Sony World Photography Awards 2017 - poznajcie zwycięzców największego konkursu fotograficznego świata
Fotografem Roku został Frederik Buyckx, którego cykl ”Whiteout” pokazuje serię zmian w naturze nadchodzących wraz z zimą. Jury nagrodziło także wielu innych profesjonalnych fotografów oraz mnóstwo świetnych zdjęć.
20.04.2017 | aktual.: 21.04.2017 10:57
Kwietniowego wieczora, podczas uroczystej gali w hotelu Hilton przy Park Lane w Londynie, ogłoszono nazwiska zwycięzców największego konkursu fotograficznego świata: Sony World Photography Awards 2017. W tym roku fotografowie z 183 krajów wysłali aż 227 tysięcy zgłoszeń. To o 25 proc. więcej niż rok temu i kilkukrotnie więcej niż podczas pierwszej edycji konkursu w 2008 roku.
Laureatem konkursu, który otrzymał główną nagrodę L'Iris d'Or oraz tytuł Fotografa Roku, został pochodzący z Belgii Frederik Buyckx. Fotograf zaprezentował genialną serię ”Whiteout", która zdobyła zarazem 1. miejsce w kategorii "Krajobraz". Co ciekawe, jak przyznał sam Buyckx w czasie konferencji prasowej, na co dzień zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażową. Belg fotografuje ludzi i ich historie, a nie krajobrazy.
Seria ”Whiteout” dotyczy tematyki zimy. Fotografie pokazują serię zmian w naturze, które nadchodzą z tą porą roku. Jurorzy zwrócili uwagę na elegancję i piękno prezentowane w cyklu. Seria powstawała na Bałkanach, w Skandynawii i centralnej Azji, gdzie ludzie żyją w bliskim kontakcie z naturą i muszą mierzyć się z trudnymi warunkami pogodowymi w pojedynkę.
Frederik Buyckx urodził się w 1984 roku w Antwerpii. Jest niezależnym fotografem pracującym między innymi dla belgijskiej gazety "De Standaard". Znalazł się również w gronie finalistów konkursu ZEISS Photography Award 2017. Wraz z tytułem Fotografa Roku Buyckx otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy dolarów.
W czasie gali w Londynie poznaliśmy również zwycięzców kategorii profesjonalnych. Najlepsi okazali się:
Donghi (I miejsce), Julien Chatelin (II miejsce), Diego Mayon (III miejsce)
Sabine Cattaneo (I miejsce), Gao Peng (II miejsce), Alexander Anufriev (II miejsce)
Tasneem Alsultan (I miejsce), Li Song (II miejsce), Lorenzo Maccotta (III miejsce)
Sandra Hoyn (I miejsce), Christina Simons (II miejsce), Alice Cannara Malan (III miejsce)
Frederik Buyckx (I miejsce), Kurt Tong (II miejsce), Peter Franck (III miejsce)
Will Burrard-Lucas (I miejsce), Ami Vitale (II miejsce), Christian Vizl (III miejsce)
Henry Agudelo (I miejsce), Shinya Masuda (II miejsce), Christoffer Askman (III miejsce)
Yuan Peng (I miejsce), Eduard Korniyenko (II miejsce), Jason O'Brien (III miejsce)
George Mayer (I miejsce), Romina Ressia (II miejsce), Renshi Chen (III miejsce)
Alessio Romaenzi (I miejsce), Joe Raedle (II miejsce), Ivor Prickett (III miejsce)
Inne wyróżnienia
Kategoria otwarta
Fotografem roku w konkursie otwartym został Alexander Vinogradov z Rosji. Zaprezentował on portret zatytułowany ”Mathilda”. Jego zdjęcie przedstawia małą dziewczynkę, a inspiracją do jego wykonania był film ”Leon zawodowiec”. Fotografia została wybrana spośród zdjęć zaprezentowanych 28 marca w ramach zwycięzców kategorii otwartej.
Kategoria młodzieżowa
W kategorii młodzieżowej najlepsza okazała się Katelyn Wang z USA. 16-letnia uczennica z kalifornijskiego Los Angeles zaprezentowała zdjęcie ”Na szczycie świata” w ramach tematu określonego przez organizatorów (”Piękno”). Pokazuje ono widok znad jeziora Pehoe w parku narodowym Torres del Paine w Chile.
Konkurs studencki
Fotografem Roku w kategorii studenckiej została Michelle Daiana Gentile z Argentyny. 21-letnia fotografka uczy się w Escuela de Fotografia Motivarte i zaprezentowała cykl pod tytułem ”Only Hope”. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu studenckiego były emocje. Fotografka zaprezentowała serię, którą zrealizowała podczas 10-dniowego pobytu w starej papierni w Argentynie.
Odznaczenie dla Martina Parra
Poza konkursem odznaczony nagrodą za wybitny wkład w fotografię został Martin Parr, członek najbardziej prestiżowej agencji fotograficznej na świecie – Magnum Photos. Parr w swojej pracy koncentruje się na detalach życia codziennego, co dodaje smaczku szarej rzeczywistości. Brytyjczyk został doceniony za niepowtarzalny język wizualny i ciągłe pokonywanie barier fotografii.
W przeszłości tą nagrodą zostali uhonorowani tacy fotografowie, jak: Mary Ellen Mark, William Eggleston, Eve Arnold, Brude Davidson, Marc Riboud, William Klein, RongRong & inri, Elliott Erwitt oraz Phil Stern.
Wystawa ”Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017” będzie gościła w londyńskim Somerset House w dniach 21.04 – 7.05.2017. Podczas ekspozycji będą również dostępne liczne prace, książki i filmy Martina Parra oraz bardzo rzadkie czarno-białe zdjęcia z jego fotograficznych początków.
Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie na stronie internetowej World Photo Organisation.