Aparaty kompaktowe na zimę - 6 propozycji

O tym, że niskie temperatury nie służą naszym aparatom kompaktowym, wiedzą chyba wszyscy. By uniknąć związanych z tym kłopotów, producenci podają zalecaną temperaturę pracy urządzenia. Czy zima musi oznaczać przerwę dla fotografa? Które aparaty kompaktowe sprawdzą się zimową porą? Oto 6 najciekawszych propozycji.

Fot. National Library NZ on The Commons / Flickr
Fot. National Library NZ on The Commons / Flickr
Łukasz Łusiak

O tym, że niskie temperatury nie służą naszym aparatom kompaktowym, wiedzą chyba wszyscy. By uniknąć związanych z tym kłopotów, producenci podają zalecaną temperaturę pracy urządzenia. Czy zima musi oznaczać przerwę dla fotografa? Które aparaty kompaktowe sprawdzą się zimową porą? Oto 6 najciekawszych propozycji. 

Zima już w pełni. Fotografowanie o tej porze roku nie każdemu jest w smak, jednak wielu z Was z pewnością wybiera się niebawem na śnieżne, narciarskie urlopy. I tutaj zaczynają pojawiać się pytania typu: jaki aparat cyfrowy wybrać? Jak go chronić, aby jak najlepiej utrwalić niezapomniane, śnieżne przygody?

Dla większości aparatów kompaktowych zalecana temperatura pracy wynosi 0 stopni Celsjusza. Dla fotografów w naszym kraju, w którym temperatury zimą nierzadko spadają poniżej –15 stopni Celsjusza, mróz może stanowić więc nie lada wyzwanie.

Aparaty kompaktowe, które pracują przy niskich temperaturach, mogą szaleć. Objawy są różne - działanie może być spowolnione lub aparat może w ogóle przestać pracować. Przy mrozie z naszym sprzętem dzieją się naprawdę ciekawe rzeczy: ekrany LCD nabierają bezwładności i spada kontrast, obiektywy działają z większymi oporami - gęstnieją smary, plastiki w niskich temperaturach stają się kruche, baterie starczają na krócej.

Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest nienarażanie sprzętu na duże kontrasty cieplne - ważne, aby aparat nie zmieniał radykalnie temperatur. Sprzęt trzeba przyzwyczaić do warunków panujących na zewnątrz.

Inną metodą, która pozwala na spokojne fotografowanie zimą, jest wyposażenie się w aparat kompaktowy, który poradzi sobie w takich warunkach. Musi on być wodoszczelny, mieć wytrzymałą baterię, a przede wszystkim powinien być odporny na niskie temperatury. Poniżej przedstawiamy najciekawsze aparaty kompaktowe, dla których zima nie będzie straszna.

Obraz

Osoby stale śledzące fotograficzne nowości bez problemu rozszyfrują oznaczenie "TOUGH” (co tłumaczy się jako twardy, mocny czy wytrzymały). Jest to kontynuacja unikalnej linii Olympus SW, czyli ekstremalnie odpornych aparatów kompaktowych w sam raz do zimowej fotografii.

Odporny na niskie temperatury, wilgoć i upadki aparat z dotykowym ekranem, który możemy obsługiwać w rękawiczkach. Olympus mju TOUGHT-8010 to naprawdę dobry pomysł na śnieżne szaleństwo. Cyfrówka jest odporna na wodę (do 10 metrów), upadki (do 2 metrów), obciążenie (do 100kg) i mróz (do -10 st. C).

Aparat wyposażono w szerokokątny obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 28 do 140 mm, f/3.9 – 5.9), 14-megapikselową matrycę oraz wyświetlacz LCD 2,7 cala o rozdzielczości 230 tys. punktów. Kompakt umożliwia wykonywanie zdjęć z czułością ISO od 80 do 1600.

W mju TOUGH-8010 znajdziemy wiele zaawansowanych technologii, w tym: technologię Zaawansowanej Detekcji Twarzy, funkcję Zdjęcie w Uśmiechu, Technologię Kompensacji Cienia, tryb Inteligentnej Automatyki oraz Tryb Upiększania.

Obraz

Po udanym debiucie na rynku wytrzymałych kompaktowych aparatów Lumix DMC - FT1 Panasonic zaprezentował jego następcę, model Lumix DMC-FT2. Aparat można upuścić z wysokości 2 m lub nurkować z nim do 10 m. Kompakt jest też odporny na 10-stopniowe mrozy.

