Grand Press Photo 2022: Najlepsze polskie zdjęcia prasowe zapierają dech w piersi

Grand Press Photo 2022 za nami. Właśnie poznaliśmy zwycięzców konkursu przeznaczonego dla profesjonalnych fotoreporterów. To współzawodnictwo jest najważniejszym tego typu w naszym kraju. Przed wami najlepsze zdjęcia reporterskie minionego roku.

W skład jury Grand Press Photo 2022 weszli: Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska (organizatorka GPP), Andrzej Zygmuntowicz (przewodniczący rady ZPAF, były prezes ZPAF i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego) z wielokrotnie nagradzaną fotografką i aktywistką na rzecz ochrony środowiska Ami Vitale.
O twórczości przewodniczącej i jej znaczącej pracy dla "National Geogrpahic" w kontekście walki o odrodzenie pandy chińskiej pisaliśmy niejednokrotnie.

W tegorocznym konkursie fotografowie zmagali się w kategoriach Zdjęć pojedynczych (Singles), Fotoreportaży, Projektów dokumentalnych, Young Poland oraz Książki Roku. Osobno zostały wyróżnione: Zdjęcie Roku oraz Nagroda internautów.
Zobacz również: Sposób na naturalny wygląd portretu w Photoshopie
Do grand Press Photo 2022 zgłoszono łącznie ponad 4000 zdjęć.
Zdjęcie Roku
Zdjęcie roku to najważniejsza kategoria konkursu Grand Press Photo 2022. Każdego roku jury wybiera kadr, który najlepiej charakteryzuje miniony okres. Nagroda pieniężna wyniosła 10 tys. złotych.
Praca Wojciecha Grzędzińskiego zajęła również pierwsze miejsce w kategorii Culture, Hobby, Sport za Zdjęcie pojedyncze.

Zdjęcia pojedyncze (Singles)
Current Events (Wydarzenia bieżące)
Climate, Responsibility (Klimat, Odpowiedzialność)
People (Ludzie)
Own Vision (Własna wizja)
Fotoreportaże (Stories)
Current Events (Wydarzenia bieżące)

24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę z kilku stron, a jednym z kierunków ataku była stolica. Dzięki silnej ukraińskiej obronie próby okrążenia metropolii nie powiodły się. Rosjanie zajęli jednak szereg miejscowości wokół Kijowa, dokonując licznych zbrodni wojennych i sprowadzając cierpienia na cywili.
(© Marek M. Berezowski / Reporter)
Zobacz 8 zdjęćClimate, Responsibility (Klimat, Odpowiedzialność)

Wyspy Owcze to archipelag 18 wysp położonych na Oceanie Atlantyckim. Od czerwca do października każdego roku miejscowi rybacy biorą udział w Grindadrap – polowaniu na grindwale. Młodsza część mieszkańców chce zakończenia krwawego procederu, ale większość uważa, że to integralna część ich tożsamości jako narodu rybackiego.
(© Iwona El Tanbouli-Jabłońska / F11 — Studio)
Zobacz 8 zdjęćPeople (Ludzie)

We Francji co roku 220 tys. kobiet zgłasza przemoc domową, a co trzy dni jedna zostaje zabita, najczęściej przez swojego obecnego lub byłego partnera. W Perpignan, mieście pięknie położonym między Pirenejami a Morzem Śródziemnym, życie kobiet rzadko przypomina bajkę. Delena ma 18 lat i już trójkę dzieci. Marta została pobita przez męża i jego rodzinę, gdy po wielu latach znęcania się psychicznego próbowała wyprowadzić się z zamkniętej społeczności. Aurelie kupiła wymarzoną ziemię, a Morgane uciekła przed przemocą do mobilnego domu na kempingu. Wszystkie one udowadniają, że wewnętrzne światło nie gaśnie tak łatwo.
(© Kasia Strek / Panos Pictures)
Zobacz 7 zdjęćDocumentary Project
Ta specjalna kategoria jest przeznaczona wyłącznie dla fotografów realizujących projekty długoterminowe.

„Daleko od domu”
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 2 w Warszawie to placówka resocjalizacyjna dla dziewcząt. Do obowiązków dziewcząt należy utrzymanie czystości w internacie: w salach i w części wspólnej. Z telefonów mogą korzystać tylko przez godzinę wieczorem – to najbardziej wyczekiwany moment dnia.
Większość dziewcząt z ośrodka nie miała łatwego dzieciństwa. Najbardziej tęsknią za dobrą relacją z drugą osobą.
(© Roman Kalinowski / Pix.House)
Zobacz 30 zdjęćYoung Poland
Oprócz nagród dla wieloletnich fotografów zawodowych, w Grand Press Photo 2022 została przyznana nagroda dla fotografa z dorobkiem, który nie ukończył 26 lat i dotychczas nie startował w konkursie.

Zdjęcie pojedyncze
Fotoreportaż

Roman jest 66-letnim mechanikiem samotnie mieszkającym w zrujnowanym domu na dużej działce. Czas poświęca na pracę przy swoich samochodach, łowieniu ryb i rozmyślaniu.
(© Mikołaj Tomczak / Akademia Sztuki w Szczecinie)
Zobacz 8 zdjęćPhoto Book
Nagroda internautów
Nagrodę specjalną Fundacji Grand Press Photo otrzymał Dmytro Kozacki - student i żołnierz armii Ukrainy, który trafił do niewoli po obronie w zakładach Azovstalu. Jego materiał przedstawia życie codzienne walczących żołnierzy z rosyjską agresją.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl


Polecane przez autora:
- Potomkowie niewolników mogą pozwać Uniwersytet Harvarda. Chodzi o historyczne zdjęcia
- Jak zrobić zdjęcia w basenie? Prosto, tanio i na własne ryzyko
- Zapierająca dech w piersi panorama nocnego nieba. Tak doskonałej jeszcze nie było
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze