Mroźne krainy, które zachwycają swoją różnorodnością na zdjęciach Davida Merrona

Mroźne krainy, które zachwycają swoją różnorodnością na zdjęciach Davida Merrona

Mroźne krainy, które zachwycają swoją różnorodnością na zdjęciach Davida Merrona
Źródło zdjęć: © © David Merron / [Instagram](https://www.instagram.com/p/BA4s6EEFXCL/?takenby=davidmerron)
Monika Homan
31.08.2018 12:03, aktualizacja: 01.09.2018 15:06

Wydawać by się mogło, że Arktykę i Antarktykę różni tylko przedrostek "ant". W rzeczywistości są to dwa zupełnie inne miejsca, które jednak mają kilka cech wspólnych: wspaniałe krajobrazy i wyjątkowe zwierzęta zamieszkujące te zmarznięte tereny.

Arktyka, Antarktyda i Antarktyka - choć ich nazwy są podobne, to oznaczają inne obszary naszego globu. Arktyka znajduje się na biegunie północnym i obejmuje Ocean Arktyczny i znajdujące się na nim wyspy - Grenlandię i Islandię. Często zalicza się też do niej najdalej wysunięte fragmenty Europy, Ameryki i Azji. Ocean Arktyczny, pokryty w dużej części lodem ma powierzchnię około 14,4 milionów kilometrów- podobnie jak Antarktyda.

Ta z kolei znajduje się na północnym biegunie i w przeciwieństwie do Arktyki, jest kontynentem pokrytym grubą, kilkukilometrową warstwą lodu i śniegu. Antarktyka jest natomiast obszarem, który obejmuje Antarktydę i Ocean Południowy. Według prawa międzynarodowego granicą Antarktyki jest równoleżnik 60°S.

Warunki panujące w tych miejscach są bardzo surowe. Niskie temperatury, które mogą sięgać nawet -100 stopni Celsjusza, suchy i wietrzny klimat sprawiają, że spotkać tam można tylko najwytrwalsze gatunki zwierząt, a roślinność nie jest zbyt zróżnicowana.

Może wydawać się, że Arktyka i Antarktyka są do siebie bardzo podobne, ale w rzeczywistości są zupełnie inne. Wie to fotograf David Merron, który spędza sporą część roku w obszarach polarnych. Jego zdjęcia pokazują, że pokryte lodem, surowe regiony wbrew pozorom tętnią życiem. W jego portfolio znajdziecie zdjęcia uroczych pingwinów i fok z najdalszych obszarów południowej półkuli, ale również majestatyczne niedźwiedzie polarne, wyjątkowe walenie i inne zwierzęta zamieszkujące północne koło podbiegunowe.

Jak się okazuje, krajobraz tych miejsc nie zawsze jest biały lub niebieski, chociaż właśnie te kolory dominują w tych obszarach.

Kiedy David nie jest akurat na którymś z kół podbiegunowych, fotografuje śluby, ludzi i wydarzenia. Jego zdjęcia możecie zobaczyć na stronie internetowej fotografa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)