Reuters zakazuje plików RAW. Czy format JPEG wraca do łask?

Najbardziej znana agencja prasowa na świecie – Reuters – zmienia swoją politykę dotyczącą freelancerów. Zakazała ona przesyłania zdjęć, które zostały wywołane z surowych plików. Fotografowie zostali zmuszeni do przekazywania tylko tych zdjęć, które oryginalnie zostały zapisane w formacie JPEG.

© William Warby / Flickr

W tym tygodniu fotoedytorzy Reutersa przesłali do freelancerów, z którymi współpracują maila o następującej treści:

„Cześć, zgodnie z ogólnoświatową zmianą polityki firmy, chciałbym przekazać informację dotyczącą zmian przesyłania zdjęć przez freelancerów. W przyszłości nie przesyłajcie do Reutersa zdjęć, które zostały wywołane z plików RAW lub CR2. Jeśli chcecie robić zdjęcia w RAW-ach, to róbcie, ale pamiętajcie, żeby jednocześnie zapisywać je w JPEG-ach. Przesyłajcie nam tylko te, które zostały oryginalnie zapisane w JPEG, z jak najmniejszą postprodukcją (kadrowanie, korekcja poziomów itd.)".

Rzecznik Reutersa potwierdził tą informację tłumacząc, że decyzja została podjęta ze względów na prędkość pracy oraz etykę. Przesyłanie zdjęć w formacie JPEG wpłynie znacząco na szybkość przesłania gotowych zdjęć do klienta.

Według agencji fotografie, które znajdują się w ich bazie powinny jak najbardziej oddawać rzeczywistość, by spełniać normy estetyczne, ponieważ „nie ma tu miejsca na artystyczną interpretację aktualnych wydarzeń”.

RAW kontra JPG — co powinienem wybrać? [poradnik]

Zaczynając swoją przygodę z fotografią nie każdy wie który format zapisu powinien wybrać. Dzisiaj pokażę Wam różnicę między nimi, a także…

Zdjęcia w surowych formatach są bardziej podatne na manipulacje obrazem. Z nowej polityki Reutersa wynika, że fotografie wywołane z RAWów odbiegają od rzeczywistości na rzecz kreacji i zniekształcenia prawdy widzianej przez fotoreportera.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Anton Corbijn - wystawa fotografa gwiazd w Berlinie Niedługo w Warszawie rozpocznie się Festiwal Migawek Steve McCurry był na miejscu ataku terrorystyczngo w Paryżu Quantuum prezentuje nową lampę dla filmowców i fotografów - VideoLED 600 Uchwyć piękny jesienny portret i wygraj obiektyw Tamron 16–300 mm F/3.5–6.3 House of Retouching - królewskie warsztaty z retuszu Poznaj tajniki pracy z płytką głębią ostrości w ramach warsztatów „Klub F1.4” Aurora HDR - nowe oprogramowanie dedykowane specjalnie do fotografii HDR Bryan Adams odwiedzi Toruń z wystawą "EXPOSED" Rupert Murdoch rozpoczął przygodę z National Geographic od zwolnień Byliśmy na X BEiKS RoadShow 2015 - zobaczcie, jak było we Wrocławiu Wymyśl natychmiastowe hasło i zgarnij aparat Fujifilm Instax mini 70 Zeiss przy współpracy z WPO ogłaszają międzynarodowy konkurs fotograficzny Canon 7D Mark II, 5D Mark III i gripy w promocji cashback. Można zaoszczędzić do 1200 zł Instaxy idą jak świeże bułeczki - wyniki finansowe Fujifilm Cashback od Fujifilm - X-T1, X-T10 i obiektywy z dużymi zniżkami Wisła w obiektywie Marka Kamińskiego na wystawie w Warszawie Pokaż swoją drogę na zdjęciach i wygraj cenne nagrody od firmy ASUS! Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.11. - 15.12.2015 Zorza polarna już dziś na polskim niebie. Jak ją dobrze sfotografować? Snapseed 2.1 na Androida wywołuje pliki RAW (DNG) Warsaw on Air – już niedługo wernisaż wystawy fotografii lotniczych Macieja Margasa Jesienne promocje Olympusa - zyskaj 650 zł na jasnych obiektywach i 900 zł na akcesoriach

Popularne w tym tygodniu:

Z okładki National Geographic trafiła do aresztu. Oto historia „Afgańskiej dziewczyny” Koniec Digart.pl. Onet zamyka legendarny polski serwis dla artystów Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 Zostań fotoedytorem serwisów Grupy Wirtualna Polska Legendy w Berlinie – przed nami wystawa zdjęć Helmuta Newtona, Mario Testino oraz Jeana Pigozzi Eastreet 4 – rozpoczął się nabór do czwartej edycji projektu o fotografii dokumentalnej i ulicznej Ruszył konkurs na najlepsze zdjęcie natychmiastowe wykonane aparatem instax Pokaż swoje zdjęcia w ramach 7. Opolskiego Festiwalu Fotografii