Kalibracja monitora z użyciem X‑Rite i1 Display 2 [wideoporadnik]

© Jakub Kaźmierczyk
© Jakub Kaźmierczyk
Jakub Kaźmierczyk

08.06.2012 11:40, aktual.: 26.07.2022 20:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ostatnio sporo mówimy o kalibracji różnych urządzeń, dlatego w zeszłym tygodniu zabrałem się za profilowanie aparatu, ale chyba najważniejszą rzeczą jest skalibrowanie monitora. Dziś pokażę Wam, jak zrobić to za pomocą kolorometru.

Kalibracja  monitora to temat rzeka i wielu z Was może mi zarzucić, że robię to nie tak, jak trzeba, czy złym urządzeniem. Mimo to kalibracja monitora, który nie ma szerokiego gamutu, jak najbardziej ma sens. Poradnika nie kieruję do profesjonalistów używających specjalnych świetlówek w pomieszczeniach i generalnie na co dzień zajmujących się zarządzaniem barwą. Zależy mi na tym, żeby pokazać mniej zaawansowanym użytkownikom, jak osiągnąć poprawną kolorystykę na nawet niedrogim monitorze.

Wiele osób używa źle ustawionych monitorów - rozkręcając wartości kontrastu czy jasności, traci się mnóstwo szczegółów. Gdy umieszczałem swoje zdjęcia na forach internetowych, często słyszałem, że są poprzepalane. Prosiłem wtedy użytkowników o przygaszenie monitorów i nagle pokazywały się szczegóły w światłach. Same kolory pozostają również nie bez znaczenia, ale o tym dowiecie się więcej z poniższego wideo.

Do poradnika użyłem kalibratora X-Rite i1 Display 2 i systemu OSX Lion. Wcześniej kalibrowałem monitor na systemie Windows 7 i dołączone oprogramowanie  Eye Match było bardziej rozbudowane. W filmie stosuję maksymalnie neutralnych rozwiązań, często zalecanych przez X-Rite, aby poradnik trafił do jak najszerszego grona naszych Czytelników.

Jeśli pracujecie w jednakowych warunkach oświetleniowych, warto zmierzyć tzw. target luminancji, aby monitor świecił z odpowiednim natężeniem. Jeśli natomiast fotografujecie w zróżnicowanych warunkach, stwórzcie kilka profili dla różnego natężenia oświetlenia. Kalibrator to również dość duży wydatek, więc podobnie jak w przypadku Color Checkera można kupić go na spółkę ze znajomymi fotografami. Zwróćcie też uwagę na zniżki studenckie!

Zapraszam na forum.fotoblogia.pl, możecie się tam dzielić swoimi opiniami na temat wideoporadników i zgłaszać swoje propozycje tematów.

Kalibracja monitora z użyciem X-Rite i1 Display 2 [wideoporadnik]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)