Todd Webb – legendarny fotograf, który pozostawał w cieniu sław

Todd Webb to amerykański fotograf, który dokumentował życie codzienne i architekturę Nowego Jorku, Paryża, a także rejonu zachodniego wybrzeża Ameryki. Jego życie było takie, jak jego zdjęcia - intensywne, pełne podróży i sztuki.

© Todd Webb

Pewnego dnia do "The Curator Gallery" przyszła paczka zaadresowana do ówczesnego edytora magazynu ”Life” – Billa Shapiro. Kiedy ten zobaczył jej zawartość, zaczął się zastanawiać czy to dorobek jakiegoś fotografa magazynu, którego stylu nie rozpoznaje. Jednak Bill nigdy nie słyszał o autorze tych zdjęć.

Jak się później okazało, pudełko ze zdjęciami zostało dostarczone przez Betsy Evans, przyjaciółkę fotografa Tedda Webba. Zostawił on po sobie całkiem spory dorobek. Najciekawsze jest to, że Webb nigdy nie fotografował na zlecenie magazynu ”Life”, ale często spędzał czas ze swoim przyjacielem – Gordonem Parksem. Zdarzało mu się również pracować i imprezować z takimi osobami, jak: Walker Evans, Ansel Adams, Lisette Model, Berenice Abbott, Alfred Stieglitz czy Georgia O'Keeffe.

"Kiedy jedni robili karierę, Webb zbaczał z drogi" - wspomina Bill Shapiro. Zadaniem, które obrał sobie Todd Webb, było po prostu robienie wartościowych fotografii. Czasem ta potrzeba była źródłem konfliktu między nim a edytorami na rynku komercyjnym. Ten fotograf pracował dla wielu magazynów i swojego czasu był znany, lecz to, co było dla niego najbardziej wartościowe, zostawiał dla siebie.

Zanim Todd Webb pojawił się w Nowym Jorku w latach 20. XX wieku, pracował jako makler, któremu wielki kryzys dał się we znaki. Później uzdolniony obserwator postanowił zostać poszukiwaczem złota, aż z czasem dostał pracę jako strażnik leśny. Ma na swoim koncie również kilka opowiadań, których nigdy nie opublikował. Oprócz tego Webb walczył na froncie podczas II wojny światowej.

Bill Shapiro niejednokrotnie czytał dziennik Webba. Jednym z jego ulubionych wpisów jest ten, pochodzący z 24 lipca 1946 roku: „Jestem zawalony robotą, nie mam ani chwili wolnego czasu. Wydaje się, że tak wygląda dobre życie. Fakt – jestem spłukany, ale do cholery – nie można mieć wszystkiego”.

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Z różnego rodzaju źródeł wynika, że Todd Webb był dość ekscentrycznym, ale pogodnym człowiekiem. Był osobą, która bez problemu nawiązywała przyjaźnie i cieszył się znaczną popularnością wśród ludzi, nawet uliczni dostawcy wiedzieli, kim jest.

Zabytkowe odbitki z pracami Webba zostały przedstawione na wystawie przeglądowej twórczości fotografa w "The Museum of the City of New York". Jest to to samo miejsce, w którym fotograf przedstawiał swoje dzieła ponad 70 lat temu.

Webb nie chciał upiększać miasta. Pokazywał on po prostu dobro drzemiące w mieszkańcach. Według kuratorów wystaw zbyt łatwo by było powiedzieć, że miasto, które widział swoimi oczami Todd, zniknęło. Ono po prostu skryło się za cieniami ludzi na przestrzeni dekad, ale jeśli tylko się przyjrzymy współczesnym ulicom Nowego Jorku – wciąż znajdziemy tam świat, który obserwował Webb.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Fotograf Chris Crisman pokazuje, jak kobiety radzą sobie w "męskich zawodach" Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Szwajcaria podczas zimy wygląda jak kraina z bajek Litewskie jeziora widziane z drona przypomina powierzchnię księżyca Bruno Roseti odwiedził i sfotografował fascynujące życie plemienia Luo

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Fotograf czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!