Portrety z zamianą ról

Jak duże znaczenie ma ubiór w tworzeniu naszej tożsamości? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Cue Qozop, skłaniając młodych ludzi i ich starszych krewnych, aby zamienili się tym, co mają na sobie.

©Cue Qozop / www.qozop.com

Podczas gdy młodzi Azjaci w coraz większym stopniu ulegają zachodnim trendom, starsi mieszkańcy Wschodu wciąż są wierni tradycji. Nietrudno zauważyć to na ulicach azjatyckich miast — w wielu miejscach starsza część społeczeństwa wciąż nosi na co dzień ludowe stroje. Zaobserwował to również fotograf Cue Qozop.

Tak powstała jego seria "Spring-Autumn". Autor wspomina:

Jako azjatyckie społeczeństwo swoje przekonania kulturowe często manifestujemy tym, jak się ubieramy. Moda, w przeciwieństwie do zmarszczek, jest najlepszym wyznacznikiem dla oceny wieku danej osoby czy pokolenia, z jakiego się wywodzi

Fotograf w serii portretów przedstawił młodych Azjatów i ich krewnych ze starszych pokoleń przed i po tym, jak zamienili się ubraniami. Tym samym pokazał różnice między dwiema generacjami. Prace Qozopa ciekawie ilustrują też zmieniające się poczucie tożsamości kulturowej, widziane przez pryzmat współczesnej i tradycyjnej mody.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Sam fotograf niewiele zdradza na swój temat. O sobie mówi:

Nie ma we mnie nic niezwykłego. Jestem po prostu artystą, który zaraził się fotografowaniem.

Moja opinia o nim jest zupełnie inna. Podobne odczucia ma wiele innych osób, co potwierdza rosnące zainteresowanie wokół Qozopa.

Więcej prac i najnowsze informacje na temat fotografa można znaleźć na jego stronie oraz profilu na Facebooku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Sentymentalna wyklejanka, czyli recenzja najnowszej książki Kuby Dąbrowskiego Noc Ruch Światło-Czyli kreatywna fotografia sportowa Cz.1 Niskobudżetowa fotografia makro Alexeya Kljatova Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków Subtelne kadry Anety Ivanovy Sztuczny tłum w obiektywie Alex Prager Skąd czerpać inspirację? Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających Śladami współczesnego nomada Erik Johansson - perfekcyjna manipulacja „Gdzieś na znikającej ścieżce” – pochwała wiejskiego życia na zdjęciach Ivety Vaivode LOMOGRAFIA. Nie myśl! Działaj szybko! The Sochi Project. Siedmioletni dokument fotograficzno-dziennikarski "Frymografia" - ryzyk-fizyk Dramaturgia monumentalnych przestrzeni 365 portretów w 365 dni. Projekt fotograficzny Tomasza Janusza Szeremety „Lubię pozostawiać niedosyt” - fotografie z lotu ptaka Kacpra Kowalskiego Emocjonalna podróż między fotografią a literaturą Eksplodujące, ulotne piękno przypadkowości Oto co robi mama-fotograf, kiedy jej syn śpi "1001 złych uczynków", czyli cała prawda o chłopakach ze Śląska

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!