Smart Previews w Adobe Lightroom 5 [wideoporadnik]

Nowoczesne dyski SSD w laptopach rzadko kiedy pozwalają na posiadanie tysięcy zdjęć w formacie RAW. Lightroom 5 przychodzi z pomocą umożliwiając tworzenie inteligentnych podglądów.

Dość dużo podróżuję, ale równie często mam dużo zdjęć do obrobienia. Większość z nich obrabiam na mocniejszym, stacjonarnym komputerze, ale z racji jego wielkości, ciężko nazwać go sprzętem mobilnym.

Z kolei w laptopie, mam dysk o pojemności jedynie 120 GB, na którym ciężko pomieścić większą ilość zdjęć. Korzystam zatem z dysków zewnętrznych, najczęściej 3.5 calowych, które również mobilnością nie grzeszą - co więc zrobić, kiedy musimy obrobić zdjęcia nie posiadając oryginałów plików RAW?

Na szczęście w nowym lightroomie istnieje możliwość wygenerowania miniatur, na których następnie będzie odbywać się obróbka. Po podpięciu dysku z plikami źródłowymi, zmiany automatycznie są do nich dodawane i błyskawicznie możemy wyeksportować obrobione wcześniej zdjęcia.
Mimo, że funkcja nie jest już nowością, to dostawałem od Was coraz więcej pytań o tę opcję i jej zastosowanie.
Więcej dowiecie się oczywiście z poniższego filmu.

Zobacz również: Jak radzić sobie z pomiarem światła na zdjeciach?

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Pytamy fotografów, jak fotografować krajobrazy [poradnik] Czy warto kupować używany cyfrowy średni format? [poradnik] Obróbka na życzenie, czyli babeczki cynamonowe w Photoshopie [wideoporadnik] Zimowy wyjazd na narty - co zrobić, aby mieć dobre zdjęcia i dobrą zabawę Zima w obiektywie: fotografowanie w trudnych warunkach "Frymografia": Niewidzialna granica Efekt 3D w 3 minuty w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Jak zorganizować swoją pierwszą wystawę fotograficzną? [poradnik] Motywacja to sekret fotografa. Jak ją zdobyć? [poradnik] Narzędzie przekształcania swobodnego w fotografii mody [wideoporadnik] Jak "czytać" światło na zdjęciach? [poradnik] Kreatywne użycie rozmyć w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Timelapse dla początkujących - podstawy warsztatu [poradnik] Co z tą fotografią dokumentalną? Dokument fotograficzny na świecie [cz. 2] Fotografowanie wydarzeń potencjalnie niebezpiecznych [poradnik] Nadaj charakter zdjęciom przy użyciu mapy gradientu [wideoporadnik] Atramentem malowane, czyli pomysł na jesienną nudę [zrób to sam] Jak obrobić jesienne portrety? [wideoporadnik] Gorące piksele na zdjęciach - jak się ich pozbyć? [wideoporadnik] Jak wykonać jesienny portret? [poradnik] Podwójna ekspozycja w 5 minut w Adobe Photoshop [wideoporadnik] Efekt tilt-shift w Gimpie – szybko, łatwo i za darmo Świeże kąski w Adobe Camera RAW 8.1 [wideoporadnik] Adobe Photoshop CC – co nowego? [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać