„Akcja Humanitarna", czyli Sudan Południowy w obiektywie Tomasza Woźnego
W Galerii Drugiego Planu w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach można oglądać wystawę „Akcja Humanitarna", która została przygotowana przez Polską Akcję Humanitarną. Fotografie Tomasza Woźnego przedstawiają trudną codzienność ludzi żyjących w Sudanie Południowym.

W lipcu 2011 roku, po dwóch dekadach wojny domowej, Sudan Południowy ogłosił niepodległość od Sudanu. Poprawa warunków życiowych ludności tego najmłodszego na świecie kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do wody i sanitariatów, jest niezmiernie powolna. Brakuje dosłownie wszystkiego: dróg, prądu, szkół, szpitali czy ujęć wody.

W porze suchej poszukiwania najlepszych terenów pod wypas bydła prowadzą do starć między różnymi grupami etnicznymi, dla których bydło jest podstawowym źródłem utrzymania. W porze deszczowej kraj nawiedzają długotrwałe powodzie, które ze względu na złe warunki sanitarne niejednokrotnie powodują wybuchy epidemii. Ogromne potrzeby wzrastają wraz z ciągle rosnącą liczbą ludności powracającej z uchodźstwa, a regularnie wybuchające walki rebelianckie sprawiają, że Sudan Południowy to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na planecie.

Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały zrobione w lutym 2013 podczas udzielania przez Polską Akcję Humanitarną pomocy natychmiastowej w stanie Jonglei. Tomasz Woźny, autor reportażu, tak opisuje to doświadczenie: „Jadąc do Sudanu Południowego obawiałem problemów w realizacji materiału. Zwykle w miejscach dotkniętych katastrofami lub konfliktami zbrojnymi miejscowa ludność odnosi się co najmniej nieufnie do zachodnich dziennikarzy".

„Na szczęście moje obawy okazały się w dużej mierze nieuzasadnione. Rzadko kiedy w mojej pracy zdarzają się społeczności tak otwarte i przyjaźnie nastawione jak te w Gumruk i Ayod. To co mnie najbardziej uderzyło, to stoicyzm z jakim bohaterowie moich zdjęć przyjmują swój los. Konflikty zbrojne, głód, susze i powodzie, plemienne waśnie czy wreszcie brak perspektyw na lepsze jutro – wszystko to nie złamało dotąd ducha w ludziach zamieszkujących ten spieczony słońcem zakątek Afryki. I właśnie za ten hart ducha i wolę przetrwania najbardziej szanuję Południowych Sudańczyków" - tłumaczy Tomasz Woźny.

PAH realizując swoją misję, współpracuje z fotoreporterami przy zbieraniu najwyższej klasy materiału fotograficznego ilustrującego rzeczywistość globalnego Południa. Na początku marca tego roku ukazała się książka szefowej PAH - Janiny Ochojskiej pt. „Świat według Janki", która przenikliwie mówi o tym jak pomagać naprawdę ofiarom kryzysów humanitarnych.

Tomasz Woźny - absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2007 r. fotografował konflikt w tureckim Kurdystanie, w następnym roku życie mieszkańców zniszczonej wojną Gruzji. W 2010 r. zrealizował materiał na zrujnowanym trzęsieniem ziemi Haiti. Rok później dokumentował przejście Haiti z południa na północ przez podróżnika Rafała Króla. Współpracuje z takimi tytułami jak m. in. "National Geographic Traveler", “Men's Health" czy “Runners World". Laureat nagród Grand Press Photo oraz BZ WBK Press Photo. Publikował w takich tytułach, jak: Duży Format, Rzeczpospolita, Forbes, Men’s Heath czy Polska the Times. U nas na Fotoblogia.pl pisał poradniki o fotografii.
Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Wystawa "Akcja Humanitarna" będzie czynna do 30 kwietnia 2015 r. w Galerii Drugiego Planu, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Rybnik ul. 1 Maja 91B.


Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze