Przyznano Nagrody Pulitzera 2016 w kategoriach dziennikarstwa wizualnego

Nagroda Pulitzera jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem, jakie może otrzymać dziennikarz w swojej karierze. Każdy marzy o tym, lecz czasem cena jest bardzo wysoka. Zwłaszcza ta osobista, psychiczna. Właśnie przyznano Pulitzery po raz setny w historii. Zobaczcie wyróżnionych fotografów.

© Yannis Behrakis / Reuters

Pierwsza nagroda Pulitzera została wręczona w 1917 roku w Stanach Zjednoczonych. Jest to najbardziej prestiżowa nagroda dziennikarska, jaką może wymarzyć sobie każdy reporter. Niestety w głównej mierze wybierani są tutaj przedstawiciele mediów amerykańskich, ale często zdarzają się osoby pochodzące z innych zakątków świata.

Kategorie przyznawania fotograficznych Pulitzerów są bardziej okrojone, niż w przypadku dziennikarstwa pisanego. Tutaj spotkamy tylko dwie: Breaking News oraz Feature. Pierwsza z nich została zdominowana przez czterech fotografów redakcji The New York Times. Byli to: Mauricio Lima, Siergier Ponomarew, Tyler Hicks (uprzednio wyróżniony dwukrotnie – w 2009 i 2014) oraz Daniel Etter.

Redakcja NYC Times zawdzięcza nagrodę za wkład w dokumentowanie życia syryjskich uchodźców i trudności, którym muszą stawiać czoła co dnia. W tegorocznych konkursach fotograficznych, gdzie pojawia się tematyka reportażu jest to bardzo gorący temat, którego nie da się uniknąć, ze względu na wpływ, jaki wywiera na kształtowanie obecnego społeczeństwa i politycznej areny międzynarodowej. Nagroda Pulitzera została przyznana Siergiejowi Ponomarewowi – freelancerowi, pracującemu dla Timesa od 2012 roku — za to samo zdjęcie, które zdobyło wyróżnienie na World Press Photo.

Mauricio Lima jest profesjonalnym dokumentalistą. W głównej mierze zajmuje się dokumentowaniem konfliktów zbrojnych. Podobnie jak Ponomarew, był wcześniej dostrzeżony w konkursie na Nagrodę Pulitzera w 2015 roku.

Daniel Etter to freelancer, robiący dla Timesa, Newsweeka oraz Al Jazeery. Oprócz dziennikarstwa wizualnego, para się również klasycznym. Został wyróżniony w kilku znaczących konkursach jak na przykład: Pictures of the Year International.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

O Tylerze Hicksie można powiedzieć, że jest weteranem Pulitzerów i nagród za fotoreportaże. Ma na swoim koncie 3 Nagrody Pulitzera, medal Roberta Capy, wyróznienie Visa Pur L'Image oraz tytuł Photographer of the Year w konkursie Pictures of the Year International.

Nagroda w kategorii Breaking News trafiła również do całej redakcji Reuters – jednej z największych, najbardziej rzetelnych i znanych agencji informacyjnych na świecie. Podobnie jak w przypadku NYC Times – nagroda została przyznana za „kompletne i wnikliwe fotografie, które przedstawiają uchodźców do nieznanych miejsc”.

W kategorii Feature główną nagrode otrzymała fotoreporterka The Boston Globe – Jessika Rinaldi, za „surową i odkrywczą opowieść o chłopcu, który stara się znaleźć życiową równowagę”. Chłopiec po utracie dachu nad głową żyje na polach kempingowych, gdzie musi zmagać się z ciężką rzeczywistością.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej organizacji.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Obama, tym razem z kosmosu... Fujifilm prezentuje smartfonową drukarkę do kwadratowych zdjęć instax SHARE SP-3 Polaroid PoGo ? podręczna drukarka zdjęć, pierwsze testy Adapter Lee 100 Tandem pozwoli na umieszczenie filtrów pod różnym kątem iLovePhotos - katalog zdjęć z rozpoznawaniem twarzy Panasonic do zadań specjalnych, czyli Lumix FT1 Szpiegowski latawiec, który robi zdjęcia Adobe Summit nie obędzie się z powodu epidemii koronawirusa Ruszają wystawy i warsztaty ze wschodzącą gwiazdą polskiej fotografii Nowy rekord na aukcji sztuki. Zdjęcie Witkacego sprzedane za 170 tysięcy złotych Ruszył zimowy Cashback Canona - 80D i 77D kupisz 430 zł taniej Algorytm, który potrafi naśladować styl najlepszych fotografów

Popularne w tym tygodniu:

Fotografowie i dziennikarze atakowani przez policję w USA. Są poszkodowani Protesty po śmierci George'a Floyda. Ulice USA płoną Shutterstock zmienia sposób rozliczeń. Fotografowie są wściekli i robią petycję