Rozpoznają słonie i ludzi. Te zaawansowane pułapki fotograficzne pomogą chronić zwierzęta
12.01.2023 14:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy z Uniwersytetu w Stirling opracowali wspaniałe urządzenie, które przysłuży się ochronie dzikich zwierząt oraz pomoże w kontroli zależności słoni i ludzi. Te kamery nie tylko wychwycą i pomogą w udaremnieniu prób kłusownictwa, ale również ostrzegą mieszkańców pobliskich miejscowości o zbliżających się olbrzymach. Wszystko dzięki sztucznej inteligencji.
Organizacje monitorujące dobrostan dzikich zwierząt od dawna korzystają z fotopułapek, jednak przeważnie potrzebny jest operator, który obserwuje zmiany. Dzięki projektowi Hack the Planet cały proces stanie się łatwiejszy.
W tym przypadku będziemy mówić bezpośrednio o słoniach i ich trudnych stosunkach z ludźmi. Mieszkańcy wiosek narzekają na to, że potężne zwierzęta niszczą ich pola i zabierają jedzenie, więc nierzadko urządzają nielegalne polowania. Do wszystkiego dochodzą kłusownicy, którzy sprzedają kości słoni na czarnym rynku. Cierpią wszyscy – zarówno zwierzęta, jak i ludzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci z Uniwersytetu w Stirling założyli projekt Hack the Planet, który łączy działanie fotopułapek z algorytmami sztucznej inteligencji i pozwala na natychmiastowe rozpoznawanie ludzi oraz zwierząt w kadrze. System składa się z dwóch małych skrzynek: pierwsza to tradycyjna fotopułapka, druga natomiast to komputer do przetwarzania obrazu.
Testy rozwiązania z Gabonie (Środkowa Afryka), gdzie żyje około 95 tys. zagrożonych słoni, pokazały, że sprawdza się ono naprawdę dobrze. Bardzo trafnie wykrywa zarówno zwierzęta, jak i ludzi. W ten sposób można szybko wykryć kłusowników i wysłać patrol, drugim aspektem jest możliwość unikania konfliktu na linii ludzie-słonie. W ten sposób zginie zapewne mniej zwierząt, a uprawy miejscowych rolników będą bezpieczniejsze.
Inteligentna fotopułapka bazuje na algorytmie wyszkolonym na tysiącach zdjęć słoni i ludzi, co sprawia, że jej działanie jest bardzo celne. Interesująca jest inna funkcjonalność urządzenia – ma ono wbudowany system odstraszający słonie, gdy te zbliżają się do pól. Testy w Gabonie wykazały dobre działanie fotopułapek aż w 82 proc., a strażnicy podnosili alarm w ciągu siedmiu minut. Szybkie reagowanie jest kluczem do zapobiegania licznym nieszczęściom. System Hack the Planet ma szanse znacznego powodzenia w innych krajach Afryki.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii