Paweł Bogumił opowiada, jak powstał cykl przenikliwych portretów małp z całej Europy

Cykl czarno-białych portretów „inHuman" pokazuje całą gamę niezwykłych emocji, które okazują małpy człekokształtne. Autor zdjęć Paweł Bogumił przedstawia nam kulisy powstania materiału nagradzanego na kilku międzynarodowych konkursach.

Geneza. „Punktem wyjścia, który zainicjował cały proces twórczy cyklu „inHuman” to zwykłe, przypadkowe wyjście do ogrodu zoologicznego w Berlinie. Pierwotnie wydawało mi się, że moja obecność w małpiarni będzie jedynie kolejnym przystankiem zaplanowanego wcześniej dnia. Od tego momentu jednak wszystko się zaczęło" - opowiada Paweł Bogumił.
Geneza. „Punktem wyjścia, który zainicjował cały proces twórczy cyklu „inHuman” to zwykłe, przypadkowe wyjście do ogrodu zoologicznego w Berlinie. Pierwotnie wydawało mi się, że moja obecność w małpiarni będzie jedynie kolejnym przystankiem zaplanowanego wcześniej dnia. Od tego momentu jednak wszystko się zaczęło" - opowiada Paweł Bogumił.
Źródło zdjęć: © © Paweł Bogumił / [www.bogumilpawel.weebly.com](http://bogumilpawel.weebly.com)
Krzysztof Basel

„Ivo to imię goryla, którego obserwowałem przez dłuższy czas. Dostrzegłem w nim nietypowe zachowanie, które przyciągnęło moją uwagę. Jest on jedynym samcem wśród małp znajdujących się na wybiegu. Jednak nie interesuje się on samicami a zwiedzającymi, na których skupia całą swoja aktywność".
„Ivo to imię goryla, którego obserwowałem przez dłuższy czas. Dostrzegłem w nim nietypowe zachowanie, które przyciągnęło moją uwagę. Jest on jedynym samcem wśród małp znajdujących się na wybiegu. Jednak nie interesuje się on samicami a zwiedzającymi, na których skupia całą swoja aktywność".© © Paweł Bogumił / [www.bogumilpawel.weebly.com](http://bogumilpawel.weebly.com)
„Bardzo często można spotkać go siedzącego przy samej szybie wybiegu w pobliżu największego skupiska ludzi. Gdy tłum odpowiednio zgęstnieje, Ivo błyskawicznie prostuje się, podrywa swoje tytaniczne ciało i z ogromną siłą uderza w taflę szkła. Gdy goście odskakują przerażeni on radośnie zaczyna biegać dookoła wybiegu, tryumfalnie pokrzykując. Kiedy indziej, w cieplejsze dni można obserwować jak skrupulatnie zbiera kamienie ze swojego otwartego wybiegu aby raz na jakiś czas obrzucić nimi zwiedzających".
„Bardzo często można spotkać go siedzącego przy samej szybie wybiegu w pobliżu największego skupiska ludzi. Gdy tłum odpowiednio zgęstnieje, Ivo błyskawicznie prostuje się, podrywa swoje tytaniczne ciało i z ogromną siłą uderza w taflę szkła. Gdy goście odskakują przerażeni on radośnie zaczyna biegać dookoła wybiegu, tryumfalnie pokrzykując. Kiedy indziej, w cieplejsze dni można obserwować jak skrupulatnie zbiera kamienie ze swojego otwartego wybiegu aby raz na jakiś czas obrzucić nimi zwiedzających".© © Paweł Bogumił / [www.bogumilpawel.weebly.com](http://bogumilpawel.weebly.com)
„Będąc świadkiem takiego zdarzenia, instynktownie zacząłem zastanawiać się nad genezą swojego człowieczeństwa. Planowanie działania i reakcji wobec zwiedzających, prowadzące do radosnych uniesień małpy było dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Zdałem sobie sprawę, że poszczególne grymasy na twarzy małpy nie są przypadkowe i przedstawiają różnorodne procesy psychiczne, które my w świecie ludzi odkodowujemy jako emocje".
