Strażnik przerażających superkomórek burzowych z Teksasu

Fotograf z Teksasu w USA Mike Mezeul II zajmuje się różnymi rodzajami fotografii - od sportu, przez śluby po koncerty. Jednak tym, co przykuło naszą uwagę, są zdjęcia superkomórek burzowych.

Mike Mezeul II od 15 lat tropi i fotografuje superkomórki burzowe oraz niezwykłe chmury nazywane zjawiskiem mamma.

Jak możemy przeczytać na Wikipedii: „Superkomórki burzowe to najgroźniejsza odmiana chmur burzowych: mogą powodować ulewne opady, grad wielkości piłeczki golfowej, porywiste wiatry, a czasami niszczycielskie tornada. Superkomórka jest szczególnym rodzajem pojedynczej komórki burzowej, która może utrzymywać się przez wiele godzin i przemierzać setki kilometrów".

„Chmury tego typu są odpowiedzialne za powstawanie większości silnych tornad i opadów gradu o dużych rozmiarach. Najwięcej tego typu burz tworzy się w środkowej części Stanów Zjednoczonych w tzw. alei Tornad. Superkomórki występują również w innych rejonach świata, wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie tornadami (pojawiają się w dużej części Europy, również w Polsce)".

Formowanie się superkomórki burzowej możecie obejrzeć na filmie poklatkowym, który prezentowaliśmy Wam jakiś czas temu: Przerażający timelapse, który pokazuje formowanie się mezocyklonu.

Z kolei zjawisko mamma, czyli inaczej mammatus to charakterystyczne wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury, które wyglądem przypominają wymiona.

Wikipedia podaje: „Odmiana ta występuje zwłaszcza przy chmurach stratocumulus i cumulonimbus u ich podstawy lub, jak to ma najczęściej miejsce u cumulonimbusa, w dolnej części kowadła. Tę odmianę obserwuje się czasem u chmur cirrus, prawdopodobnie wówczas, gdy pochodzą one z rozpadającego się kowadła chmury cumulonimbus".

Zobacz również: Obróbka na życzenie - porto [wideoporadnik]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Oniryczne podwodne portrety autorstwa Morgana Halasa Zobacz najlepsze zdjęcia zaręczynowe 2019 roku Tomek Albin pokazuje, o co naprawdę chodzi w fotografii reklamowej Tak rodzą kobiety. Niesamowite zdjęcia z porodów, które zebrano i wyróżniono w największym tego typu konkursie fotograficznym na świecie W portrecie najważniejsze są emocje. Wspaniałe zdjęcia Dawida Garwola Melancholia skandynawskich domków w projekcie Brit Marie Bye Fotograf zastał tę scenę na weselu. To się nazywa wyczucie kadru! Historia w kolorze. Archiwalne zdjęcia koloryzowane przez Danę Kellera Araukanie to aborygeni z Argentyny. Oto ich niesamowite portrety Nic tu nie jest takie, jak się wydaje. Poznaj świat abstrakcji Aditya Aryanto Przepiękne krajobrazy Litwy, widzianej z lotu ptaka Mama pięciorga pokazała zdjęcia brzucha bez retuszu. Ma powód do dumy!

Popularne w tym tygodniu:

Koty i ludzie są bardziej podobni niż myślisz. Te zdjęcia to niezbity dowód Tygrys tulący drzewo to najlepsze zdjęcie dzikiej przyrody 2020 roku Koronawirus w Polsce. Strefa Zero, czyli Wojewódzki Szpital Specjalistyczny MEGREZ w Tychach okiem Wiktorii Kot Słonie na wysypisku śmieci. Zdjęcie podbiło serca jurorów Zdjęcie dnia. Targi "AntyCovid Expo" w Krakowie Jak wyglądają śluby podczas pandemii? Te zdjęcia mówią wszystko Kim był Carl Gauss? Na pewno znasz jego nazwisko z Photoshopa Zdjęcie dnia. Konflikt między Armenią i Azerbejdżanem trwa Zdjęcie dnia. Setki samochodów stoją jak wojsko Jak wyglądałyby księżniczki Disneya, gdyby były prawdziwe? Zdradza to SI