Analogowa rewolucja trwa: najpierw Ektachrome, teraz przyszedł czas na Kodachrome

Zaledwie parę dni temu świat fotograficzny obiegła wieść o planowanym przywróceniu produkcji filmu Ektachrome, ogłoszona podczas targów CES 2017. Firma Kodak poważnie podchodzi do reanimacji linii tradycyjnych materiałów, a następny w kolejce może być niezwykle popularny Kodachrome.

Emocje wywołane informacją o wznowieniu produkcji slajdu Ektachrome jeszcze dobrze nie opadły, a możliwe że kolejny tradycyjny film powróci na sklepowe półki. Szef marketingu Kodaka, Steve Overman, zdradził poważne zainteresowanie firmy ponownym wprowadzeniem do produkcji filmu Kodachrome. Nie pora jednak jeszcze na otwieranie szampana.

Powrót Kodaka do tworzenia emulsji fotograficznej jest dla fotograficznego świata renesansem na miarę przywrócenia tłoczenia płyt winylowych. Slajd Kodachrome był jednym z najpopularniejszych filmów wykorzystywanych przez profesjonalnych fotografów, jak Steve McCurry i Alex Webb. Co więcej — w momencie swojej świetności materiał używany był także do kręcenia filmów.

Sprawa jednak nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Ponowne wprowadzenie Kodachrome do sprzedaży wiązałoby się z dość dużymi kosztami, które Kodak musiałby ponieść. Nie mówię tu tylko o samym procesie produkcji filmów. Już za czasów swojej największej popularności korzystanie z Kodachrome było drogie za sprawą procesu wywoływania. K-14, bo o nim mowa, był bardziej wymagający niż używany przy Ektachrome proces E-6. Film sprzedawany był w cenie uwzględniającej wywoływanie. Naświetlony materiał należało wysłać w dołączonej kopercie do najbliższego laboratorium Kodaka. W tamtych czasach było to niewygodne, a co dopiero obecnie.

Jeżeli wierzyć doniesieniom o wzroście sprzedaży tradycyjnych klisz w ostatnim czasie, reanimacja klasycznych filmów może rzeczywiście dojść do skutku. Jednak przygotowanie logistyczne takiego przedsięwzięcia, zwłaszcza w przypadku tak skomplikowanego filmu jak Kodachrome, może oznaczać poważne ryzyko inwestycyjne. Osobiście nie obraziłbym się na taki rozwój wypadków, niestety, nie miałem możliwości skorzystać z Kodachrome, który ostatecznie wycofano w 2009 roku.

Czas pokaże czy nadzieje na powrót tradycyjnych filmów, jak Kodachrome, będą spełnione. Obecne nowiny trzeba traktować z przymrużeniem oka. Może się okazać, że dopiero po dobrych wynikach sprzedaży Ektachrome, Kodak zdecyduje się wprowadzić następne.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Darkr przenosi tradycyjną ciemnię na ekrany smartfonów Dell Canvas - 27 calowy tablet, który podłączymy do każdego komputera Zdjęcie filmu. O fotograficznych portretach Darmowa wtyczka do Lightrooma, która pokaże, gdzie znajduje się punkt ostrości Z tym kalendarzem rozpoczniecie rok 2017 w kreatywny sposób Magic Lantern i 14-bitowe RAW-y w formacie DNG YOSO – aplikacja, która przypomni tradycyjny styl pracy fotografa z 12, 24 lub 36 klatkami Sony stawia kolejny krok w dziedzinie miniaturyzacji cyfrowych matryc Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana Klimatyczne zimowe zdjęcia Manny'ego Ortiza uchywcone nowym bezlusterkowcem Sony a6500 (sphere) - nowy obiektyw, który zamieni twój aparat w kamerę 360 stopni Filtr STC Astro-Multispectra Clip pozwoli fotografować rozgwieżdżone niebo bez zanieczyszczeń świetlnych Klucz francuski, który wygląda jak przysłona, to idealne narzędzie dla fotografa-majsterkowicza Co za moc! Ten dron jest w stanie unieść człowieka Czy wiedzieliście, że Olympus miał aparat do fotografii natychmiastowej? Oto Olympus Camedia C-211 GoPro poleciało w powietrze. Ustabilizowany obraz pokazuje interesującą perspektywę Nie tylko młodość Wydawca reedycji książki "O kompozycji w fotografii" Witolda Dederki, potrzebuje waszego wsparcia Książe Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Obiektyw z obustronnym mocowaniem - nietypowy patent zgłoszony przez Canona

Popularne w tym tygodniu:

Canon wypuszcza nową kolekcję ubrań specjalnie dla entuzjastów fotografii 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Zaplanuj fotograficzną wyprawę z PhotoPills. Teraz także na Androidzie Czy Sony przestanie sprzedawać matryce innym firmom fotograficznym? Sony Digital Filter, czyli zaawansowany filtr ND i HDR w formie aplikacji do aparatów Jak w praktyce radzi sobie Sigma USB Dock z back i front focusem? Holga 120N: zmartwychwstanie