„Będąc świadkiem takiego zdarzenia, instynktownie zacząłem zastanawiać się nad genezą swojego człowieczeństwa. Planowanie działania i reakcji wobec zwiedzających, prowadzące do radosnych uniesień małpy było dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Zdałem sobie sprawę, że poszczególne grymasy na twarzy małpy nie są przypadkowe i przedstawiają różnorodne procesy psychiczne, które my w świecie ludzi odkodowujemy jako emocje".© © Paweł Bogumił / [www.bogumilpawel.weebly.com](http://bogumilpawel.weebly.com)
Krystalizacja tematu. „W większości ogrodów byłem kolejnym zwiedzającym z aparatem. Jedynym wyjątkiem był ogród w Warszawie, gdzie udało mi się nawiązać kontakt z dyrekcją i opiekunami ogrodu. W całej mojej pracy spotkania z opiekunami okazały się najbardziej przełomowe i to one właśnie zaważyły na tym jaki kształt mój cykl przybrał ostatecznie. Całe bogactwo nastrojów i emocji, które dla mnie z początku wydawało się przypadkowe dla nich były czymś zupełnie oczywistym i czytelnym jak w codziennych relacjach międzyludzkich. Od tamtych spotkań straciłem wątpliwości, że moje obserwacje nie są zwykłymi złudzeniami lub zbiegami okoliczności".
Krystalizacja tematu. „W większości ogrodów byłem kolejnym zwiedzającym z aparatem. Jedynym wyjątkiem był ogród w Warszawie, gdzie udało mi się nawiązać kontakt z dyrekcją i opiekunami ogrodu. W całej mojej pracy spotkania z opiekunami okazały się najbardziej przełomowe i to one właśnie zaważyły na tym jaki kształt mój cykl przybrał ostatecznie. Całe bogactwo nastrojów i emocji, które dla mnie z początku wydawało się przypadkowe dla nich były czymś zupełnie oczywistym i czytelnym jak w codziennych relacjach międzyludzkich. Od tamtych spotkań straciłem wątpliwości, że moje obserwacje nie są zwykłymi złudzeniami lub zbiegami okoliczności".© © Paweł Bogumił / [www.bogumilpawel.weebly.com](http://bogumilpawel.weebly.com)
Technika. „Wszystkie dorosłe naczelne są na tyle niebezpieczne i nieprzewidywalne, że nie ma żadnej możliwości wejścia do nich na wybieg. Okazuje się również, że fotografowanie od strony zaplecza, gdzie małpy nocują jest zbyt ryzykowne dla samych małp z powody ryzyka  różnych infekcji pochodzenia ludzkiego".
Technika. „Wszystkie dorosłe naczelne są na tyle niebezpieczne i nieprzewidywalne, że nie ma żadnej możliwości wejścia do nich na wybieg. Okazuje się również, że fotografowanie od strony zaplecza, gdzie małpy nocują jest zbyt ryzykowne dla samych małp z powody ryzyka różnych infekcji pochodzenia ludzkiego".© © Paweł Bogumił / [www.bogumilpawel.weebly.com](http://bogumilpawel.weebly.com)
„Musiałem wypracować metodę fotografowania przez szklane ściany w świetle zastanym. Naczelne a w szczególności goryle są niezwykle czułe na światło, więc sztuczne doświetlanie sceny było niemożliwe. Z czasem udało mi się na tyle zapanować nad sprzętem oraz metodami korekcyjnymi, że byłem nawet w stanie fotografować zimą, kiedy małpy są odizolowane w bardzo słabo oświetlonych pomieszczeniach".
