6 metod, jak rozbudzić pierwszą miłość do fotografii

Fotografuj to, co kochasz

Fotografuj to, co kochasz

Zniechęcony, bez kreatywnych pomysłów, wiecznie narzekający — znudzony fotograf jest gorszy niż stara baba. Co zrobić, aby ciągle kreatywnie patrzeć przez wizjer? Rozbudzić w sobie pierwszą miłość do fotografii. Oto 6 sprawdzonych metod, jak osiągnąć ten stan.

Zapchaj kartę pamięci lub ogranicz ilość zdjęć do minimum

Podczas Slot Art Festiwalu poszedłem na całość i zapełniłem wszystkie karty. Fot. Krzysztof Basel

W większości dziedzin życia najlepiej jest osiągać równowagę. Dotyczy to także fotografii. Zasady są jednak po to, aby je łamać i czasem trzeba podejść do sprawy kontrastowo. Jeśli brakuje Ci pomysłu na zdjęcia, to poszukaj go w praktyce. Weź aparat, pójdź na spacer, wyjedź na weekend i fotografuj wszystko, co może Cię zainteresować, aż do zapełnienia kart. To świetna metoda na rozkręcanie się, złapanie dobrego kadru w wizjerze, zainspirowanie się otaczającą rzeczywistością.

Z drugiej strony niektórzy mają problem ze zbyt dużą ilością wykonywanych fotografii, co na dłuższą metę może prowadzić do impotencji kreatywności. W takiej sytuacji wyobraź sobie, że w Twoim aparacie zamiast elektronicznej matrycy znajduje się światłoczuła klisza z 24 lub 35 klatkami.

Fotografując z taką świadomością z pewnością, będziesz bardzo szczegółowo selekcjonować kadry, zastanawiać się kilka razy, zanim naciśniesz spust. O to tu właśnie chodzi - duża koncentracja na uchwyceniu odpowiedniego kadru czy światła może Ci bardzo pomóc. Zwrócisz uwagę na odpowiedni dobór tła, poczekasz spokojnie na idealne światło, a może dostrzeżesz subtelny uśmiech na twarzy swojej modelki?

Nie marnuj świetnych kadrów

Wróbelek uchwycony w czasie oczekiwania na autobus. Fot. Krzysztof Basel

Zobacz również: Interaktywne galerie w Lightroomie - szybko, prosto i przyjemnie

?Dlaczego Ty ciągle nosisz ze sobą aparat?? — pytają się mnie regularnie znajomi. Fotografia jest moim życiem, pasją. Staram się fotografować wszystko, co mnie interesuje, inspiruje — chwile i ludzi, których chcę zapamiętać. Zawsze mam przy sobie iPhone'a, często staram się fotografować niedużym Panasonikiem GF-1, a na konkretne materiały zabieram lustrzankę.

Nic tak nie poprawia samopoczucia fotografa jak świetny kadr uchwycony znienacka. A nawet, jeśli dotrzeżesz rewelacyjny kadr, a nie masz przy sobie aparatu, zrób zdjęcie w głowie. Niejeden fotograf przyzna, że najlepsze fotografie ma swojej pamięci.

Nie dotykaj Photoshopa

Podczas wizyty u znajomych okazało się, że mają piękną panoramę z okna. Fot. K.Basel

Kiedy jesteś znudzony, pewnie nie chce Ci się bawić w katalogowanie, segregowanie i żmudne obrabianie zdjęć z aparatu. No pewnie ? komu się chce? Mnie też nie. Przejrzyj na szybko swoje najświeższe zdjęcia, wybierz kilka najlepszych, a resztę wrzuć na dysk lub płytę i zapomnij o nich na jakiś czas. A Twoimi ulubionymi kadrami, z których jesteś zadowolony…

Podziel się swoimi zdjęciami z innymi

Flickr, Deviantart, Facebook, a może zwykły osobisty fotoblog? Każda z tych metod jest dobra na podzielenie się z innymi swoimi zdjęciami. Fotografie są po to, aby je oglądać. Nie powinny zalegać na ostatnim sektorze zewnętrznego dysku, który podłączasz do komputera raz na miesiąc. Powinny żyć — być komentowane, pochwalane, krytykowane. To jedna ze świetnych metod na rozbudzenie kreatywności i ponowne uwielbienie fotografii.

Oglądaj niebanalne zdjęcia innych

Jak chory potrzebuje dawki witamin, aby stanąć na nogi, tak znudzony fotograf powinien chłonąć setki wybitnych zdjęć. Odkryj na nowo swoich dawnych mistrzów fotografii, zacznij dzień od przejrzenia strony ulubionej agencji (uwielbiam VII czy Magnum), ulubionego fotoblogu czy wyśmienitego magazynu o fotografii.

Zobacz także

Wrocławski koncert Mouse On The Keys z Tokio, fot. Krzysztof Basel

Uwielbiam fotografowanie ludzi ? być niemal niewidzialnym obserwatorem rzeczywistości, który w nią nie ingeruje. Po kilku miesiącach fotograficznej bezczynności wybrałem się na kilkudniowy materiał fotoreporterski. Po powrocie oprócz setek zdjęć na kartach przywiozłem coś jeszcze ? świeże spojrzenie na świat. Znów patrzyłem na życie z perspektywy aparatu ? widziałem kadry, wróciła mi wrażliwość na kolory, światło, humorystyczne relacje między ludźmi czy przedmiotami. To sprawdzona metoda na obudzenie w sobie dawnej miłości do fotografii.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie)

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?