Fascynująca historia sprzedaży aparatów między 1951-2015 r.

Przedstawiamy kilka wykresów, które pokazują jak kształtował się rynek aparatów fotograficznych w Japonii w latach od 1951 do 2015 r.

Nikon D5

Nikon D5

Benedict Evans to technologiczny pasjonat, który opublikował ostatnio kilka ciekawych wykresów obrazujących kondycję rynku aparatów fotograficznych. Dane zostały zebrane przez CIPA - Camera & Imaging Products Association i odnoszą się do sprzedaży aparatów w Japoni.

Jak widzimy na wykresie, aparaty analogowe miały bardzo długi okres dobrej sprzedaży trwający ponad 50 lat. Do momentu kiedy wyparły je z rynku aparaty cyfrowe. Od 2003 roku kiedy sprzedaż aparatów analogowych była równa cyfrowym aparatom kompaktowym widzimy już drastyczny spadek sprzedaży aparatów na kliszę.

Zasługą aparatów cyfrowych jest natomiast upowszechnienie tych urządzeń. Aparaty cyfrowe stały się dużo bardziej dostępne niż kiedykolwiek i dużo więcej ludzi może sobie na nie pozwolić. Wpływ na to ma także technologia cyfrowa, która w łatwy sposób daje nam zdjęcie, które można natychmiast obejrzeć. Nie wspominając o tym, że karta pamięci pomieści dużo więcej niż klisza, dzięki czemu fotografowanie jest po prostu tańsze.

Powszechny dostęp do aparatów w smartfonach jest kolejnym punktem zwrotnym dla sprzedaży aparatów tym razem cyfrowych. Wie o tym GoPro, które w ostatnim czasie przeżywa poważne problemy.

Zobacz również: Jak wykonać przenośny softbox?

Przyzwoite aparaty w smartfonach dają osiągi fotograficzne satysfakcjonujące większość użytkowników, więc przed aparatami cyfrowymi kolejna rewolucja. Widać zresztą drastyczny spadek sprzedaży cyfrowych kompaktów od roku 2012, od kiedy upowszechniają się coraz lepsze fotograficzne smartfony.

Co sądzicie o takich informacjach z rynku japońskiego i czy można je przełożyć na nasz rynek? Dajce nam znać w komentarzach.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Dlaczego niektóre obiektywy Canona mają biały kolor? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie? 4-wymiarowy portret zarejestrowany dzięki 53 kamerom GoPro Polaroidy, czyli fotograficzne wspomnienia w krótkiej animacji „Lost Property” Na tym dysku można zapisać 360 TB zdjęć na prawie 14 miliardów lat Zeiss Mirotar 1000 mm f/5.6 wystawiony na sprzedaż Ubersnap umożliwia drukowanie GIF-ów Zobaczcie krajobraz Marsa w 360 stopniach dzięki Curiosity Historia fotografii w 5 minut Smartfony z podwójnymi obiektywami standardem w 2017 roku? Bruce Gilden „Face" - fascynująca, ale trudna lektura dla fanów fotografii PicsArt ogłasza konkurs fotograficzny nawiązujący do słynnego zdjęcia w konkursie Nikona Selfie? Dlaczego nie! Zobaczcie zabawny musical o kulturze mediów społecznościowych Chłopiec z aparatem zamiast głowy Dlaczego DxO nie testuje matryc X-Trans? Przyszłość jest bliżej niż myślicie – oto Eyeborg, człowiek z kamerą zamiast oka Właściciel uwiecznia przygody psa podczas wspaniałych podróży Dlaczego zdjęcie ziemniaka sprzedano za 1 mln euro? Tak wygląda projekcja "Nienawistnej ósemki" na taśmie 70 mm Sąd stwierdził, że małpa nie może mieć praw do własnego selfie Piękno renesansowego obrazu uchwycone na noworocznym zdjęciu Sposób na realizm w filmie „Zjawa”? Nagranie go całkowicie przy świetle zastanym Pewien Irlandczyk opanował sztukę robienia selfie ze zwierzętami do perfekcji Zrób to sam: Osłonka do fotograficznego monitora za 20 zł

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Nie liczy się sprzęt tylko umiejętności Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Aparat ze sklepu charytatywnego skrywał w sobie tajemnicę. Zobaczcie co było na rolce