Nikon: "Jeśli stworzymy bezlusterkowca, to będzie to aparat pełnoklatkowy"

Nikon: "Jeśli stworzymy bezlusterkowca, to będzie to aparat pełnoklatkowy"

Przykładowa wizualizacja pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikon
Przykładowa wizualizacja pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikon
Krzysztof Basel
18.09.2017 13:27, aktualizacja: 20.09.2017 18:36

Już w lipcu pisaliśmy o tym, że prezes Nikona Kazuo Ushida potwierdził w wywiadzie, że Nikon pracuje nad zaawansowanym bezlusterkowcem. Teraz zastanawiamy się nie tylko, kiedy japoński producent pokaże nowy aparat tego typu, ale przede wszystkim co to będzie za sprzęt. Na jaw wychodzą kolejne sygnały, które mogą nam pomóc wyobrazić sobie nowego bezlusterkowca marki Nikon.

Jeśli dyrektor rozwoju firmy mówi o bezlusterkowcu, to wiedz, że coś jest na rzeczy

Pogłoski o pracach nad nowym aparatem bez lustra i z wymienną optyką krążą w sieci od dawna. Póki co są to jednak tylko dosyć mało konkretne przecieki. Wiemy jedynie, że Japończycy pracują nad bezlusterkowcem, który ma konkurować pod względem osiągów z bezlusterkowcami innych firm, co potwierdził we wspomnianej wypowiedzi prezes Ushida.

Przykładowa wizualizacja pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikon.
Przykładowa wizualizacja pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikon.

Teraz na jaw wyszły dodatkowe informacje. Tetsuro Goto, dyrektor Laboratorium Badań i Rozwoju w firmie Nikon w Japonii, powiedział w wywiadzie dla chińskiego portalu "Xitek": "Jeśli stworzymy bezlusterkowca, to będzie to aparat pełnoklatkowy", sugerując przy tym, że obecnie jest trend na pełną klatkę. To jasny sygnał dla fanów fotografii na całym świecie: Nikon pracuje nad bezlusterkowcem z pełnoklatkową matrycą.

Tutaj możecie przeczytać pełny wywiad w wersji przetłumaczonej na język angielski. Serwis Nikon Rumors przygotował też streszczenie najciekawszych fragmentów. W jednym z nich czytamy, jak Nikon postrzega swoją pozycję rynkową względem innych marek produkujących bezlusterkowce jak Olympus, Fujifilm czy Sony:

Baza klientów firmy Nikon jest bardzo szeroka, począwszy od początkujących po entuzjastów, potrafimy sprostać także wymaganiom profesjonalistów, co jest zaletą firmy Nikon. Olympus, Sony i Fujifilm mogą dotrzeć tylko do niewielkiej części rynku. Do tej pory nie ma profesjonalistów korzystających z ich produktów. Kiedy więc opracowują produkty, nawet jak aparaty w stylu retro, starają się dotrzeć tylko do tego ograniczonego grona klientów. Przez to mają też ograniczony obraz potrzeb klientów przy rozwijaniu produktów.

Możemy tam znaleźć także małą wskazówkę odnośnie potencjalnego wyglądu nowego bezlusterkowca:

Nikon ma prawie 60-letnią historię tworzenia aparatów, słuchamy także opinii naszych klientów. Z takim doświadczeniem jesteśmy na zupełnie innym poziomie, niż wspomniane tu firmy. Jeśli zatem zaprezentujemy bezlusterkowca to nie będzie postępować jak te firmy, nie pokazalibyśmy wielu modeli.
Przykładowa wizualizacja pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikon
Przykładowa wizualizacja pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikon

Nikon ma bezlusterkowce, ale się do nich nie przyznaje

Nikon od lat ma w ofercie bezlusterkowce od 2011 roku, chociaż... sam ich nawet tak nie nazywa. Od zawsze były to aparaty kompaktowe z wymienną optyką. Jest w tym stwierdzeniu wiele racji, ponieważ są to amatorskie, proste konstrukcje z 1-calową matrycą, którą stosuje się właśnie w zaawansowanych kompaktach. Poza tym, aparaty z serii Nikon 1 nigdy nie cieszyły się chociaż średnią popularnością. Japoński producent nie odświeża linii tych aparatów od połowy 2015 roku, kiedy to pokazano model Nikon 1 J5. W praktyce zatem trudno powiedzieć, że Nikon liczy się na rynku bezlusterkowców. Od dawna spekuluje się, że Japończycy nie wdrażają pełnoklatkowego bezlusterkowca ze względu na kryzys na rynku sprzętu fotograficznego i rekordowo niską sprzedaż. Stworzenie takiej konstrukcji wymaga ogromnych nakładów finansowych, których zwrot może okazać się niepewny lub długi. Efekty tych czynników niestety dopadły aparaty z serii Nikon DL, które Nikon zapowiedział, ale nigdy nie wprowadził do sprzedaży. I już nie wprowadzi. Oprócz tego sam Nikon jest w etapie ostrej restrukturyzacji. To wszystko sprawia, że na pełnoklatkowego bezlusterkowca możemy jeszcze trochę poczekać. Mam nadzieję, że będzie to tylko rok, a nie wieczność, ponieważ we wrześniu 2018 roku odbędą się targi Photokina w Kolonii, na których często producenci pokazują najważniejsze premiery. Oby.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)