Czy Parachut stanie się Spotify świata fotografii? Nowa usługa nielimitowanego wypożyczenia sprzętu fotograficznego

Parachut to nowa inicjatywa, która pretenduje do miana fotograficznego Spotify lub Netflixa. Za 149 dolarów miesięcznie abonenci mogą mieć dostęp do usługi nielimitowanego wypożyczania sprzętu fotograficznego. Jak wpłynie to na rynek?

Rynek wypożyczalni sprzętu fotograficznego w Polsce trochę kuleje. Mamy kilka dobrych miejsc, gdzie możemy za kilkaset złotych (i kilka tysięcy kaucji) wziąć dobry sprzęt na kilka dni. A co, gdyby to zmienić i pozwolić fotografom na wykupienie abonamentu? Po zapłaceniu 149 dolarów (pierwszy miesiąc – 99 dolarów), abonent otrzyma listę sprzętu, który może wypożyczyć. Do wyboru są aparaty, obiektywy, drony, akcesoria oraz różnych innych dodatki.

Kiedy sprzęt odpowiadający preferencjom na waszym profilu będzie dostępny, Parachut dostarczy go wam prosto do domu. Możecie zatrzymać sprzęt tak długo, jak potrzebujecie, a kiedy skończycie – odesłać. Wysyłka w obie strony ma być darmowa. Usługa będzie dostępna późną wiosną 2016 roku na terenie USA.

Ciekawą opcją jest to, że jeśli wypożyczony sprzęt się spodoba to będziecie go mogli odkupić po niższej cenie. Brzmi trochę jak sprawdzanie konta premium na Spotify, nie? W ogóle – to jest jak Spotify czy Netflix. Różnicą jest tylko to, że zamiast nieograniczonego dostępu do muzyki czy filmów mamy nieograniczony dostęp do sprzętu fotograficznego!

Oferta Parachut jest bardzo obszerna - mamy tam prawie wszystkie współczesne lustrzanki cyfrowe, bezlusterkowce (M 4/3, APS-C, FF), obiektywy, akcesoria, ale też aparaty analogowe. Jest w czym wybierać.

Zastanawiam się na ile zmieni to rynek sprzętu fotograficznego. Czy przez tę inicjatywę ludzie przestaną kupować tyle sprzętu? Czy przekonają się do nielimitowanego wypożyczenia na rzecz posiadania własnego sprzętu? Czas pokaże. Z pewnością taka usługa jest ciekawym rozwiązaniem dla profesjonalnych fotografów i firm, które realizują różne zlecenia, sesje wymagające przeróżnego sprzętu.

Screen ze strony http://www.parachut.co.

Myślę, że takie przedsięwzięcie dobrze przyjęłoby się w Polsce pod warunkiem, że cena byłaby niższa. Posiadanie dostępu do jakiegokolwiek sprzętu fotograficznego to bajka dla wielu fotografów, ale koszt ok. 600 zł / miesiąc mogłoby mocno zweryfikować chęci.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej – odwiedźcie stronę projektu Parachut.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Zdjęcie dnia. Wyremontowano dworzec PKS w Kielcach - słynny spodek Jak dobrze wykorzystać kask do piwa? Wsadź w niego lampy! Astronauci NASA i Roscosmos. Ostatnie ćwiczenia przed "Ekspedycją 64" Film sprzed 109 lat powiększony do 4K/60p i pokolorowany przez SI Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat BatchPhoto Espresso – wgraj zdjęcie i obrób je online Ludzie nie lubią patrzeć na zdjęcia swoich twarzy. Wyjaśniamy zjawisko Czy Twoje zdjęcia są wyjątkowe? Przekonaj się, używając wyszukiwarki GazoPa Światowy Dzień Fotografii Otworkowej 2009 Kosmiczny film poklatkowy 4K stworzony ze 109 GB zdjęć NASA Canon 50 mm f/0.95, czyli obiektyw marzeń w rękach Mathieu Sterna Colourise.sg – SI pokoloruje twoje czarno-białe zdjęcia za darmo

Popularne w tym tygodniu:

Autor plakatu do Pulp Fiction nie dostanie odszkodowania. Na dodatek został pozwany Rosyjski bloger parodiuje gwiazdy i robi to naprawdę świetnie! Widzi przez metal, skórę, czaszkę i więcej. Ta kamera to przełom w nauce! Wyjątkowy zachód Słońca na Marsie. Uchwycił go łazik Perseverance Fotografka pokazała ciemną stronę macierzyństwa. Te historie chwytają za serce Bałtyk jakiego nie znacie. Te zdjęcia zapierają dech Pojechali na safari i mało co nie przypłacili tego życiem. Słoń szarżował prosto na nich Trump znowu kontrowersyjnie. Postanowił pokazać zdjęcia Midas to kotka, która ma dwie pary uszu. Jej zdjęcia stały się absolutnym hitem! Jak działa obiektyw zmiennoogniskowy? Widać to na tym filmie Rozbierane zdjęcia i filmy na Facebooku? Meta ma sposób na poradzenie sobie z byłymi partnerami Zrób to sam: Kamerka noktowizyjna z czujnikiem ruchu