Rozpoznają słonie i ludzi. Te zaawansowane pułapki fotograficzne pomogą chronić zwierzęta

Rozpoznają słonie i ludzi. Te zaawansowane pułapki fotograficzne pomogą chronić zwierzęta

Inteligentne fotopułapki pozwolą na ograniczenie kłusownictwa oraz zniwelują zagrożenie ze strony słoni.
Inteligentne fotopułapki pozwolą na ograniczenie kłusownictwa oraz zniwelują zagrożenie ze strony słoni.
Źródło zdjęć: © Uniwersytet w Stirling
Marcin Watemborski
12.01.2023 14:45

Naukowcy z Uniwersytetu w Stirling opracowali wspaniałe urządzenie, które przysłuży się ochronie dzikich zwierząt oraz pomoże w kontroli zależności słoni i ludzi. Te kamery nie tylko wychwycą i pomogą w udaremnieniu prób kłusownictwa, ale również ostrzegą mieszkańców pobliskich miejscowości o zbliżających się olbrzymach. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji.

Organizacje monitorujące dobrostan dzikich zwierząt od dawna korzystają z fotopułapek, jednak przeważnie potrzebny jest operator, który obserwuje zmiany. Dzięki projektowi Hack the Planet cały proces stanie się łatwiejszy.

W tym przypadku będziemy mówić bezpośrednio o słoniach i ich trudnych stosunkach z ludźmi. Mieszkańcy wiosek narzekają na to, że potężne zwierzęta niszczą ich pola i zabierają jedzenie, więc nierzadko urządzają nielegalne polowania. Do wszystkiego dochodzą kłusownicy, którzy sprzedają kości słoni na czarnym rynku. Cierpią wszyscy – zarówno zwierzęta, jak i ludzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksperci z Uniwersytetu w Stirling założyli projekt Hack the Planet, który łączy działanie fotopułapek z algorytmami sztucznej inteligencji i pozwala na natychmiastowe rozpoznawanie ludzi oraz zwierząt w kadrze. System składa się z dwóch małych skrzynek: pierwsza to tradycyjna fotopułapka, druga natomiast to komputer do przetwarzania obrazu.

Testy rozwiązania z Gabonie (Środkowa Afryka), gdzie żyje około 95 tys. zagrożonych słoni, pokazały, że sprawdza się ono naprawdę dobrze. Bardzo trafnie wykrywa zarówno zwierzęta, jak i ludzi. W ten sposób można szybko wykryć kłusowników i wysłać patrol, drugim aspektem jest możliwość unikania konfliktu na linii ludzie-słonie. W ten sposób zginie zapewne mniej zwierząt, a uprawy miejscowych rolników będą bezpieczniejsze.

Inteligentna fotopułapka bazuje na algorytmie wyszkolonym na tysiącach zdjęć słoni i ludzi, co sprawia, że jej działanie jest bardzo celne. Interesująca jest inna funkcjonalność urządzenia – ma ono wbudowany system odstraszający słonie, gdy te zbliżają się do pól. Testy w Gabonie wykazały dobre działanie fotopułapek aż w 82 proc., a strażnicy podnosili alarm w ciągu siedmiu minut. Szybkie reagowanie jest kluczem do zapobiegania licznym nieszczęściom. System Hack the Planet ma szanse znacznego powodzenia w innych krajach Afryki.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)