Lumixa wyposażono w 14-megapikselową matrycę CCD oraz stabilizowany obiektyw z 4,6-krotnym zoomem LEICA DC (odpowiednik 28 – 128 mm, f/3.3 - 5.9). Aparat Panasonica wykorzystuje procesor Venus Engine HD, co pozwala na rejestrację filmów HD 720p z prędkością 30 kl./s i dźwiękiem w formacie AVCHD Lite.

Filmy obejrzymy na 2,7-calowym ekranie LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów i zapiszemy na kartach SD/SDHC/MMC. Kompakt ma aż 26 trybów tematycznych, w tym popularne identyfikowanie i zapamiętywanie twarzy.

Obraz

Ma też odpowiednie uszczelnienia, które powodują, że kurz nie jest mu straszny. Znajdziemy w nim funkcję Inteligentnego trybu panoramy – pozwala ona na automatyczne łączenie serii zdjęć w obraz o bardzo szerokim kącie. Udoskonalone przetwarzanie zapewnia wykonanie dobrej panoramy, nawet wtedy, gdy w kadrze znajdują się ruchome obiekty.

Inną ciekawa opcją jest Tryb wyraźnego ruchu – używając go, otrzymujemy wyraźne, mniej rozmyte zdjęcia w słabym świetle. Wszystko to dzięki łączeniu serii sześciu klatek w jeden obraz cechujący się mniejszymi szumami.

Obraz

Kompakt wyposażono w 10-megapikselową matrycę CCD o rozmiarze 1/2.3 cala oraz szerokokątny obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 28 – 140 mm, f/3.5 - 5.5). Ten ciekawy aparat kompaktowy pozwala na korzystanie z czułości ISO od 50 do 6400. Z tyłu aparatu znajdziemy 2,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów.

Choć nie należy do najpiękniejszych, jest idealny do fotografowania w ekstremalnych warunkach zimowych. Jego atuty to solidna i trwała obudowa z gumy – wodoodpornej (2 godziny do 5 m głębokości), chroniącej przed kurzem (6 poziom zabezpieczenia) i wstrząsami (radzi sobie z upadkiem z 2 m). Można na nim pracować w temperaturze do -10 stopni Celsjusza.

Jest również odporny na niektóre substancje chemiczne. Wszystkie przyciski i pokrętła w aparacie są na tyle duże, aby zapewnić łatwą obsługę aparatu nawet wtedy, gdy mamy założone rękawiczki. Wyposażono go w 12-megapikselową matrycę CCD o czułościach od ISO 64 do ISO 3200 oraz szerokokątny obiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik 28-140 mm, f/3.5-5.5).

Pozwala to na wykonywanie zdjęć w miejscach, gdzie jest ograniczone pole manewru. Aparat ma również jasny, duży 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 920 tys. pikseli. Ekran pokryto powłoką antyrefleksyjną, dzięki czemu wyświetlany obraz jest lepiej widoczny na zewnątrz podczas słonecznej pogody. Może być zasilany dwoma bateriami typu AAA lub dedykowanym akumulatorem DB-65, który pozwala na wykonanie ok. 360 zdjęć.href="http://www.ricoh.com/r_dc/g/g700/">

[h3]Cena: od 1995 zł[/h3]

Obraz

Casio Exilim EX-G1 to zdecydowanie najpiękniejszy aparat kompaktowy z tego grona i chyba jedna z najseksowniejszych cyfrówek w ogóle. Podstawowa specyfikacja obejmuje matrycę o rozdzielczości 12,1 megapiksela, 3-krotny zoom optyczny (38-114 mm w formacie małoobrazkowym) oraz 2,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli.

Czułość ISO możecie wybierać z zakresu od ISO 64 do ISO 3200. Aparat jest odporny na upadek z wysokości 2,13 m, wodoodporny do 3 m oraz mrozoodporny do -10 stopni C. Kilka miesięcy temu szczegółowo go dla Was przetestowaliśmy.

Cena: od 835

To tylko niektóre aparaty kompaktowe na zimę. Który z nich - Waszym zdaniem - najlepiej nadaje się na zimę? Jeśli znacie inne aparaty kompaktowe, które sprawdzą się w zimie, dajcie znać w komentarzach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)