Nowe siedem cudów świata uchwycone w 360 stopniach. Zachwycają jeszcze bardziej, niż na tradycyjnych zdjęciach

W 2007 roku została ogłoszona lista nowych siedmiu cudów świata. Jej stworzeniem zajęła się szwajcarska firma New Open World Corporation. W głosowaniu oddano ponad 90 milionów głosów. Teraz możemy podziwiać je w 360-stopniowych panoramach, które robią ogromne wrażenie.

W serii "New York Times Daily 360” pojawiły się filmiki 360 stopni, w których pokazane zostały nowe cuda świata. Nowa technologia pozwala na kompletnie inne doświadczenie oglądania przedstawianych obiektów. Dzięki każdemu wideo w rozdzielczości Full HD możemy wybrać się w podróż do monumentów oddalonych o tysiące kilometrów.

Praca nad wyborem nowych siedmiu cudów świata trwała od września 1999 roku. Działanie zapoczątkował Kanadyjczyk Bernard Weber. Do 2005 roku na liście znalazło się aż 177 obiektów, które kandydowały do zaszczytnego miana ”cudu świata”. Warunkiem znalezienia się na liście wybranych było ukończenie budowy przed rokiem 2000. Spośród 20 finalistów (21. były Piramidy w Gizie) zostało wybrane 7.

Nowymi cudami świata są:

  • Wielki Mur Chiński (wytrwałość, uporczywość) z Chińskiej Republiki Ludowej
  • Petra (inżynieria, ochrona) z Jordanii
  • Pomnik Chrystusa Odkupiciela (powitalny, otwartość) z Rio de Janeiro w Brazylii
  • Machu Picchu (społeczność, poświęcenie) z Peru w Chile
  • Chichen Itza (pracowitość, wiedza) z Yucatanu w Meksyku
  • Koloseum (radość, cierpienie) z Rzymu we Włoszech
  • Tadż Mahal (miłość, pasja) z Agry w Indiach

Lista siedmiu nowych cudów świata będzie tworem prywatnej inicjatywy, który w żaden istotny i trwały sposób nie wpłynie na zachowanie wybranych obiektów.

UNESCO

Mimo tego, że przy tworzeniu listy brał udział dyrektor generalny UNESCO – Federico Mayor – ta spotkała się z falą krytyki. Organizacja odsunęła się od projektu. Samo głosowanie również wzbudziło wiele kontrowersji, ponieważ każdy oddający głos mógł oddać kolejny, jeśli kupił do niego prawa od New Open World Corporation, co nie spodobało się wielu osobom.

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Przy samym głosowaniu doszło również do innych dziwnych sytuacji – prezydent Brazylii nakłaniał ludzi do oddania głosu na pomnik z Rio, Petrę promowała rodzina królewska Jordanii, w Indiach udzielały się gwiazdy Bollywood, lecz największym absurdem lesz to, co działo się w Peru. Władze tego kraju uruchomiły specjalne terminale komputerowe, by zachęcić ludzi do głosowania.

Więcej informacji znajdziecie na stronie New York Times.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Teledysk poklatkowy nominowany do Grammy Awards Spacer po fotoblogach: natalia-natalie i jej ?Powiększenia? Potęga natury na zdjęciach łowcy burz - Jansona Weingarta Piotr Zbierski - Push the Sky Away Małe koncerty czy duże festiwale - gdzie czeka nas więcej możliwości na ciekawe zdjęcia? [poradnik] Toy Story 3 w prawdziwym życiu. Dwóch braci przez 8 lat odtwarzało film Kupując ”kota w worku”, trafił na tajemnicze negatywy mistrza fotografii Kobiety, które były ofiarami przemocy domowej, stały się bohaterkami projektu fotograficznego Andrew McCarthy uwielbia kosmos. Fotografuje go z własnego podwórka Prezentujemy Wam najlepsze zdjęcia na Wessing Photographic Portrait Prize 2015 Erik Johansson - magik Photoshopa, który opowiada historie Jak pięknie jest na świecie - Park Tongariro

Popularne w tym tygodniu:

Zapomniany radziecki dwupłatowiec odnaleziony na północy Polski Fotografka została mamą dzikich zwierząt. Ufają jej bezgranicznie Drono-ptak nagrywał robo-żółwia składającego kamero-jaja. Mistrzowskie ujęcia PBS Amerykański sen, czyli przepiękne wschody i zachody słońca nad Chicago Audubon Photography Awards 2020, czyli genialne zdjęcia ptaków Zobacz zdjęcia super rzadkich białych nietoperzy z Kostaryki Teleskop Hubble’a sfotografował galaktykę oddaloną o 67 milionów lat świetlnych Janine Pendleton odwiedza opuszczone miejsca. Jej zdjęcia napawają grozą Seb Agnew stworzył hiperrealistyczne scenerie używając miniatur Japan Camera Hunter wchodzi na YouTube i ma dla was dawkę doskonałych testów Dyrektor zarządzający World Press Photo Foundation odchodzi ze stanowiska