Konkurs Nikon-Walkley Awards 2016, czyli australijski odpowiednik Pulitzera

Konkurs Nikon-Walkley Awards 2016, czyli australijski odpowiednik Pulitzera

Prestiżowa nagroda Walkley Awards, jest australijskim wyróżnieniem w kategorii dziennikarstwa, którego korzenie sięgają lat 50 XX wieku. Konkurs obejmuje ponad 30 kategorii i uznawany jest za australijski odpowiednik Pulitzera. Około roku 2000, Walkley Awards zostało połączone z fotograficznym konkursem Nikon Press Photographer of the Year Awards, który odbywał się od 1969 r. Tak powstało fotograficzne wyróżnienie nagradzane równocześnie z Walkley Awards i przyjęło nazwę Nikon-Walkley Awards.
Prestiżowa nagroda Walkley Awards, jest australijskim wyróżnieniem w kategorii dziennikarstwa, którego korzenie sięgają lat 50 XX wieku. Konkurs obejmuje ponad 30 kategorii i uznawany jest za australijski odpowiednik Pulitzera. Około roku 2000, Walkley Awards zostało połączone z fotograficznym konkursem Nikon Press Photographer of the Year Awards, który odbywał się od 1969 r. Tak powstało fotograficzne wyróżnienie nagradzane równocześnie z Walkley Awards i przyjęło nazwę Nikon-Walkley Awards.
Źródło zdjęć: © © Jason Edwards / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Mikołaj Rożek
08.11.2016 12:00, aktualizacja: 26.07.2022 18:46

Walkley Awards to odbywający się co roku w Australii konkurs, nagradzający wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa. Jedną z części plebiscytu jest Nikon-Walkley Awards, skupiająca się na dokonaniach fotografów i fotoreporterów.

Każdego roku organizatorzy otrzymują tysiące prac, które oceniane są dwustopniowym systemem na wzór Pulitzera. W początkowej fazie po otrzymaniu wszystkich zgłoszeń, jury składające się z wyselekcjonowanych australijskich specjalistów medialnych rekomenduje po trzech finalistów w każdej kategorii.
Każdego roku organizatorzy otrzymują tysiące prac, które oceniane są dwustopniowym systemem na wzór Pulitzera. W początkowej fazie po otrzymaniu wszystkich zgłoszeń, jury składające się z wyselekcjonowanych australijskich specjalistów medialnych rekomenduje po trzech finalistów w każdej kategorii.© © Eddie Jim / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
W przypadku nagród fotograficznych objętych Walkley Awards w skład jury wchodzi pięć osób, gdzie w kategoriach typowo dziennikarskich, tylko trzy osoby. Gdy jurorzy podejmą decyzję, przekazują wyniki swojej debaty zarządowi Walkley, który typuje zwycięzców.
W przypadku nagród fotograficznych objętych Walkley Awards w skład jury wchodzi pięć osób, gdzie w kategoriach typowo dziennikarskich, tylko trzy osoby. Gdy jurorzy podejmą decyzję, przekazują wyniki swojej debaty zarządowi Walkley, który typuje zwycięzców.© © Marc McCormack / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
W tym roku nadesłane zdjęcia oceniali: fotograf David Callow, fotograf Kirk Gilmore, fotograf i nauczyciel Australijskiego Centrum Fotograficznego Glenn Lockitch, redaktor Australian Associated Press Sam Mooy oraz dziennikarz i fotograf Alison Stieven-Taylor.
W tym roku nadesłane zdjęcia oceniali: fotograf David Callow, fotograf Kirk Gilmore, fotograf i nauczyciel Australijskiego Centrum Fotograficznego Glenn Lockitch, redaktor Australian Associated Press Sam Mooy oraz dziennikarz i fotograf Alison Stieven-Taylor.© © Marc McCormack / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Prace fotograficzne nadsyłano w kategoriach: News Photography, Sports Photography, Photographic Essay, a także w trzech wyróżnionych przez Nikona:** Nikon-Walkley Portrait Prize, Nikon-Walkley Community/Regional Prize oraz Nikon-Walkley Press Photographer of The Year**.
Prace fotograficzne nadsyłano w kategoriach: News Photography, Sports Photography, Photographic Essay, a także w trzech wyróżnionych przez Nikona:** Nikon-Walkley Portrait Prize, Nikon-Walkley Community/Regional Prize oraz Nikon-Walkley Press Photographer of The Year**.© © Eddie Jim / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Kategorie Nikona zostały już nagrodzone, fotografem roku został** Andrew Quilty z Foreign Policy**, zdjęciem 42-latka zabitego podczas bombardowania w Afganistanie w październiku 2015 r.
Kategorie Nikona zostały już nagrodzone, fotografem roku został** Andrew Quilty z Foreign Policy**, zdjęciem 42-latka zabitego podczas bombardowania w Afganistanie w październiku 2015 r.© © Andrew Quilty / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Nagroda za zdjęcie portretowe powędrowała do** Briana Casseya z News Corp Australia**, który uwiecznił pobitego uchodźcę.
Nagroda za zdjęcie portretowe powędrowała do** Briana Casseya z News Corp Australia**, który uwiecznił pobitego uchodźcę.© © Brian Cassey / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Fotografia regionalna autorstwa** Marca McCormacka** otrzymała trzecią nagrodę Nikona. Laureaci zostali nagrodzeni** sprzętem Nikona o wartości 5000 dolarów**.
Fotografia regionalna autorstwa** Marca McCormacka** otrzymała trzecią nagrodę Nikona. Laureaci zostali nagrodzeni** sprzętem Nikona o wartości 5000 dolarów**.© © Marc McCormack / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Zwycięzcy w pozostały kategoriach zostaną ogłoszeni na uroczystej, 61 gali rozdania nagród Walkley Awards, które odbędą się 2 grudnia 2016.
Zwycięzcy w pozostały kategoriach zostaną ogłoszeni na uroczystej, 61 gali rozdania nagród Walkley Awards, które odbędą się 2 grudnia 2016.© © David Maurice Smith / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Obraz
© © Danella Bevis / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Obraz
© © Alex Coppel / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Obraz
© © Andrew Quilty / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Obraz
© © Cameron Spencer / [NikonWalkley Awards](http://www.walkleys.com/2016photofinalists/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)