Nowe siedem cudów świata uchwycone w 360 stopniach. Zachwycają jeszcze bardziej, niż na tradycyjnych zdjęciach

W 2007 roku została ogłoszona lista nowych siedmiu cudów świata. Jej stworzeniem zajęła się szwajcarska firma New Open World Corporation. W głosowaniu oddano ponad 90 milionów głosów. Teraz możemy podziwiać je w 360-stopniowych panoramach, które robią ogromne wrażenie.

W serii "New York Times Daily 360” pojawiły się filmiki 360 stopni, w których pokazane zostały nowe cuda świata. Nowa technologia pozwala na kompletnie inne doświadczenie oglądania przedstawianych obiektów. Dzięki każdemu wideo w rozdzielczości Full HD możemy wybrać się w podróż do monumentów oddalonych o tysiące kilometrów.

Praca nad wyborem nowych siedmiu cudów świata trwała od września 1999 roku. Działanie zapoczątkował Kanadyjczyk Bernard Weber. Do 2005 roku na liście znalazło się aż 177 obiektów, które kandydowały do zaszczytnego miana ”cudu świata”. Warunkiem znalezienia się na liście wybranych było ukończenie budowy przed rokiem 2000. Spośród 20 finalistów (21. były Piramidy w Gizie) zostało wybrane 7.

Nowymi cudami świata są:

  • Wielki Mur Chiński (wytrwałość, uporczywość) z Chińskiej Republiki Ludowej
  • Petra (inżynieria, ochrona) z Jordanii
  • Pomnik Chrystusa Odkupiciela (powitalny, otwartość) z Rio de Janeiro w Brazylii
  • Machu Picchu (społeczność, poświęcenie) z Peru w Chile
  • Chichen Itza (pracowitość, wiedza) z Yucatanu w Meksyku
  • Koloseum (radość, cierpienie) z Rzymu we Włoszech
  • Tadż Mahal (miłość, pasja) z Agry w Indiach

Lista siedmiu nowych cudów świata będzie tworem prywatnej inicjatywy, który w żaden istotny i trwały sposób nie wpłynie na zachowanie wybranych obiektów.

UNESCO

Mimo tego, że przy tworzeniu listy brał udział dyrektor generalny UNESCO – Federico Mayor – ta spotkała się z falą krytyki. Organizacja odsunęła się od projektu. Samo głosowanie również wzbudziło wiele kontrowersji, ponieważ każdy oddający głos mógł oddać kolejny, jeśli kupił do niego prawa od New Open World Corporation, co nie spodobało się wielu osobom.

Zobacz również: Szybki sposób na obróbkę zdjęć wakacyjnych

Przy samym głosowaniu doszło również do innych dziwnych sytuacji – prezydent Brazylii nakłaniał ludzi do oddania głosu na pomnik z Rio, Petrę promowała rodzina królewska Jordanii, w Indiach udzielały się gwiazdy Bollywood, lecz największym absurdem lesz to, co działo się w Peru. Władze tego kraju uruchomiły specjalne terminale komputerowe, by zachęcić ludzi do głosowania.

Więcej informacji znajdziecie na stronie New York Times.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Jak pies z sową. Urocze zdjęcia Tanji Brandt Photoshop w codziennym życiu [wideo] SixthSense, czyli fotografowanie gestami dłoni Ole Henrik Skjelstad: "Nigdy nie wierzyłem, że mam talent" Piękne portrety dojrzałych kobiet, które dzielą się życiowymi przemyśleniami "Duchy Czarnobyla” widziane przez aparat otworkowy Grzegorza Sawy-Borysławskiego Podwójne życie Legnicy, czyli za murem radzieckich koszar NYC Dance Project to cykl pełen niesamowitych portretów tancerzy ”Dziewczyny z kotami” łamią stereotyp starej panny ze zwierzakiem Zdjęcia uliczne z połowy XX wieku autorstwa René Maltête przekazują cudowny humor Felix Hernandez sfotografował resoraki w genialnych scenach akcji Fotograf włamał się do systemu monitoringu, by pokazać te cudowne krajobrazy

Popularne w tym tygodniu:

Najlepszy film o COVID-19, jaki zobaczysz. Nagrało go 3 chłopaków z Wrocławia Odreagowywanie na kwarantannie. Polski duet odtwarza kultowe memy Zdjęcie globusa z maską stało się symbolem pandemii koronawirusa Fotograf z Dąbrowy Górniczej zachęca do zostania w domu. Pokazał pustki w mieście Stopklatka w prawdziwym życiu. Jezioro zamarzło w przedziwny sposób Rosyjska artystka ożywia historyczne fotografie nadając im koloru 12-latek z autyzmem zebrał ponad 43 tys. dolarów, by wydać książkę ze swoimi zdjęciami Hiszpanka - historia najbardziej śmiertelnej pandemii XX wieku Luksus podczas kwarantanny. Fotografka zrobiła sesję w wannie pełnej… papieru toaletowego! Elke Vogelsang robi genialne portrety psów, pokazujące ich prawdziwe emocje Koronawirus to nie pierwsza epidemia w Polsce. 57 lat temu szalała ospa Wzruszający projekt, czyli długie pożegnanie z rodzicami. Zdjęcia łapią za serce