Krwiożerczy roślinożercy? Dziwne zachowania jeleni okiem fotopułapki

Krwiożerczy roślinożercy? Dziwne zachowania jeleni okiem fotopułapki

Kadr z filmu nagranego przez użytkownika Instagrama
Kadr z filmu nagranego przez użytkownika Instagrama
Źródło zdjęć: © fot. Instagram
Mateusz Tomiczek
20.06.2023 12:11

Każdy, kto oglądał Bambiego dobrze wie, że jeleń to urocze leśne stworzenie. Mają one jednak też inną stronę, o której tak często się nie mówi. Ostatnio na Instagramie pojawił się film, na którym można zaobserwować jelenia pożerającego węża. Czy jest to jakiś dziwny i odosobniony przypadek? Na to pytanie odpowiadają nam zdjęcia z fotopułapki.

Film, który na swoim profilu na Instagramie opublikował użytkownik tre_hart przedstawia jelenia na poboczu drogi, który raczy się truchłem węża. Pomimo że jelenie postrzegane są jako spokojni, dosyć płochliwi i z reguły sympatyczni roślinożercy, okazuje się, że fakt spożywania przez nie mięsa nie jest niczym niezwykłym, co dowodzą badania opublikowane kilka lat temu w Journal of Forensic Sciences.

Jelenie pasące się na ludzkich zwłokach

Powszechną wiedzą wśród badaczy dzikiej przyrody jest fakt jedzenia przez jelenie na przykład piskląt, które wypadły z gniazda, znane są też przypadki jedzenia przez nie ryb lub martwych królików. Te zwierzęta nie są przez naturę przystosowane do polowania, ani w ogóle spożywania mięsa. Domyślnym sposobem odżywiania jest dla nich pobieranie składników odżywczych z zawartej w roślinach celulozy. Dlaczego więc jelenie czasem jedzą mięso?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jelenie nie polują na jedzone przez nich zwierzęta, to trzeba jasno zaznaczyć, czasem jednak stają w jednym szeregu z padlinożercami, aby pozyskać brakujące im minerały, białka i tłuszcze, których nie są w stanie pozyskać z roślin. Według naukowców tego rodzaju dietetyczne zboczenia mogą zbiegać się z okresami w roku, w których jelenie mają mało składników odżywczych. Może to mieć związek z przeżywanym przez nie skokiem rozwojowym, kiedy rosną, albo z okresami, kiedy muszą wykształcić nowe poroże.

Sytuacja opisana w Journal of Forensic Sciences dotyczy przypadku zarejestrowanego przez fotopułapkę umieszczoną na jednej z tak zwanych "farm ciał" Są to placówki naukowe badające dla celów medycznych i kryminalnych rozkład ludzkiego ciała na świeżym powietrzu. Naukowcy pracujący w tych ośrodkach sprawdzają też jakie dzikie zwierzęta wchodzą w interakcję z pozostawionymi zwłokami i jakie ślady na nich pozostawiają. Stąd właśnie widoczne poniżej zdjęcia jelenia przeżuwającego sobie spokojnie ludzkie żebro:

  • Zdjęcie z fotopułapki z "farmy ciał" w San Marcos w Teksasie
  • Zdjęcie z fotopułapki z "farmy ciał" w San Marcos w Teksasie
[1/2] Zdjęcie z fotopułapki z "farmy ciał" w San Marcos w TeksasieŹródło zdjęć: © National Geographic | Academia, LAUREN A. MECKEL

Roślinożercy potrzebują trochę mięsa

Wiele parzystokopytnych stworzeń poddaje się tego typu ciągotom. Za przykład można tu przywołać afrykańskiej antylopy zwanej diukerem, która znana jest z jedzenia jaszczurek. Żyrafom zdarza się miażdżyć kości padliny, aby dostać się do jej szpiku, a nawet hodowlane szkockie owce były obserwowane podczas podgryzania skrzydeł i nóg padłych ptaków. Wszystkie te przykłady sprawiają, że widoczny na poniższym filmie jeleń spokojnie przeżuwający sobie (zapewne przejechanego przez samochód, zważywszy na bliskość ulicy) węża sprawia, że poniższy filmik nie jest już tak bardzo szokujący:

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)