Krok po kroku: obróbka krajobrazów w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Krok po kroku: obróbka krajobrazów w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Krok po kroku: obróbka krajobrazów w Adobe Lightroom [wideoporadnik]
Jakub Kaźmierczyk
06.08.2015 12:38, aktualizacja: 06.08.2015 14:38

Nasze aparaty często rejestrują bardzo surowe zdjęcia. Jednak wystarczy spędzić nad nimi kilkanaście minut, żeby przywrócić charakter scen, który zapamiętaliśmy w momencie wciskania spustu migawki.

Obróbka zdjęć krajobrazowych nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim powinniśmy myśleć jeszcze przed zrobieniem zdjęcia, żeby postprodukcja była jedynie formalnością. Chcąc zająć się tego typu fotografią na poważnie, powinniśmy się wyposażyć w komplet filtrów czy stabilny statyw. Ja dodatkowo zawsze staram się zapamiętać fotografowaną scenę, żeby móc ją przywrócić w postprodukcji.

Aparaty przy zapisie RAW często produkują bardzo nieatrakcyjne obrazy pozbawione nasycenia, kontrastu, bez szczegółów na końcach histogramu. To jednak daje nam duże pole manewru w późniejszej postprodukcji. Nasza ingerencja w zdjęcia nie powinna być zbyt nachalna, a jedynie przenosić na ekran to, co widziały nasze oczy.

Do dzisiejszego poradnika celowo dobrałem zdjęcia, które obarczone są wadami - zbyt wysokim ISO, uszkodzonym obiektywem czy poruszeniem. Niemniej jednak wykorzystując potęgę, którą daje nam zapis RAW, jesteśmy w stanie naprawdę dużo z nich wyciągnąć. Pokażę Wam z których narzędzi korzystam, aby osiągnąć zadowalające efekty, ale chętnie przeczytam w komentarzach o Waszych sposobach na obróbkę tego typu fotografii.

Obróbka krajobrazów krok po kroku w Adobe Lightroom [wideoporadnik]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)