Sony World Photography Awards 2017. Jury wybrało najlepsze pojedyncze zdjęcie z Polski i całego świata
28.03.2017 12:14, aktual.: 29.03.2017 13:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jury konkursu Sony World Photography Awards 2017 ogłosiło zdobywcę nagrody Poland National Award. Jest nim Arek Rataj, autor zdjęcia zatytułowanego „116”. Zapytaliśmy autora, jaka jest historia powstania jego fotografii.
Sony World Photography Awards to największy na świecie konkurs fotograficzny. Jedną z jego części jest program National Awards, w którym uczestniczą fotografowie o dowolnym poziomie umiejętności z 65 krajów na świecie. Celem programu jest wyłonienie najlepszego pojedynczego zdjęcia autorstwa lokalnego fotografa.
W tym roku zwycięzcą polskiej części National Awards w konkursie Sony World Photography Awards został Arek Rataj. Zwycięskie zdjęcie nosi tytuł „116”. Fotografia powstała w Chinach i ukazuje odbicie mężczyzny jadącego autobusem. Fotograf pochodzi z Chorzowa, a jego obecnym miejscem zamieszkania jest stolica Kataru Doha, gdzie pracuje jako dziennikarz, fotograf uliczny i nauczyciel. Rataj studiował socjologię i dziennikarstwo. Ukończył Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu z tytułem magistra komunikacji społecznej. W latach 2011–2016 zajmował się nauczaniem języka w Europie (Anglia), Ameryce Środkowej (Honduras) i Azji (Chiny). Kolejne miejsca w konkursie Poland National Award zajęli:
Ogłoszono także zwycięzców i laureatów wszystkich 65 konkursów National Awards. Ich prace można zobaczyć na stronie www.worldphoto.org.
O twórczości Arka pisaliśmy już kiedyś, ale teraz przyjrzeliśmy się razem z Marcinem historii tej zwycięskiej fotografii.
Jak podkreśla autor w rozmowie z WP Fotoblogia, tematem zdjęcia nie jest jednak smog czy zanieczyszczenie środowiska, ale człowiek i przypadek. Zdjęcie „116” jest częścią większej serii i powstało w północno-wschodnich Chinach, 290 km od Pekinu, w mieście Shijiazhuang (stolica prowincji Hebei) - jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Azji. Rataj spędził tam niemal 3 lata, ucząc języka angielskiego. Zapytaliśmy Arka, jak powstało to zdjęcie.
Czy w tym kadrze należy upatrywać się jakiegoś głębszego przesłania z Państwa Środka?
Fotografia wykorzystuje dosyć popularny i zarazem atrakcyjnym wizualnie motyw odbicia, co nadaje mu głębi. Osobiście uwielbiam tego typu fotografie. Oprócz tego, widać, że kadr dzieli się na pół, a także zastosowano tu klasyczny układ kompozycyjny z mocnym punktem.
Będę mieć przyjemność osobiście obejrzeć nagrodzone zdjęcie Arka Rataja, które będzie prezentowane obok prac innych zwycięzców i finalistów na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr – 2017 w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja. Jak co roku wybieram się na galę oraz wystawę SWPA. Tymczasem zapraszam do obejrzenia innych fotografii Arka.