Grand Press Photo 2018 - Adam Lach na podium! Zobacz najlepsze zdjęcia prasowe

Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów w Polsce. Jury wybrało zdjęcie roku i laureatów tegorocznej edycji. Wśród zwycięzców znalazło się wiele znanych nazwisk.

© Adam Lach / Fotografia roku Grand Press Photo 2018

Konkurs Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku przez magazyn "Press". Tradycją jest, że przewodniczącym jury zostaje co roku laureat World Press Photo. W tym roku, jest nim Stefano De Luigi – włoski fotoreporter, członek agencji fotograficznej VII. Stefano czterokrotnie był laureatem World Press Photo w różnych kategoriach.

Stefano De Luigi zaczął swoją działalnośc, jako fotoreporter w 1988 roku. Początkowo pracował dla Muzeum Luwru. Znany jest z projektów: "Celebrites", "Pornoland", "Blindness", "Blanco" czy "Ciemna Mundi". W wywiadzie dla "Vogue" mówił: "Fotografia jest odbiciem duszy fotografa".

Poza Stefano w jury zasiedli: Arkadiusz Gola, Peer Grimm, Beata Łyżwa-Sokół, Andrej Reiser i Andrzej Zygmuntowicz.

Główna nagroda przyznana została Adamowi Lachowi, za fotografię przedstawiającą uczestników protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa, 24 lipca 2017 roku.

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech GrzędzińskiZdjęcia są oceniane w 7 kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka i od zeszłego roku Portret. Do konkursu można zgłosić maksymalnie pięć pojedynczych fotografii jednego autora oraz trzy fotoreportaże.

Spośród około 4,8 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży. Główna nagroda, przyznana za zdjęcie roku, to 10 tysięcy złotych.

Oddzielne kategorie to: Projekt dokumentalny i Photo Book. Do pierwszej z nich fotografowie mogą zgłaszać materiały z obszaru fotografii dokumentalnej i prasowej, nad którymi pracowali przez co najmniej dwa lata. Na konkurs wpłynęło 39 projektów. Jury zakwalifikowało do finału pięć z nich.

Photo Book, to konkurs na fotograficzną książkę roku. W jury tej kategorii zasiedli specjaliści od fotografii, grafiki i projektowania: Magda Sokalska, Jan Piechota, Mateusz Sarełło oraz Zbigniew Tomaszczuk.

Zachodnie wybrzeże Islandii. Czwórka polskich studentów zwiedza Islandię wypożyczonym autem terenowym, które służy także jako miejsce do spania. Zdjęcie zostało wykonane podczas islandzkiego dnia polarnego, ok. 3 w nocy. Jedna ze studentek kontaktuje się z domem w Polsce za pomocą SMS-ów. 17 czerwca 2017

Każdego roku "Press" wprowadza jakąś nowość. W tym roku jest to kategoria Young Poland – dla fotografów, którzy nie ukończyli 26. roku życia i nigdy wcześniej nie startowali w konkursie Grand Press Photo. W tej kategorii wpłynęło blisko 100 fotografii.

Wszystkie fotografie, które trafiają do finału, są prezentowane na wystawie pokonkursowej, a ponadto co roku "Press" wydaje okolicznościowy album "Grand Press Photo".

Skutki nawałnicy, która w nocy z 10 na 11 sierpnia 2017 roku przeszła od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie oraz Warmię. Konigort: ochotnicy i mieszkańcy okolicznych miejscowości usuwają powalone drzewa w korycie rzeki Brdy. Zdjęcie pochodzi z reportażu realizowanego w dniach 16–22 sierpnia 2017.
Puck. Kamil Drzewucki, założyciel pierwszej w Polsce szkoły trików piłkarskich, freestyler futbolowy. Nawet zima nie odstrasza go od codziennego treningu i nauki nowych trików. 2 marca 2018

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Grand Press Photo

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Picasa Web Albums Uploader dla Maków Najnowsze oprogramowanie Loupedeck ze wsparciem dla Photoshopa 16-letni syn Davida Beckhama odpowiedzialny za nową kampanię Burberry Adobe Cloak to Content-Aware Fill dla wideo. Jeszcze dalej idzie Adobe Project "Deep Fill" III Photo Summer Day Letni Festiwal Fotograficzny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej „Mam talent” dla fotografów? Czas pokazać na co nas stać! INSTA Przebudzenie - 20 inspirujących polskich fotografów mobilnych we Wrocławiu Barack Obama na zdjęciach The Big Picture (boston.com) Lecisz do USA? Uważaj na wkłady do instaxa i filmy Fujifilm Darktable 2.6.0 wprowadza zaawansowane możliwości retuszu Jobo Plano 10 Gestic - bezdotykowa ramka fotografczna doc! photo magazine po raz dwudziesty

Popularne w tym tygodniu:

Tak roznosi się koronawirus SARS-CoV-2. Pokazała to ultraczuła kamera Sony: 100 mln dolarów na walkę ze skutkami pandemii. Również dla artystów Portret Audrey Hepburn ląduje na aukcji w Warszawie Ilford wstrzymuje produkcję materiałów światłoczułych. Rób zapasy, póki są Sony otwiera osobną firmę, która będzie zajmowała się fotografią