Profilowanie aparatu przy użyciu X-Rite Color Checker [wideoporadnik]

Zarówno na forum, jak i w komentarzach pod ostatnim poradnikiem pojawiły się pytania o tworzenie profilu aparatu. Dziś pokazuję, jak to zrobić w oparciu o X-Rite Color Checker.

X-Rite Color Checker

X-Rite Color Checker

Zrób to sam — fotografowanie wody [wideoporadnik]

Tworzenie profilu aparatu jest bardzo ważne, szczególnie wtedy, gdy barwy na fotografiach muszą być maksymalnie wiernie oddane. Profil aparatu można stworzyć za pomocą Color Checkera i odpowiedniego oprogramowania. Ja w poradniku korzystam z karty firmy X-Rite oraz programu DNG Profile Editor pobranego ze stron Adobe Labs.

Niestety Color Checker nie jest tani, bo kosztuje około 300 zł, ale jeśli kupuje go grupa znajomych fotografów, koszty się podzielą. Pojawiły się również głosy na temat drukowania Color Checkera. Nie warto, bo kolory na pewno nie zostaną oddane tak jak przy użyciu oryginalnego produktu. Mam nadzieję, że poniższy poradnik pozwoli Wam w prosty sposób stworzyć profil aparatu, a Wasze zdjęcia będą jeszcze lepsze!

Zapraszam również na forum.fotoblogia.pl, możecie się tam dzielić swoimi opiniami na temat wideoporadników i zgłaszać swoje propozycje tematów.

Zobacz również: Rozwiązanie problemu z kolorami przy wywoływaniu plików RAW

Zobacz więcej artykułów z serii: Jak obrabiać pliki RAW?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość!