Backup 3-2-1 to zasada, którą powinien znać każdy fotograf [wideoporadnik]

3 kopie, 2 typy nośników i 1 kopia poza domem - to zapewni bezpieczeństwo Waszych danych. Ale jak wykorzystać to w praktyce? Podpowiadam w moim wideoporadniku.

Utrata danych to okrutnie bolesne przeżycie. Pół biedy jeśli stracimy dawno oddane i zapłacone zlecenia, do których nie mamy żadnego sentymentu. Jednak idąc tropem prawa Murphiego w razie awarii pewnie stracimy nieoddane zlecenia lub najważniejsze pamiątki naszego życia.

©Jakub Kaźmierczyk

Jest jednak bardzo prosta zasada, dzięki której nasze dane pozostaną maksymalnie bezpieczne. To tzw. zasada 3–2-1, w której, pamiętając o kilku prostych rzeczach, drastycznie obniżamy ryzyko utraty danych. Wszystko wyjaśniam w moim pierwszym odcinku cyklu o archiwizacji danych.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Strzelając stock, uważaj na... meble Efektywna obróbka wakacyjnych krajobrazów w Gimpie [wideoporadnik] Obróbka męskich portretów [wideoporadnik] Szybka zmiana kolorystyki w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Co to jest telekonwerter? Jak zabezpieczyć obiektywy w czasie podróży - video Pentax Q - bezlusterkowiec z matrycą z kompaktów Nikon zainteresowany systemem operacyjnym ze smartfonów? Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? 5 prostych trików od profesjonalisty RAW vs JPG: Kiedy i dlaczego warto fotografować w RAW-ach? Twoja popularność na Instagramie nie oznacza, że robisz dobre zdjęcia Gdzie kończy się fotografia hobbystyczna, a zaczyna profesjonalizm?

Popularne w tym tygodniu:

Zdjęcia świąteczne - jak dobrze zrobić? Przydatne wskazówki dla każdego Rozdzielczości HD co to jest? Poradnik dla każdego Co filmować, żeby zarabiać na filmach stockowych Jak robić zdjęcia ultrafioletowe? Tego nie widzi ludzkie oko Jaki futerał na aparat wybrać i na co zwrócić uwagę? Poradnik zakupowy Lampa fotograficzna – jaką wybrać i co warto wiedzieć? Poradnik dla początkujących