"Pasek bekonu" na Marsie. Łazik Perseverance namierzył też tajemniczą kulę

"Pasek bekonu" na Marsie. Łazik Perseverance namierzył też tajemniczą kulę

"Pasek bekonu" na Marsie. Łazik Perseverance namierzył też tajemniczą kulę
Źródło zdjęć: © © NASA
Konrad Siwik
21.06.2022 10:06, aktualizacja: 26.07.2022 13:16

Mars skrywa wiele tajemnic, a łazik NASA Perseverance co chwila dostarcza nam kolejnych wrażeń. Zarejestrowane przez niego najnowsze widoki są zachwycające, a naukowcy dostrzegli w nich nawet "pasek bekonu".

Na Marsie mamy już ulubiony kawałek skały, który nie chce opuścić koła łazika, wrak statku kosmicznego czy tajemniczy kawałek folii, który wskazuje, że ludzkie śmieci dotarły nawet na Czerwoną Planetę. Teraz należący do NASA łazik Perseverance dostarczył mnóstwo oszałamiających krajobrazów, podczas badania intrygującego regionu delty rzecznej w kraterze Jezero. Astrologowie dopatrzyli się w nich skały, którą określili "paskiem bekonu".

"Pasek bekonu" otrzymał swoją pierwotną nazwę od tego, jak ziemia wygląda na zdjęciach z daleka – czyli jak kawałek mięsa na śniadanie. Teraz nadano mu bardziej oficjalny przydomek – "Hogwallow Flats", nawiązujący do malowniczego miejsca w Parku Narodowym Shenandoah w Wirginii.

Zespół Perseverance zamieścił na Twitterze kilka widoków z obszaru Hogwallow Flats, pisząc: "pobliskie skały to widok godny podziwu. Mój zespół jest szczęśliwy jak świnie w błocie (kamieniu)!". W odpowiedzi na swój wpis zespół podzielił się kilkoma zbliżeniami okolicznych krajobrazów, dodając: "Tony potencjalnych celów do zbadania. Raj dla takich skalnych nerdów jak my".

Rzeczywiście na załączonych zdjęciach można dopatrzyć się wielu ciekawych obiektów, jak chociażby okrągła skała, która zdaje się balansować na lekko pochylonym głazie. Serwis Universe Today wyjaśnia, że "jest bardzo mało prawdopodobne, że skała została "upuszczona" na swoje obecne miejsce. Bardziej prawdopodobne jest to, że była częścią pierwotnej formacji skalnej i przez tysiąclecia erozja wietrzna doprowadziła ją do obecnego kształtu". Innym wyjaśnieniem może być perspektywa wykonanego zdjęcia, przez co wydaje nam się, że kula – będąca częścią większej formacji skalnej znajdującej się w oddali – leży na głazie.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)