48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk

Obiektywy Canon 400 mm f/2.8L II dzięki innowacyjnym powłokom SWC pozwalają lepiej podglądać galaktyki. Zobaczcie, jak naukowcy korzystają ze sprzętu fotograficznego.

Dragonfly

Dragonfly

Poszukując sposobów na obserwowanie galaktyk, astronom Piter van Dokkum postanowił skorzystać ze sprzętu, który dobrze zna jako fotograf amator. W 2011 roku Dokkum razem z kolegą, profesorem i astronomem Roberto Abrahamem, zastanawiali się nad tym, jak uzyskać lepszy dostęp do rozproszonego światła, które znajduje się w kosmosie. Astronom postanowił wypróbować konsumencki sprzęt fotograficzny. Tak się złożyło, że chwilę wcześniej firma Canon zaprezentowała nowy obiektyw 400 mm f/2.8L II. Z czasem okazało się, że produkt w nowej funkcji sprawuje się wyśmienicie. Między innymi dzięki zaawansowanym innowacyjnym powłokom optycznym z obiektywu Canona, razem ze swoim zespołem Piter był w stanie odkryć wcześniej niewidoczne galaktyki.

Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM

Obiektyw Canon 400 mm f/2.8L II zaprezentowany w 2010 r. oferuje powłoki SWC — SubWavelength Structure Coating, w których wykorzystano mikroskopijne struktury w kształcie stożka, mniejsze niż długość fali światła widzialnego. Wszystko to zostało zastosowane w celu zmniejszenia wewnętrznych odbić i rozproszenia światła. Taki rodzaj powłoki powinien teoretycznie pomóc zbierać rozproszone światło na tyle, że pozwoliłoby to na obserwowanie i badanie galaktyk o niskiej jasności. I rzeczywiście tak się stało. Okazało się, że obiektywy Canona w porównaniu z najlepszymi teleskopami dają wyniki prawie o rząd wielkości lepsze, zapewne po części dzięki technologii SWC. Jednym słowem, obiektywy Canon 400 mm f/2.8L II nadawały się do podglądania kosmosu.

Dragonfly

Konstruktorzy kupili kolejne obiektywy i w ten sposób powstał system Dragonfly Telephoto Array. Naukowcy zwiększyli efektywną przysłonę systemu. Van Dokkum i Abraham zaczęli od ośmiu obiektywów, ale obecnie ich system rozrósł się do dwóch zestawów z 48 "szkłami". Jeden tego typu obiektyw kosztuje ok. 45 tys. zł, zatem zestaw 48 szkieł jest warty ok. 2,16 mln złotych!

Do obiektywów nie podłączono jednak EOS-ów 5DSR, jak można by się spodziewać. Każdy obiektyw jest przymocowany do aparatu, który oferuje specjalne filtry astronomiczne. Między obiektywem i aparatem znajduje się specjalny adapter, który pozwala na napęd autofokusu oraz Intel Compute Stick, który odpowiada za przetwarzanie danych. Wszystko jest kontrolowane za pomocą komputera, który wykonuje polecenia w stylu - "autoobserwacja Marsa, ekspozycja 900 s".

Hubble Sees 'Island Universe' in the Coma Cluster

System „Dragonfly" pozwolił na zbadanie wielu ciał niebieskich, takich jak np. Gromada Coma, która jest jedną z najczęściej oglądanych galaktyk.

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Źródło: Dpreview

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana Ta opaska makro na smartfona pozwoli Wam fotografować zawsze, kiedy będziecie chcieli Chronos 1.4C - ponad 21 tys. kl./s w kamerze za 2500 dolarów Pasja i niebezpieczeństwo - praca fotografa wojennego z pierwszej ręki Szokująca kampania, pokazująca nastoletnich chłopców w ciąży Dron z panelem LED 1000W daje imponujące świetlne efekty Aparat Ansela Adamsa trafił na aukcję internetową Dzięki tej klawiaturze już nie będziecie musieli uczyć się skrótów z Photoshopa na pamięć 4 fotografom zostało rzucone wyzwanie zrobienia zdjęć do wystawy w 24 godziny. Czy podołali temu zadaniu? 200 szklanych negatywów odnalezionych w wysiedlonym domu Nikon D5500 Cooled - chłodzona lustrzanka do astrofotografii Stylowe puszki na graty w kształcie Leiki M3 Płonąca wełna stalowa wygląda magicznie w zbliżeniach Ogromne obiekty, osadzone w różnych przestrzeniach dla pokazania ich rozmiaru ExploreCams pokazuje, jakim sprzętem najczęściej fotografujemy Zjawiskowe jezioro położone nad oceanem. Photoshop czy naturalne piękno natury? Super-rzadki ultra-szeroki kąt od Nikona dostępny na aukcji internetowej Drzewa umierają stojąc... Jak być profesjonalistą i pozostać przy tym stylowym? Kano Camera Kit - zbuduj i zaprogramuj własny aparat cyfrowy Nadchodzi "automatyczny Photoshop" - Adobe oraz UC Berkley pracują nad nowym potężnym narzędziem Zdjęcie lotnicze przypadkowej pary stało się hitem Internetu

Popularne w tym tygodniu:

Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Canon 300 mm f/1.8 - ten potwór naprawdę istnieje Ziemia nie z tego świata? Dzięki Nikonowi możemy zobaczyć nasza planetę od zupełnie innej strony Żonglowanie obiektywami będzie prostsze dzięki TriLens Historyczne fotografie zdradzają, jak wyglądali światowi przywódcy, zanim zostali politykami Znane osoby też uwielbiają robić selfie. Oto jak wyglądały takie zdjęcia, zanim pojawiły się smartfony Google pokazuje, jak będzie wyglądała przyszłość fotografii mobilnej Photo Pod, czyli osobisty namiot dla fotografa w plenerze Zobaczcie, co potrafi obiektyw z ringiem Canon EF-S 35 mm f/2.8 Macro IS STM Tornado w 360 stopniach i 4K przybliży Was do potęgi natury System Canon EOS ma już 30 lat! Zobaczcie, jak przez ten czas zmieniły się aparaty tej firmy Ten film poklatkowy powstał ze zdjęć NASA i pokazuje... strukturę Marsa