„Musiałem wypracować metodę fotografowania przez szklane ściany w świetle zastanym. Naczelne a w szczególności goryle są niezwykle czułe na światło, więc sztuczne doświetlanie sceny było niemożliwe. Z czasem udało mi się na tyle zapanować nad sprzętem oraz metodami korekcyjnymi, że byłem nawet w stanie fotografować zimą, kiedy małpy są odizolowane w bardzo słabo oświetlonych pomieszczeniach".© © Paweł Bogumił / [www.bogumilpawel.weebly.com](http://bogumilpawel.weebly.com)
„Efekt czarnego tła widoczny na moich pracach narzuciłem świadomie od samego początku, aby umożliwić odbiorcy momentalny kontakt z tematem moich prac z pominięciem rozpraszającego kontekstu osadzenia w zoo".
„Efekt czarnego tła widoczny na moich pracach narzuciłem świadomie od samego początku, aby umożliwić odbiorcy momentalny kontakt z tematem moich prac z pominięciem rozpraszającego kontekstu osadzenia w zoo".© © Paweł Bogumił / [www.bogumilpawel.weebly.com](http://bogumilpawel.weebly.com)
„Podczas pracy z wielkimi małpami zatraciłem pewność ścisłego podziału królestwa ludzi i zwierząt. Zapytany dziś co się zmieniło, odpowiedziałbym, że być może błędem jest postrzeganie naszego świata jako planety, którą dzielimy tylko ze zwierzętami, być może mamy jeszcze innych lokatorów... osoby świadome swojego istnienia nie będące ludźmi".
„Podczas pracy z wielkimi małpami zatraciłem pewność ścisłego podziału królestwa ludzi i zwierząt. Zapytany dziś co się zmieniło, odpowiedziałbym, że być może błędem jest postrzeganie naszego świata jako planety, którą dzielimy tylko ze zwierzętami, być może mamy jeszcze innych lokatorów... osoby świadome swojego istnienia nie będące ludźmi".© © Paweł Bogumił / [www.bogumilpawel.weebly.com](http://bogumilpawel.weebly.com)
Paweł Bogumił jest absolwentem fotograficznego studium ZPAF – Warszawa, gdzie we wrześniu 2014 r. obronił dyplom z wyróżnieniem. Jego cykl „inHuman” był prezentowany na stronach magazynów „Lens Culture", „Pro Photo Daily". Zdjęcia trafiły też do finału konkursu „Earth 15" organizowanego przez „Lens Culture". Fotograf ma także na koncie udział w projekcie „DEBUTS" we współpracy z „doc! photo magazine”. Jego prace zostały opublikowane na łamach książki „DEBUTS” oraz pokazane na wystawie zbiorowej w trakcie trwania Fotofestiwalu 2015 w Łodzi. Trafiły też na wystawę zbiorową do Smith Andersen North (Kalifornia, USA). I co chyba najważniejsze, fotografowi udało się wydać album  „inHuman”, który możecie zobaczyć i kupić na jego stronie www.bogumilpawel.weebly.com.
Paweł Bogumił jest absolwentem fotograficznego studium ZPAF – Warszawa, gdzie we wrześniu 2014 r. obronił dyplom z wyróżnieniem. Jego cykl „inHuman” był prezentowany na stronach magazynów „Lens Culture", „Pro Photo Daily". Zdjęcia trafiły też do finału konkursu „Earth 15" organizowanego przez „Lens Culture". Fotograf ma także na koncie udział w projekcie „DEBUTS" we współpracy z „doc! photo magazine”. Jego prace zostały opublikowane na łamach książki „DEBUTS” oraz pokazane na wystawie zbiorowej w trakcie trwania Fotofestiwalu 2015 w Łodzi. Trafiły też na wystawę zbiorową do Smith Andersen North (Kalifornia, USA). I co chyba najważniejsze, fotografowi udało się wydać album „inHuman”, który możecie zobaczyć i kupić na jego stronie www.bogumilpawel.weebly.com.© © Paweł Bogumił / [www.bogumilpawel.weebly.com](http://bogumilpawel.weebly.com)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)