Niesamowite zdjęcie z Marsa. Dron Ingenuity sfotografował szczątki lądownika

Niesamowite zdjęcie z Marsa. Dron Ingenuity sfotografował szczątki lądownika
Źródło zdjęć: © © JPL NASA
Konrad Siwik

28.04.2022 10:21, aktual.: 26.07.2022 13:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Helikopter marsjański Ingenuity namierzył i sfotografował szczątki sprzętu, który pomógł łazikowi Perseverance wylądować na powierzchni Marsa. Przyjrzenie się niektórym elementom, które umożliwiły mu bezpieczne dotarcie na powierzchnię Czerwonej Planety, może dostarczyć cennych wskazówek dla przyszłych misji.

Należący do NASA marsjański dron Ingenuity dokonał ostatnio przeglądu spadochronu, który pomógł łazikowi Perseverance wylądować na Marsie, a także stożkowatej osłony tylnej, która chroniła łazik w głębokiej przestrzeni kosmicznej i podczas jego ognistego opadania w kierunku powierzchni Marsa 18 lutego 2021 roku – podaje w komunikacie NASA Jet Propulsion Laboratory.

Podczas lądowania spadochron i powłoka zostały odrzucone na wysokości ok. 2,1 km. Oba elementy kontynuowały opadanie i uderzyły w powierzchnię Marsa z prędkością około 126 km/h. Inżynierowie pracujący nad programem Mars Sample Return poprosili o wykonanie zdjęć komponentów z lotu ptaka, ponieważ mogą one dostarczyć wiedzy na temat działania elementów podczas wejścia, opadania i lądowania łazika. W efekcie 19 kwietnia powstało 10 kolorowych zdjęć lotniczych, wykonanych z wysokości 8 metrów podczas lotu Ingenuity 26.

Obraz
© © JPL NASA

"Aby uzyskać potrzebne nam ujęcia, Ingenuity wykonał wiele manewrów, ale byliśmy pewni siebie, ponieważ podczas lotów 10, 12 i 13 wykonywano już skomplikowane manewry" - powiedział Håvard Grip, główny pilot Ingenuity w Jet Propulsion Laboratory. "Nasze miejsce lądowania dobrze przygotowało nas do zobrazowania obszaru zainteresowania zespołu naukowego Perseverance podczas lotu 27, w pobliżu grzbietu Séítah" – dodał.

"NASA rozszerzyła operacje lotnicze Ingenuity, aby wykonywać pionierskie loty, takie jak ten" – powiedział Teddy Tzanetos, kierownik zespołu Ingenuity w Jet Propulsion Laboratory. "Za każdym razem, gdy jesteśmy w powietrzu, Ingenuity obejmuje nowy teren i oferuje perspektywę, której nie mogła osiągnąć żadna poprzednia misja planetarna. Prośba zwiadowcza Mars Sample Return jest doskonałym przykładem użyteczności platform powietrznych na Marsie”.

NASA's Ingenuity Helicopter Captures Crashed Spaceship Debris on MARS Surface

Obrazy te mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczniejszych lądowań dla przyszłych statków kosmicznych, takich jak Mars Sample Return Lander. Jest on częścią kampanii wielomisyjnej, która ma na celu sprowadzenie na Ziemię próbek marsjańskich skał, atmosfery i osadów do szczegółowej analizy.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)