Kodak Ektachrome: odrodzenie legendarnego slajdu

Kodak Ektachrome: odrodzenie legendarnego slajdu

Kodak Ektachrome: odrodzenie legendarnego slajdu
Marcin Watemborski
09.01.2017 17:42, aktualizacja: 26.07.2022 18:40

Nie codziennie słyszymy o tym, że do łask powraca niesamowity film. Firma Kodak zapowiedziała wznowienie produkcji jednego z najlepszych ze swoich produktów – Kodak Ektachrome.

Ta cudowna wiadomość została ogłoszona podczas targów CES 2017 w Las Vegas. Oficjalnie do produkcji powróci Kodak Ektachrome, jeden z najbardziej uznanych przez fotografów na całym świecie slajd. Radosna nowina wyszła od firmy Kodak Alaris, niezależnego producenta, należącego do Kodak Pension Plan.

Oryginalna wersja Kodak Professional Ektachrome została wycofana z produkcji w 2012 roku, po wielu latach spadku jego sprzedaży i porzuceniu przez fotografów. Wydaje się, że obecnie ten trend się odwraca i coraz większe rzesze miłośników fotografii wracają do fotografowania na filmie.

Obraz
© © Takayuki Miki
Ponowne wprowadzenie jednego z najbardziej rozpoznawalnych filmów jest uwarunkowane rosnącą popularnością fotografii tradycyjnej odrodzeniem fotografowania na filmie.
Obraz
© © Robert Davies

W przeciągu ostatnich lat sprzedaż profesjonalnych filmów fotograficznych podskoczyła. Znajdują one uznanie wśród zawodowców oraz miłośników robienia zdjęć, zwłaszcza do celów artystycznych, gdzie estetyka końcowego obrazu jest z góry określona przez konkretny materiał światłoczuły. Właśnie dla takich pasjonatów Kodak postanowił odnowić produkcję filmów Ektachrome.

Obraz
© © Kah Wai Sin
Ten film jest znany ze swojego niesamowicie drobnego ziarna, czystych kolorów, świetnej tonalności oraz kontrastowości. Stał się on bardzo rozpoznawalny w dużej mierze dzięki National Geographic, które korzystało z niego na przestrzeni kilku dekad.

Ektachrome trafi do sprzedaży w czwartym kwartale 2017 roku. Póki co będzie dostępny tylko w formacie małoobrazkowym. Czekamy z niecierpliwością, by nawinąć rolkę i przetestować nową wersję klasyka na naszym sprzęcie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)