Grand Press Photo 2022: Najlepsze polskie zdjęcia prasowe zapierają dech w piersi
Grand Press Photo 2022 za nami. Właśnie poznaliśmy zwycięzców konkursu przeznaczonego dla profesjonalnych fotoreporterów. To współzawodnictwo jest najważniejszym tego typu w naszym kraju. Przed wami najlepsze zdjęcia reporterskie minionego roku.
W skład jury Grand Press Photo 2022 weszli: Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska (organizatorka GPP), Andrzej Zygmuntowicz (przewodniczący rady ZPAF, były prezes ZPAF i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego) z wielokrotnie nagradzaną fotografką i aktywistką na rzecz ochrony środowiska Ami Vitale.
O twórczości przewodniczącej i jej znaczącej pracy dla "National Geogrpahic" w kontekście walki o odrodzenie pandy chińskiej pisaliśmy niejednokrotnie.
W tegorocznym konkursie fotografowie zmagali się w kategoriach Zdjęć pojedynczych (Singles), Fotoreportaży, Projektów dokumentalnych, Young Poland oraz Książki Roku. Osobno zostały wyróżnione: Zdjęcie Roku oraz Nagroda internautów.
Do grand Press Photo 2022 zgłoszono łącznie ponad 4000 zdjęć.
Zdjęcie Roku
Zdjęcie roku to najważniejsza kategoria konkursu Grand Press Photo 2022. Każdego roku jury wybiera kadr, który najlepiej charakteryzuje miniony okres. Nagroda pieniężna wyniosła 10 tys. złotych.
Praca Wojciecha Grzędzińskiego zajęła również pierwsze miejsce w kategorii Culture, Hobby, Sport za Zdjęcie pojedyncze.
Current Events (Wydarzenia bieżące)
Climate, Responsibility (Klimat, Odpowiedzialność)
People (Ludzie)
Own Vision (Własna wizja)
Current Events (Wydarzenia bieżące)
Climate, Responsibility (Klimat, Odpowiedzialność)
People (Ludzie)
Documentary Project
Ta specjalna kategoria jest przeznaczona wyłącznie dla fotografów realizujących projekty długoterminowe.
Young Poland
Oprócz nagród dla wieloletnich fotografów zawodowych, w Grand Press Photo 2022 została przyznana nagroda dla fotografa z dorobkiem, który nie ukończył 26 lat i dotychczas nie startował w konkursie.
Zdjęcie pojedyncze
Fotoreportaż
Photo Book
Nagroda internautów
Nagrodę specjalną Fundacji Grand Press Photo otrzymał Dmytro Kozacki - student i żołnierz armii Ukrainy, który trafił do niewoli po obronie w zakładach Azovstalu. Jego materiał przedstawia życie codzienne walczących żołnierzy z rosyjską agresją.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii