Color Efex - usprawnienie codziennej pracy [wideoporadnik]

Color Efex to chyba najpopularniejsza wtyczka do Photoshopa. Warto poznać jej możliwości i użycie w praktyce.

Z Color Efexa korzystam od dłuższego czasu. W wielu sytuacjach bardzo usprawnia moją pracę, dzięki czemu zdjęcia obrabiane są znacznie szybciej. Jeszcze do niedawna każda z wtyczek Nik Software kosztowała kilkaset złotych, ale po przejęciu firmy przez Google, całą kolekcję możemy kupić za 150 dolarów, co wydaje się jak najbardziej rozsądną kwotą.

Color Efex to przede wszystkim kilkadziesiąt wszelkiego rodzaju filtrów, dzięki którym możemy np. zastosować cross processing, dodać kontrast, wyrównać balans bieli, dodać winietę, a to wszystko w bardzo prosty i szybki sposób. We wtyczce znajdziemy również całe mnóstwo niepotrzebnych z mojego punktu widzenia filtrów, ale dzięki dobremu systemowi katalogowania efektów, szybko dostosujemy wtyczkę do naszych wymagań.

Sam najczęściej wykorzystuję Color Efex przy zdjęciach z podróży, gdzie zależy mi przede wszystkim na ciekawym wyglądzie zdjęć, a wierność oddania barw schodzi na dalszy plan. Wtedy mogę pozwolić sobie na "drogę na skróty" i oszczędzić mnóstwo czasu korzystając z gotowych filtrów, które oferuje wtykczka.

Wszystkie efekty bez większego problemu możemy powtórzyć wykorzystując standardowe narzędzia Photoshopa, natomiast jeśli możemy coś zrobić szybciej i łatwiej, dlaczego z tego nie skorzystać? Warto wspomnieć, że cały pakiet Nik Collection możemy pobrać ze strony producenta i przez 15 dni korzystać z niego za darmo poznając jego zalety. A Wy korzystacie z tego rodzaju wtyczek w swojej pracy?

Zobacz również: Korzystanie z dwóch monitorów

Zobacz więcej artykułów z serii: Postprodukcja (wideoporadniki)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Zdjęcia jako dokumenty czasów Wszystko, co musisz wiedzieć o korektach lokalnych w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Obróbka zdjęć z Dubaju w pigułce [screencast] Trudne momenty do fotografowania podczas ślubu – jak sobie z nimi poradzić? [poradnik] Ekspresowe wyrównywanie ekspozycji na wielu zdjęciach w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Zadbaj o detal na zdjęciach, czyli odszumianie i wyostrzanie w pigułce [wideoporadnik] Specjalizacja w jednej dziedzinie fotografii Fotografia krajobrazowa – praktyczne porady dla każdego fotografa [poradnik] Radzimy, jak szybko skorygować wady obiektywu w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?