Dobrze wiedzieć, że im aparat jest starszy, tym wolniej tanieje. Właśnie dlatego dobrze jest się rozejrzeć za sprzętem używanym. W przypadku kilkumiesięcznych, prawie nowych zaoszczędzisz nawet 20-40% w stosunku do nowego body. Pamiętaj, że jeśli musisz mocno oszczędzać, to warto zainwestować przede wszystkim w obiektywy, a nie korpus. Na co patrzeć przy kupowaniu używanych puszek ? zobacz w poprzedniej części: Kupujemy fotograficzne używki ? na co uważać? cz.1

? zainwestuj w nowe, markowe obiektywy

Kupujemy fotograficzne używki ? na co uważać? cz.2
Kupujemy fotograficzne używki ? na co uważać? cz.2

Profesjonalne, markowe obiektywy nie tracą tak szybko na wartości. Szkła Nikona czy Canona są od lat produkowane z tymi samymi bagnetami (Nikon F czy Canon EF). Obiektywy z wysokiej półki są bardzo solidnie wykonane pod względem optycznym oraz z trwałych materiałów, dzięki czemu potrafią przetrwać wiele sesji bez uszkodzeń mechanicznych. Jeśli budżet na to pozwoli, to zainwestuj w nowe obiektywy znanych marek, na których nie stracisz zbyt wiele w przyszłości. Obiektywy takich firm, jak Sigma nieraz dorównują jakością optyki, ale leżą jeśli chodzi o mechanikę. Mówiąc krótko ? niszczą się dużo szybciej, a przez to szybciej tracą na cenie.

Dysponując mocno ograniczonym budżetem można też śmiało rozglądać się za używanymi obiektywami. Jak już pisałem, takie szkła mogą być zachowane w świetnym stanie nawet po latach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)